Afrika Medya Temsilcileri İstanbul'a geldi, GZT kesintisiz muhabbeti 4 dakikaya sığdırdı!

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Anadolu Ajansı (AA) Afrika Araştırmacıları Derneği (AFAM) ile Afrika Koordinasyon ve Eğitim Merkezi (AKEM) iş birliğiyle düzenlenen Afrika Medya Temsilcileri Eğitim Programı (AFMED), Afirka'dan çok sayıda medya profesyonelini Türkiye'de bir araya getirdi.

Üç hafta devam eden ücretsiz program kapsamında katılımcılara medyaya ilişkin farklı alanlarda 12 Kasım'a kadar, İstanbul ve Ankara'da eğitim verilecek. Katılımcılara Türkiye'nin önde gelen medya kuruluşlarında tecrübe paylaşımı ve staj imkanı sunuldu.

Programın açılışında değerlendirmelerde bulunan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Başkanı Abdullah Eren, Türkiye'nin son 20 yılda ölçek büyütmesinin, dış politikada paradigma değiştirmesinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın samimiyetinin, Türkiye'yi belli bir noktaya getirdiğini ifade ettikten sonra şu açıklamaları yaptı:

“Bu noktada durmak kolay değil. Bunun çok büyük bir sermaye olduğunu düşünüyorum. Askeri güçler, teknolojik güçler de mutlaka çok önemli. Orada da çok mesafe katettik ama bu ahlaki üstünlük, bunun dünyada taraflı tarafsız, devleti olan olmayan veya bulunduğu ülkedeki hükümet ondan olan veya olmayan bireyler üzerindeki etkisi inanılmaz. Dünyanın farklı yerlerinde, çok alakasız bir gösteride Cumhurbaşkanımıza sevgi gösterisinde bulunuyor insanlar. Bizim yapmamız gereken, bu tür somut programlarla bu coşkunluğu kalıcı işlere dönüştürmek.'

Eren, Barış Pınarı Harekatı'nda Türkiye'nin haklı bir mücadele sergilediğini belirterek, 'Burada, Afrika'nın 13 farklı ülkesinden 20 genç medya mensubu var. Mutlaka kendileri burada eğitim alırken Barış Pınarı Harekatı ve Türkiye'nin dış politikasıyla alakalı birtakım bilgiler edinecekler ve gittikleri yerlerde, kendi ülkelerinde bunları yayacaklar. Dolayısıyla biz bu programı aynı zamanda Barış Pınarı Harekatı konusunda Türkiye'nin pozisyonunun anlatılmasında, açıklanmasında bir çaba olarak da görebiliriz.' şeklinde konuştu.

'Afrika Medya Temsilcileri Eğitim Programı' kapsamında Türkiye'ye gelen gazetecilere GZT de ulaştı. Onlar için özel anahtar kelimeler hazırladık, cevaplarını aldık. Donald Trump'tan baklavaya; ırkçılıktan islamofobiye kadar her soru için en özel cevapları derledik. 4 dakikalık kesintisiz ve dolu dolu muhabbet GZT'nin tüm sosyal medya hesaplarında...