YOLA ‘SEYAHAT KÜLTÜRÜ DERGİSİ’ OLARAK ÇIKAN SKYROAD ARTIK DİJİTALDE! HEM TÜRKİYE’Yİ HEM DE DÜNYAYI KEŞFETMEK, FİLM, KİTAP VE MEKANLARLA İLGİLİ ÖNERİLERDE BULUNMAK YA DA KEYİFLİ ETKİNLİKLERİ HERKESTEN ÖNCE DUYURMAK İÇİN SKYROAD SİZİNLE.

20.356 Takipçi
SKYROAD HAKKINDA

Gezen anne çocukla Bulgaristan'da: Plovdiv

Filibe, 2017 nüfus sayımına göre 345.213 nüfusuyla Bulgaristan'ın ikinci büyük şehridir.
Filibe, 2017 nüfus sayımına göre 345.213 nüfusuyla Bulgaristan'ın ikinci büyük şehridir.

Bulgaristan'ın ikinci büyük şehri Plovdiv (Filibe), İstanbul'dan sadece dört saatlik araba yolculuğu mesafesinde. Tarihi merkezi, sanat dolu sokakları, yeşil parkları ile Filibe, çocuklarla keyifli bir hafta sonu geçirmek için bile gitmeye değer bir şehir.

İçindekiler

Filibe hakkında

Filibe ilinin idari merkezidir.
Filibe ilinin idari merkezidir.

Geçmişi günümüzden 8000 yıl öncesine dayanan Filibe, üzerinde hala yaşamın süre geldiği Avrupa'daki en eski şehirlerden. Şehirde Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu'na ait birçok eser görmek mümkün. Osmanlı İmparatorluğu'nun Rumeli Beylerbeyi'nin merkezi olan Filibe'nin günümüzdeki resmi adı Plovdiv. Bulgaristan'ın kültür ve sanat başkenti kabul edilen Filibe, 2019 yılında Avrupa Kültür Başkenti olacak.

Yedi teleli şehir Filibe

Filibe, İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulmuş. Tepelerin her biri, hala Türkçe adları ile anılıyor. Nöbet Tepe, Sahat Tepe, Cambaz Tepe, Taksim Tepe şeklinde gidiyor. Nöbet Tepe ismini gözetim yeri olarak kullanılmasından almış. Sahat Tepe, üzerinde bulunan saat kulesinden; Cambaz Tepe, şenliklerde burada sergilenen cambaz gösterilerinden, Taksim Tepe de su dağıtım yeri olmasından almış ismini. Eski şehir bölgesinin bir ucundaki Nöbet Tepe'ye çıkıp tepeler şehri Filibe'ye doğru seyre dalmak, özellikle gün batımında çok keyifli.

Ülkenin önemli ekonomi, ulaşım, kültür ve eğitim merkezleirnden biridir.
Ülkenin önemli ekonomi, ulaşım, kültür ve eğitim merkezleirnden biridir.

Kocaman şehir parkı

Şehrin merkezindeki kocaman park çocuklar için çok eğlenceli. Yemyeşil ulu ağaçlar, oturup soluklanılabilecek sıra sıra banklar, çocuk oyun alanları, fıskiyeler, suları içilebilen çeşmeler ve çocukların bolca koşuşturabileceği geniş alan, hepsi bu parkta. Ayrıca bazı günler, parktaki fıskiyelerde müzikli ve ışıklı gösteriler de oluyor.

Trafiğe lapalı şehir merkezi

Filibe, adını Makedonya Kralı II. Filip'ten alır.
Filibe, adını Makedonya Kralı II. Filip'ten alır.

Şehir merkezinin her daim hareketli Knyaz Aleksander alışveriş caddesi trafiğe kapalı.

Çocukların hoplayıp zıplaması, meydanlardaki fıskiyeler etrafında koşuşturması tamamen emniyetli.

