TeknolojiSızıntı var: Eski Apple çalışanlarının itiraf ettiği 31 gizli bilgi

Sızıntı var: Eski Apple çalışanlarının itiraf ettiği 31 gizli bilgi

Eski Apple çalışanları, şirketin "sır çalışma kültürüne" dair hiç duyulmamış bilgiler veriyor.

YUNUS EMRE ŞAHİN GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
Sızıntı var: Eski Apple çalışanlarının itiraf ettiği 31 gizli bilgi
Steve Jobs

Eski Apple çalışanları, şirketin "sır çalışma kültürüne" dair hiç duyulmamış bilgiler veriyor.

Dünyanın en yenilikçi şirketlerinden biri olan Apple, başarılarının çok büyük bir bölümünü tamamen "kapalı kutu" yapısına borçlu. Steve Jobs'ın yöneticilik yaptığı sırada şirkette kurduğu sıkıdüzen, Tim Cook döneminde de benzer şekilde devam ediyor. Önemli görevlerdeki isimler, şirketin başarısını tam olarak buna bağlıyor.

31. Apple'a staj başvurusu yalnızca bir kez yapılabiliyor. Yani reddedilirse ikinci bir başvuru durumu söz konusu değil. Bu yüzden Cupertinolu şirket, ilk ve tek şansın iyi değerlendirilmesi gerektiği vurguluyor.
Apple'a staj başvurusu yalnızca bir kez yapılabiliyor. Yani reddedilirse ikinci bir başvuru durumu söz konusu değil. Bu yüzden Cupertinolu şirket, ilk ve tek şansın iyi değerlendirilmesi gerektiği vurguluyor.
30. Yeni stajyerlerin karşısına ilk olarak bu kutu ve mesaj çıkıyor. Stajyerlere, Apple'ın "hayatlarının işi" ve fırsatı olduğu belirtilirken, hoş geldin mesajı da ihmal edilmiyor.
Yeni stajyerlerin karşısına ilk olarak bu kutu ve mesaj çıkıyor. Stajyerlere, Apple'ın
29. Apple'a başvuracak kişileri çok zorlu bir süreç bekliyor. Zira arayüz tasarımcısı Luis Abreu 3 arama, 5 FaceTime görüşmesi, 5 gün iki kişilik görüşmeler ve öğle yemekleri ardından şirkete kabul edilmeyen kişiler arasında yer alıyor.
Apple'a başvuracak kişileri çok zorlu bir süreç bekliyor. Zira arayüz tasarımcısı Luis Abreu 3 arama, 5 FaceTime görüşmesi, 5 gün iki kişilik görüşmeler ve öğle yemekleri ardından şirkete kabul edilmeyen kişiler arasında yer alıyor.
28. Apple çalışanlarının neredeyse hepsi ideal kilolarında. Yani fazladan kilolar Apple'da başınıza bela açabiliyor. Keza çalışanlar, Apple'da işe girdikten sonra yemeklerindeki şekeri azaltıp spor yaparak 60 kilo veren kişiler olduğunu söylüyor.
Apple çalışanlarının neredeyse hepsi ideal kilolarında. Yani fazladan kilolar Apple'da başınıza bela açabiliyor. Keza çalışanlar, Apple'da işe girdikten sonra yemeklerindeki şekeri azaltıp spor yaparak 60 kilo veren kişiler olduğunu söylüyor.
27. Geliştirici grubundaki erkekler toplantılara saat 4.00'de gelmek zorundalar.
Geliştirici grubundaki erkekler toplantılara saat 4.00'de gelmek zorundalar.
26. Çalışanlar yalnızca Mac bilgisayarlar kullanmıyor. Ek olarak test amacıyla diğer sistemler de özel olarak analiz ediliyor.
Çalışanlar yalnızca Mac bilgisayarlar kullanmıyor.  Ek olarak test amacıyla diğer sistemler de özel olarak analiz ediliyor.
25. Bunun en önemli göstergesi de Tim Cook'un Apple fabrikasını ziyareti sırasında çekilen fotoğraf.
Bunun en önemli göstergesi de Tim Cook'un Apple fabrikasını ziyareti sırasında çekilen fotoğraf.
24. Eski Apple Store uzmanı Renee Morales: "Mağazalarda hemen her şey alkışlanır." Hatta vardiya toplantılarının sonunda motivasyon için çalışanların hep birlikte alkış tuttuğu belirtiliyor.
Eski Apple Store uzmanı Renee Morales:
23. Apple Store'larda çalışanlar, sorunlu müşterilerden ölüm tehditleri bile alıyor.
Apple Store'larda çalışanlar, sorunlu müşterilerden ölüm tehditleri bile alıyor.
22. Apple'da çalışmaya başlayanların gizli kültürü çok hızlı bir şekilde öğrenmesi bekleniyor.
Apple'da çalışmaya başlayanların gizli kültürü çok hızlı bir şekilde öğrenmesi bekleniyor.
21. Apple, evli olanların eşiyle yazışmalarını bile kontrol edebiliyor. Dolayısıyla "gizlilik" kavramı çalışanlar için yok gibi bir şey. Zira güvenlik politikaları gereği bloglara, sohbetlere ve web sitelerine atılan yorumlara dahi bakılabiliyor. İlginç bir kontrol mekanizması!
Apple, evli olanların eşiyle yazışmalarını bile kontrol edebiliyor. Dolayısıyla
20. İç yazışmalardaki sızıntıları takip edebilmek için dil bilgisi ve noktalama işaretleri sık sık yanlış kullanılıyor. Apple'ın perakende alanındaki direktörü Angela Ahrendts, departmanlar arası yazışmalara özel mesajlar yerleştirildiğini ve kontrol mekanizmaları amaçlı kullanıldığını vurguluyor.
İç yazışmalardaki sızıntıları takip edebilmek için dil bilgisi ve noktalama işaretleri sık sık yanlış kullanılıyor. Apple'ın perakende alanındaki direktörü Angela Ahrendts, departmanlar arası yazışmalara özel mesajlar yerleştirildiğini ve kontrol mekanizmaları amaçlı kullanıldığını vurguluyor.

