İtalya gezi rehberi

İtalya gezi rehberi.
İtalya gezi rehberi.

Batı uygarlığının doğuş yerlerinden bir olan İtalya, kadim bir tarihe, muhteşem tarihi mekanlara sahip. Doğal güzellikleriyle de ziyaretçilerini büyüleyen bu ülkede kültürel zenginlik en üst seviyede. Dünya çapındaki moda endüstrisi, tüm insanlığa mal olmuş muazzam lezzetleri, kendine hayran bırakan şehirleri… Tüm bu özellikleriyle dünyanın en turistik yerlerinden biri olan İtalya, yurt dışı tatili için muhteşem bir destinasyon. Daha önce İtalya’ya gitmediyseniz en iyi tatil planını oluşturabileceğiniz İtalya gezi rehberimize göz atmanızı öneririz.

Genel bakış

Başkenti ve en büyük şehri Roma. Ülkede resmi dil olarak İtalyanca konuşuluyor.
Başkenti ve en büyük şehri Roma. Ülkede resmi dil olarak İtalyanca konuşuluyor.

Bir Güney Avrupa ülkesi olan İtalya Cumhuriyeti, büyük ölçüde İtalya Yarımadası üzerinde yer alan bir ülke. Başkenti ve en büyük şehri Roma. Ülkede resmi dil olarak İtalyanca konuşuluyor. Yüzölçümü 301.340 kilometrekare olan ülkede yaklaşık 60 milyon kişi yaşıyor. İtalya yarımadasındaki insan varlığı izleri 200,000 yıl öncesi Yeni Taş Çağı'na kadar dayanıyor. Tarih boyunca uluslararası arenada etkin bir rolü olan İtalya, bugün de hem bölgesel hem de büyük güç kabul edilen bir ülke. Son derece çeşitli bir iklime sahip olan ülkede genel olarak Akdeniz iklimi hakim. Yaz aylarında günlük ortalama sıcaklıklar 26 derece iken kışın 8-9 derecelere kadar düşüyor. Ülkenin bu bölümünde tatil sezonu Nisan-Ekim ayları arasında canlanıyor. Ancak İtalya’nın kuzeyindeki tesislerde doyasıya kayak keyfi yapmak isterseniz tercih etmeniz gereken aylar Aralık-Mart arası.

Nasıl gidilir?

İtalya’ya; kara, deniz ve hava olmak üzere istediğiniz ulaşım yoluyla gidebilirsiniz. Ülkemizden haftanın her günü bulabileceğiniz uçuşlarla yaklaşık 3 saatte istediğiniz şehirde olabilirsiniz. İtalya’ya trenle gitmek isterseniz, Bulgaristan’dan bağlayıp Slovenya’ya uzanan uzunca bir yolculuk sizi bekliyor. Deniz yolculuğu tercih ederseniz İzmir’in Çeşme ilçesindeki Ulusoy Limanı’ndan İtalya’nın Brindisi Limanı’na araçla geçiş yapabilirsiniz.

İtalya’ya; kara, deniz ve hava olmak üzere istediğiniz ulaşım yoluyla gidebilirsiniz.
İtalya’ya; kara, deniz ve hava olmak üzere istediğiniz ulaşım yoluyla gidebilirsiniz.

İtalya genelinde şehir içi yolculuk oldukça kolay çünkü kompakt yapıları sayesinde istediğiniz yere yürüyerek kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Ancak zamandan tasarruf etmek isterseniz otobüslere ya da metrolara binebilirsiniz. Daha konforlu yolculuklar isterseniz taksiyi kullanabilir ya da araç kiralayabilirsiniz.

Görülmesi gereken yerler

İtalya’da görülecek çok fazla yer var. Ancak bazı yerleri mutlaka görmeniz gerekiyor.

Roma

Şehirde kesinlikle görmeniz gereken yerler arasında ülkenin simgelerinden Kolezyum, Roma Forumu, Pantheon Tapınağı, Palatino Tepesi, Trevi Çeşmesi, Pantheon, Konstantin Takı yer alıyor.

Yaklaşık 3 bin yıllık tarihi birikime sahip Roma, gez gez bitiremeyeceğiniz güzelliklerle dolu. Şehirde kesinlikle görmeniz gereken yerler arasında ülkenin simgelerinden Kolezyum, Roma Forumu, Pantheon Tapınağı, Palatino Tepesi, Trevi Çeşmesi, Pantheon, Konstantin Takı yer alıyor. Her biri birbirinden önemli tarihe sahip yerler, şehrin en güzel yüzü denebilir. Roma’nın hareketli anlarına denk gelmek isterseniz, Piazza Navona ve Piazza del Popolo meydanlarında gezebilirsiniz. 7 tepeli bir şehir olan Roma’da Palatino Tepesi’ndeki kalıntıların tarihini öğrenebilir, Capitol Tepesi’nde muhteşem manzaralara şahit olabilirsiniz. Villa Borghese bahçelerindeki bina, müze ve doğal alanları görebilir, eğer vaktiniz bolsa Vatikan’a özel zaman ayırarak oradaki tarihi yerleri ve müzeleri keşfe çıkabilirsiniz.

