Depremzede öğrenci kaybettiği öğretmeni anısına güneş panelli dron tasarladı

Adıyaman'dan, 6 Şubat'taki depremin ardından ailesiyle Elazığ'a gelen 15 yaşındaki Yuşa Tunahan Meriç, depremde kaybettiği öğretmeni anısına güneş panelli dron yaptı.

Kahramanmaraş merkezli depremlere Adıyaman'daki evlerinde yakalanan Meriç'in, depremde evi ve okulu ağır hasar gördü, öğretmeni hayatını kaybetti. Ailesiyle Elazığ'a gelen Meriç, Elazığ Marmara Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne kaydını yaptırdı. Adıyaman'da Teknokent Koleji'nde okurken meslek öğretmeni Eyüp Aşkın'ın önerisiyle 'Quadcopter drone' yapıp TEKNOFEST'te katılma kararı alan Meriç, depremde öğretmenini kaybetmesine rağmen bu hayalinden vazgeçmedi. Elazığ'daki okulunda öğretmeninin anısına projeye kaldığı yerden devam eden Meriç, bazılarını Adıyaman'dan getirdiği, bazılarını internetten satın aldığı, bir kısmını ise okuldan temin ettiği malzemelerle 3 ayda güneş panelli dron yaptı.

Meriç, 'Nemrut kopter' adını verdiği, öğretmeni anısına hazırladığı dronu daha da geliştirip TEKNOFEST'e katılmayı hedefliyor. - 'Bu projeyi en iyi şekilde yapmak istedim' Meriç, AA muhabirine, depremde evlerinin kullanılamaz hale gelmesinden dolayı Elazığ'a taşındıklarını söyledi. 'Adıyaman'daki okulumda danışman hocam bana bu dronu yapabileceğimi, bu projeyi yaparsam beraber TEKNOFEST'e gidebileceğimizi söylemişti. Maalesef depremde öğretmenimi kaybettim. Öğretmenim anısına bu projeyi en iyi şekilde yapmak istedim. Hocamın anısına bu projeyi daha da geliştirip TEKNOFEST'e katılmayı düşünüyorum. Yarışmada birinci olup bu başarıyı hocama armağan etmek istiyorum.' ifadelerini kullanan Meriç, dronun test uçuşlarından da başarıyla geçtiğini belirtti.