Gazze'deki İsrailli esirlerin yakınları, Tel Aviv'de ana otoyolu kapattı

Gazze'deki İsrailli esirlerin yakınları, Başbakan Binyamin Netanyahu hükümeti Gazze'de bir ateşkes ve karşılıklı esir takası anlaşmasına karşı çıktığı için Tel Aviv'in ana arteri otoyolu kapattı.

İsrail'in başkenti Tel Aviv, Yahudiler için kutsal Şabat gününün bitimi, cumartesi akşamında üç ayrı protesto gösterisine sahne oldu.
İsrail'in Gazze'deki saldırılarına karşı çıkan İsrailli grup, Tel Aviv'deki Savunma Bakanlığı binası yakınlarında toplandı. Kaplan Caddesi'nde 'Şimdi ateşkes' yazılı pankart açan göstericiler 'Ne zamana kadar?', 'Batı Şeria'da yerleşimci terörünü durdurun', 'Filistinlilerin hayatı önemlidir' yazılı dövizler taşıdı.

İlerleyen saatlerde, Netanyahu hükümetinin istifası için çağrı yapan yüzlerce kişilik ikinci bir grup aynı bölgeye geldi.
Havalı kornalar ve müzik aletleriyle ritim tutarak Netanyahu hükümeti aleyhine sloganlar atan İsrailli grup, 'Halk 1-Hükümet 0', 'Suçlular hükümeti' yazılı pankartlar taşıdı.

Hükümet karşıtı grup, zaman zaman Kaplan Caddesi'nde trafiği engelledi. İsrail polisi, atlı birliklerle göstericilere müdahale ederek trafiği açtı. İsrail polisi, yolu kapatan göstericilerden birini gözaltına aldı.

Gazze'deki İsrailli esirlerin yakınları, Tel Aviv'in ana arteri Ayalon Otoyolu'nu tek yönlü olarak bir süre kapatarak burada ateş yaktı.

'Esirler için zaman tükeniyor', 'Hemen şimdi anlaşma' yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, sloganlarla Netanyahu'yu 'siyasi gerekçelerle esirleri yüzüstü bırakmakla' suçladı.