Floransa

Gerçek bir Avrupa şehri olan Floransa’da gezilecek yer oldukça fazla. Şehrin dünyaca ünlü galerilerinden Uffizi Galerisi’nde gözünüzü bayram ettirebilir, Floransa Katedrali’nin tarihi dokusunu görebilir, Vecchio Sarayı’nı keşfe çıkabilirsiniz. Şehirdeki en eski devlet binası olan Bargello Müzesi, dini bir kompleks olan San Marco, önemli tarihi yapılardan olan Santa croce Bazilikası, büyük bir müze olan Pitti Sarayı ve şehrin ilk büyük dini yapısı olan Santa Maria del Fiore Katedrali, Floransa gezinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden.

Venedik

Sular Şehri olarak bilinen Venedik’e uğramazsanız İtalya geziniz tamamlanmadı demektir. Şehre ilk geldiğinizde tabi ki kanallarda bir sandal gezisi yapmalısınız. Ardından Dükler Sarayı, San Marco Bazilikası ve San Marco Meydanı’nı gezebilirsiniz. Şehrin en önemli müzelerinden Güzel Sanatlar Akademisi’ndeki eserleri inceleyebilir, Venedik’in en büyük dini yapılarından olan Santa Maria Gloriosa dei Frari Bazilikası’nı keşfedebilirsiniz. Rialto Köprüsü’nden Büyük Kanal manzarasını izleyebilir ve Ah’lar Köprüsü’nde hatıra fotoğrafı çekilebilirsiniz. Son olarak Murano ve Burano adalarında keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

Sular Şehri olarak bilinen Venedik’e uğramazsanız İtalya geziniz tamamlanmadı demektir.
Sular Şehri olarak bilinen Venedik’e uğramazsanız İtalya geziniz tamamlanmadı demektir.

Milano

Milano modanın kalbi olarak anılan bir şehir olsa da bunun yanında tarihi ve kültürel birikimi de oldukça yüksek bir yer. Değişen ve gelişen modanın nabzı olan Milona’da gidebileceğiniz Altın Dörtgen bölgesi, şehirdeki modanın kalbini oluşturan dört bölgenin birleşimi. Burada alışverişin keyfini çıkarabilirsiniz. Dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden olan Galleria Vittorio Emanuele II, alışveriş ve moda için uğramanız gereken yerlerden. Eğer alışveriş dışında bir yerler görmek isterseniz, şehrin simgelerinden sayılan Duomo Katedrali, ihtişamlı opera evi La Scala, Avrupa’nın en büyük kalelerinden biri olan Sforzesco Şatosu ve Leonardo da Vinci Bilim ve Teknoloji Merkezi’ne gidebilirsiniz.

Napoli

İtalya/Napoli
İtalya/Napoli

Napoli, İtalya’nın tarihi ve kültürel merkezlerinden biri. Şehrin merkezinde yer alan Piazzo Plebistico Meydanı gezilmesi gereken ilk yerlerden. Burada Umberto isimli kapalı çarşıyı da gezmeyi unutmayın. Sonrasında kraliyet sarayı olan Palazzo Reale, şehrin en çok turist ağırlayan yerlerinden olan Castel Nouva, dünyanın en iyi Roma müzesi olanUlusal Arkeoloji Müzesi’ni gezebilirsiniz. Aziz Martino Manastırı ve Müzesi’nin muhteşem manzrasında fotoğraf çekilebilir, Pompeii Antik Kenti’ni keşfe çıkabilir, Avrupa’nın en geniş sarayı olan ve ülkede büyük öneme sahip Caserta Kraliyet Sarayı’nı gezebilirsiniz.

Pisa

İtalya’ya gelmişken düşmek üzere olan Pisa Kulesi’ni kurtaran bir fotoğrafınız olmasın mı? Bunun için Pisa şehrine gitmeniz gerek tabi. Burada görülecek yalnızca Pisa Kulesi yok. Kulenin yanı başında yer alan Pisa Katedrali ve Pisa Vaftizhanesi’ni görmeniz gerekli. Ayrıca, şehir için oldukça önemli olan Santosanto Anıt Mezarı’nın tarihini öğrenebilir ve ülkenin en ünlü meydanlarından Şövalyeler Meydanı’nı gezebilirsiniz.

Ne yenir?

İtalya mutfağında sebze, meyve ve tahıllar önemli bir yer tutuyor. En çok tüketilen ana gıdaların başında ise patates, pirinç, mısır ve peynir geliyor. İtalya mutfağı dünyaya mal olduğu için birçok yemeği aslında bildiğinizi sanıyorsunuz ancak gerçek yerinde yiyince çok şaşıracaksınız. Onlardan biri lazanya, penne, fettuccine gibi makarnalar. Bolonez, napoliten ve pesto sosları ile servis edilen makarnalara aşık olacaksınız. Tabi ki İtalya’ya gittiğinizde kesinlikle pizza yemelisiniz. Tiramisu ve panna cotta da ismen bildiğiniz ancak tadınca bambaşka dünyalara gideceğiniz meşhur İtalyan tatlılarından. Ülkenin geleneksel yemeklerinden arancini; domates sosu, bezelye, et ya da jambon, beşamel ve peynir ile doldurulduktan sonra kızartılan bir pirinç topu. Bir sokak yemeği olan arancini oldukça sevilen bir yemek. Panzerotti, taranto pişisi olarak da adlandırılan bir geleneksel yemek. Hamur işi türü olan ve içi, domates sosu ve mozzarella ile doldurulan bu yemeğin tadı damağınızda kalıyor.

 İtalya mutfağı
İtalya mutfağı

Ne alınır?

İtalya geleneksel eşyaları ile hediyelik sıkıntısı çekmeyeceğiniz bir ülke. Alabileceğiniz hediyeliklerden biri Venedik maskesi. Rönesans Dönemi’ndeki profesyonel tiyatronun ilk örneklerinde kullanılan maske, İtalya’da oldukça önemli. Perugia masa örtüleri, annelerinize hediye edebileceğiniz harika şık seçeneklerden biri. İtalya’dan satın alınabilecek en nadide hediyeliklerden biri de burano danteli… İtalyan kültüründeki en önemli parçalardan biri olan danteller oldukça rağbet görüyor. Hafif, sade ve şık bir görünüme sahip cruciani bileklikleri sevdiklerinize alabileceğiniz minik bir sürpriz olabilir. İtalyan mutfağında sıklıkla kullanılan balzamik İtalyan sirkesi, yiyeceklerinizi tatlandırmak için seçebileceğiniz hediyeliklerden. Mutfak kısmına girdiysek ülkenin ünlü peynirlerinden ve Gianduya çikolatasından almayı unutmayın.

Ülkenin ünlüsü

 Verona şehri ve Juliet'in yaşadığı ev dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin akınına uğruyor.
Verona şehri ve Juliet'in yaşadığı ev dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin akınına uğruyor.

İtalya denince akla ilk gelen şeylerden biri hiç şüphesiz sular altındaki sokaklar ve gondolla yapılan turlar. Tüm bu özellikleriyle Venedik ülkenin en ünlü yanlarından biri. Ülkenin coğrafi şekli de en akılda kalıcı yanlarından biri çünkü ülke tam olarak topuklu bir botu andırıyor. Modaya katkılarıyla bilinen İtalya’yı dünyaca bilinir yapan şeylerden biri de modaya olan katkıları. Modanın kalbi olarak bilinen Milano, ülkenin moda yüzü denebilir. Parmesan ve Mozarella peynirleri ülkenin namını dünyanın her yerine duyurmuş ünlü değerlerinden biri. Sanat dünyasında çığır açan Romeo ve Juliet’in Verona’da geçmesi, ülkenin dünyaca üne kavuşmasını sağlayan sebeplerden. Filmlere konu olan Sicilya Mafyaları da İtalya’nın başka bir yüzünü dünyaya tanıtan gerçeklerden.

Ülkenin efsanesi

İtalya’da efsaneler oldukça ünlü. Birçok cadı, hayalet, canavar gibi mistik yaratıklara inanılıyordu. Aamon da onlardan biri. Hıristiyan demonolojisinde sıklıkla bahsedilen Aamon, inanışa göre bir iblis. Açgözlülüğe neden olan anlamına gelen bu iblisin; geçmişi ve geleceği bilebildiğine, aşkı kışkırtabildiğine ve düşmanlarının kafasında karışıklık yaratabildiğine inanılıyor. Tipleme olarak da oldukça ilginç tasvir edilen Aamon’un kafası baykuş, vücudunun ön kısmı iki kurt bacağına sahip ve arka kısmı ise solucan-yılan kuyruğu şeklinde. Kırk lejyon iblis sahibi olduğu düşünülen bu yaratık, iblis bilimciler tarafından Mısır tanrısı Amun veya Kartaca tanrısı Ba'al Hammon'la ilişkilendiriyor.