19. Eski çalışanlar, Apple'ın çocuklar için uygun bir yer olmadığını özellikle vurguluyor.
Eski çalışanlar, Apple'ın çocuklar için uygun bir yer olmadığını özellikle vurguluyor.
18. Çalışanların kişisel hayatları, aslında Apple için hiçbir şey ifade etmiyor. Çünkü gece bazen sabahlara kadar süren toplantılar yapılıyor.
Çalışanların kişisel hayatları, aslında Apple için hiçbir şey ifade etmiyor. Çünkü gece bazen sabahlara kadar süren toplantılar yapılıyor.
17. Google ya da diğer birçok teknoloji devindeki gibi "evden çalışma" Apple için geçerli değil. Keza çalışanlar hasta olmadıkça ya da ölmedikçe her gün Apple'a gelmek zorunda.
Google ya da diğer birçok teknoloji devindeki gibi
16. Ben Farrell: "Hastanede olsanız dahi Apple sizi rahat bırakmaz. Dolayısıyla hasta olduğunuz esnada da görevleri yerine getirmek ve sunumları yapmak için e-posta almaya devam edersiniz. ​"
Ben Farrell:

15. Don Melton: Pazar iş günüdür. Apple'da Pazar'lar dahi mesai saatlerinden sayılıyor.
Don Melton: Pazar iş günüdür. Apple'da Pazar'lar dahi mesai saatlerinden sayılıyor.
14. İşe alımlar sırasında bazı yöneticiler yaşlı çalışanlara ayrımcılık yapar.
İşe alımlar sırasında bazı yöneticiler yaşlı çalışanlara ayrımcılık yapar.
13. Simon Woodside: "Mühendisler gizlilik konusunda dehşete düşerdi." Mühendisler, kendilerinden istenen işi yapar ve hiçbir şeyi sorgulayamaz. Böylece projeler Steve Jobs veya Tim Cook tarafından tanıtılmadan hiçbir şekilde sızamaz.
Simon Woodside:
12. Steve Fenwick: "Apple'da çalışabilmek için çok ciddi bir motivasyona sahip olmanız gerekir."
Steve Fenwick:
11. Rodrigo Estrada Gil: "Çok farklı geçmişe sahip insanla tanışma şansına sahip olursunuz." Yani Apple'da spor fotoğraf​çısından, müzisyene, mühendise hatta hemşireye kadar birçok farklı sektörden önemli isimler yer alıyor.
Rodrigo Estrada Gil:

10. Andrew Borovsky: "Her hafta üst düzey yöneticilerden olumlu ya da olumsuz geri bildirim alırsınız."
Andrew Borovsky:
9. Mağazada çalışanlar, maaşlarının düşük olması sebebiyle çoğunlukla Apple ürünlerini satın alamıyor.
Mağazada çalışanlar, maaşlarının düşük olması sebebiyle çoğunlukla Apple ürünlerini satın alamıyor.
8. Ariel Maislos: "Apple'da çalışırken yerinizi korumak için diğer çalışanlardan her bir adım önde olmak zorundasınız."
Ariel Maislos:
7. Eski bir Apple çalışanı, yönetimin paranoyak olduğunu ve sürekli saygısızlıkla birlikte gerginlik yaşandığını vurguluyor.
Eski bir Apple çalışanı, yönetimin paranoyak olduğunu ve sürekli saygısızlıkla birlikte gerginlik yaşandığını vurguluyor.
6. Apple Çin'de çalışan Andrew Guan: "Tarikat gibi çalışırdık."
Apple Çin'de çalışan Andrew Guan:
5. Austin Meyer: "Apple'da çalışmak savaşta olmak gibidir. Eğlenceli bir savaş"
Austin Meyer:
4. Brandon Carson: "Çalışanlar, projeleri ekiple paylaşıp geri bildirim almak zorunda."
Brandon Carson:
3. Richard Francis: "Marka, saplantılarla özel olarak korunuyor."
Richard Francis:
2. Tim Cook, geçtiğimiz dönemlerde yaptığı açıklamalarda gizlilikle alakalı yaptığı açıklamalarda Apple'ın büyüsünün bir parçasının bu olduğunu söylemişti.
Tim Cook, geçtiğimiz dönemlerde yaptığı açıklamalarda gizlilikle alakalı yaptığı açıklamalarda Apple'ın büyüsünün bir parçasının bu olduğunu söylemişti.
1. Apple'ın merkez kampüs mağazasında sattığı t-shirt.
Apple'ın merkez kampüs mağazasında sattığı t-shirt.
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUNUS EMRE ŞAHİN GZT Editörü

GZT Teknoloji kendisinden sorulur. Teknoloji haberleri, ipuçları ve ürün incelemeleri hazırlar, her hafta gündemi değerlendiren canlı yayınlarla teknolojinin nabzını tutar.

YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz