Depremden etkilenen çocuklara nasıl davranılmalı?

Çocuğunuzun okuluna depremden etkilenen yeni arkadaşlar gelebilir. Peki bu süreçte çocuklarınıza onlara nasıl destek olacakları konusunda neler önerebilirsiniz?

Anlatın
Bu arkadaşlarının zor bir süreçten geçtiklerini, yeni sınıflarına ve arkadaşlarına alışırken zorlanabileceklerini, onlara karşı daha anlayışlı davranmaları gerektiğini belirtin.

Empati tavsiyesinde bulunun
İnsanın evini, ailesini, tüm sevdiklerini geride bırakıp gelmesinin hiç kolay olmadığını ve bu süreçte sevginin, paylaşımın, yardımsever olmanın önemini anlatın.

Israrcı olmamaları gerektiğini vurgulayın
Oynamak istemediklerinde, konuşmak istemediklerinde onlara saygı duymaları gerektiğini lütfen ifade edin.

Bazı soruları asla sormamaları gerektiğini vurgulayın
'Deprem nasıl oldu?' 'Sen neredeydin, neler yaşadın?' 'Eviniz yıkıldı mı?' gibi soruların arkadaşlarını üzeceğini; ancak kendileri bu detaylarla ilgili bir şeyler anlatırlarsa sorgulamadan dinleyip şefkatle yanlarında olmaları gerektiğini anlatın.

'Ne yapmalılar?' bunu ifade edin
Tanışmaları, oyunlara dahil etmeleri, dışlamamaları, yanlarında olmaları, şefkat göstermeleri ve yardım etmelerini tavsiye edin.

Şuna da inanıyoruz ki duygusal dayanıklığı yetişkinlerden çok daha güçlü olan çocuklar birbirlerine çok kısa zamanda şifa olacaklar.