Dünyanın en mutlu insanları: Danimarka

Danimarka, Kuzey Avrupa'da İskandinavya bölgesinde, başkenti Kopenhag olan ülkedir.
Danimarka, Kuzey Avrupa'da İskandinavya bölgesinde, başkenti Kopenhag olan ülkedir.

Dünyanın en barışçıl ülkelerinden biri, geçmişte ise Avrupa’yıtitreten Vikinglerin vatanı olan Danimarka; doğal güzellikleri,nefes keserken mimarisi, dünyanın en mutlu insanlarına evsahipliği yaptığı söylenen yaşam felsefesi ile tüm dünyayıetkisi altına almayı başarıyor. İskandinavya’nın başladığı,Avrupa ile İskandinavya’nın bağlantı noktası olan bu ülke,fırça ile çizilmiş güzellikte mimarisi, Kuzey Denizine uzanancoğrafyası, balıkçı kasabaları, Andersen masallarından fırlamışgibi görünen kaleleri ile ziyaretçilerine birbirinden güzel gezirotaları sunuyor.

1- Kopenhag

Kopenhag.
Kopenhag.

Kopenhag, Danimarka’nın en yüksek nüfuslu şehri ve başkenti, yani Danimarka gezisine başlamak için en doğru nokta. Başkent ve en kalabalık şehir dediysem gözünüzü korkutmasın, 600 bin gibi bir nüfusu var. Şehir merkezinde gezilecek görülecek yerlerin pek çoğu yürüme mesafesinde, yürüme mesafesinde olmayanlara ise şehrin en yaygın ulaşım şekli olan bisiklet kiralayarak gidebilir veya metro ağından faydalanabilirsiniz.

Deniz kenarındaki bu güzel şehirde mutlaka görmeniz gereken yerleri sıralayacak olursam:

Nyhavn

Şehrin eski liman bölgesi ve turistik kalbinin attığı yer. Kopenhag Kalesi: Şehir merkezinin hemen yanında bulunan şehir kalesi.

Küçük Deniz Kızı Heykeli

Kalenin kenarında deniz içinde bulunan heykel Kopenhag’ın simgesi hâline gelmiş.

Stroget Caddesi

Şehrin trafiğe kapalı, alışveriş caddesi. Danimarka mimarisi ile süslenmiş caddedeki binalar buraya ayrı bir güzellik katıyor.

Yuvarlak Kule

Stroget üzerinde 17. yüzyılda gözlem kulesi olarak inşa edilmiş bu kule Avrupa’daki hâlâ kullanılan en eski gözlem kulesi.

Tivoli Bahçesi

Şehir içinde devasa bir eğlence parkı.

Aarhus.
Aarhus.

2- Aarhus

Aarhus, Danimarka’nın kültür başkenti sayılabilir, hatta 2017 yılında Avrupa Kültür Başkentliği yapmış bir şehir. Yüzlerce yıldır ticaret merkezi olarak bilinen şehir sadece ticaretin değil, müziğin de merkezi olmuş. Her yıl yaz aylarında sekiz gün süren bir uluslararası caz festivaline ev sahipliğine ev sahipliği yapması da bu durumun en iyi örneklerinden. Ayrıca Danimarka’nın ikinci şehri olan Aarhaus, eski bir Viking yerleşimi. Vikinglerden kalma mimariye sahip ve iyi korunmuş evler şehirde görülmeye değer yerler arasında.

3- Aalborg

Aalborg.
Aalborg.

Aalborg, Danimarka’nın eski şehirlerinden bir tanesi. Aaborg, özellikle kültürel aktiviteler açısından ilgi çeken bir şehir. Tiyatro, opera, senfoni izlemek için en uygun şehir olmasının yanında Danimarka’nın en büyük karnavalı da burada düzenleniyor. Şehirde görülecek yerler arasında yarı ahşap mimari ile inşa edilmiş konakları, 16. yüzyıldan kalma Aalborghus Kalesi’ni, eski bir Viking kilisesinin kalıntıları üzerine inşa edilmiş 14. yüzyıldan kalma Budolfi Kilisesi’ni sayabiliriz.

4- Skagen

Skagen, Danimarka’nın en kuzeyindeki şehir. Ülkenin ana balıkçı limanı sayılıyor ve Danimarka’nın en popüler turist noktalarından biri. Bulunduğu konum itibarıyla Baltık ve Kuzey denizlerinin buluştuğu noktada yer alan Skagen, ringa balıkçılığı ile ünlü. Ayrıca şehir, Danimarka'nın en eski deniz fenerlerinden birine sahip. Danimarka Kraliyet Ailesi, 1900’lerin başında yaz aylarını burada geçirince burası bir cazibe merkezi hâline gelmiş ve İskandinavya'nın dört bir yanından yelkenli tekneler burayı ziyaret eder olmuş.

Skagen.
Skagen.

5- Odense

Danimarka’nın üçüncü büyük şehri olan Odense adını, İskandinav Tanrısı Odin’den alır ve Odin’in kutsal alanı anlamına gelir. Ancak Odense’in meşhur olmasını sağlayan ünlü masal yazarı Hans Christian Andersen’in doğduğu ve büyüdüğü şehir olmasıdır. Burada yazarın adını taşıyan bir müze bulunur ve şehirde masal karakterlerine ait heykelleri görebilirsiniz. Odense’e geldiğinizde eski Viking Kalesi, Funen Köy Müzesi, Danimarka'nın en eski sanat müzelerinden biri olan Funen Manastırı ve Saint Canute Katedrali’ni ziyaret edebilirsiniz.

6- Skagen

Skagen.
Skagen.

Kopenhag’a 30 kilometre mesafede yer alan Roskilde, Danimarka’nın eski başkentlerinden biri. İskandinavya’daki ilk tuğla gotik katedral olan Roskilde Katedrali pek çok kraliyet ailesi mensubunun mezarlarına ev sahipliği yapıyor. Roskilde’yi asıl popüler yapan yer ise, Roskilde’yi deniz işgalcilerinden korumak için savaşırken batan 5 Viking gemisinin kalıntılarının bulunduğu Viking Gemi Müzesi. Ayrıca yaz aylarında düzenlenen rock müzik festivali de Roskilde’yi ziyaret etmek için başka bir sebep.

7- Ribe

Ribe’yi anlatmak için kullanılan bir söz var: "Yaşlanmıyorsun, daha iyi oluyorsun". Ribe, Danimarka’nın en eski şehri. 700 yılında bir Viking pazar yeri olarak kurulmuş. 1496’da inşa edilmiş olan belediye binası Danimarka’nın en eski belediye binası olma özelliği taşıyor. Ribe Katedrali ise Danimarka’daki ilk Hristiyan kilisesi olarak biliniyor. Vikinglere ilginiz varsa bu şehir mutlaka ilginizi çekecektir. Ribe’a gelirseniz yakınlardaki Wadden Denizi Milli Parkı’nı da rotanıza ekleyebilirsiniz.

Ribe.
Ribe.