Meydanlardaki ve cadde boyunca var olan kafeler de dondurma molası vermek için birebir.

Yürüme mesafesindeki eski şehir merkezi

Filibe çok da büyük olmayan bir şehir. En fazla yarım saatlik yürüme mesafesinde parklar, alışveriş caddeleri, tarihi eski şehir gezilebiliyor. Şehrin bu kadar merkezinde bir tarihi şehir bölgesiyle ve antik kalıntılarla karşılaşmak, hem minikler hem de büyükler için ayrı bir sürpriz.

Diğer Avrupa şehirlerine göre ekonomik

Filibe'de konaklama, yeme içme, taksi kullanımı ve alışveriş diğer Avrupa şehirlerine göre oldukça ekonomik. Bu sayede, çocuklar biriktirdikleri harçlıkları gönüllerince harcayabiliyor, sizler de aile ekonomisini çok sarsmadan bir tatil yapmış oluyorsunuz.

Diğer Avrupa şehirlerine göre ekonomik bir şehir
Diğer Avrupa şehirlerine göre ekonomik bir şehir

Minik gezginlerle şehir merkezinde

Filibe’nin eski şehri, çok güzel restore edilmiş rengârenk evleriyle dolaşılması çok eğlenceli bir yer. Safranbolu evlerini anımsatan tarihi evler arasında Arnavut kaldırımlı sokaklarında geziniyorken, sık sık karşınıza çıkan sanat galerileri, sergiler ve sanat okulları ile bir sanat şehrinde olduğunuzu çok iyi anlıyorsunuz. Yedi tepeli şehrin üç tepesi (Nöbet, Cambaz ve Taksim Tepe) üzerine kurulu olan tarihi merkezde, Etnografya Müzesi, Hisar Kapı, Nöbet Tepe ve Antik Tiyatro duraklarında dolaştık, bol bol tepe tırmandık, keşfettik...

Antik tiyatro ve Cuma Camii

Bölge, I. Murad tarafından fethedildikten sonra, İzmir, Aydın, Manisa, Konya ve Karaman yöresinden Yörük Türkmenler bölgeye iskan ettirilmiştir.
Bölge, I. Murad tarafından fethedildikten sonra, İzmir, Aydın, Manisa, Konya ve Karaman yöresinden Yörük Türkmenler bölgeye iskan ettirilmiştir.

Tarihi evler arasında dolaşıyorken bir bakıyorsunuz, şehrin orta yerinde antik bir tiyatro çıkıyor karşınıza. Eski şehrin bir tepesi üzerindeki Antik Tiyatro, günümüzden sadece 30-40 yıl önce bulunup restore edilmiş.

Dünyadaki en iyi korunmuş antik tiyatrolardan olan tarihi yapıda, bahar ve yaz aylarında birçok sanat festivali düzenleniyor.

Filibe’nin ana alışveriş caddesinin ortasındaysa, dış cephesindeki ahşap işçiliği ile çok zarif duran Cuma Camii çıkıyor karşınıza. Osmanlı padişahı I. Murat Hüvendigar tarafından inşa ettirilmiş olan camii, Balkanlar'daki en önemli ve en büyük Osmanlı camilerinden. Ayrıca, camiin altındaki kahvede Türk çayı ve Türk kahvesi de bulunuyor.

Roma stadyumu

Henüz birkaç yıl önce bulunup kazıları tamamlanan Roma Stadyumu, Cuma Camii'nin zeminin hemen alt katmanında yer alıyor. Toprağın altında 2000 yıllık stadyum, üstünde 600 yıllık camii görüntüsü çok etkileyici ve Filibe'nin ne kadar eski bir şehir olduğunun sembolü.

Filibe şehri Osmanlı Devleti'nin Balkanlarda önem verdiği yerleşim yerlerinden biridir.
Filibe şehri Osmanlı Devleti'nin Balkanlarda önem verdiği yerleşim yerlerinden biridir.