Kırgızlar Van'a nasıl geldi?

Van'ın Erciş ilçesine bağlı Ulupamir köyünde bir avuç Kırgız Türkü binlerce yıllık geleneklerine bağlı bir şekilde hayatlarını sürdürmekte. Asıl vatanlarından tam bir asır önce ayrılmak zorunda kaldılar. Önce Rus çarlığının baskını ile dünyanın çatısı sayılan Pamir dağlarına göç ettiler.
Yüksek rakımlarda hayatta kalmayı başaran Kırgızlar, Çarlığın baskısı neticesinde Doğu Türkistan topraklarına hicret etti. 1949 yılında Komünist Çin'in Doğu Türkistan istilası sonrası Afganistan'a göç edip, 1979 yılında burada yine Sovyetlerin Afganistan işgaliyle karşı karşıya kaldılar.
Pamir dağlarında yükseklerde soğuğa alışan Kırgızların Pakistan'a mecburi göçü yeni zorlukların kapısını açtı. Yüksek rakımda soğuk havaya alışan Kırgızlar 60 derece sıcağa inince hayatlarını kaybetmeye başladılar. Ardından ABD, Alaska'ya yerleşmeyi teklif etti. Ancak, Kırgızlar dilini ve dinini kaybedeceği korkusuyla ABD'nin bu teklifini reddedip, 1980'de kardeşlerinin yaşadığı Türkiye'ye iltica ettiler. O günden bu yana Van'ın Ulupamir köyünde hayatlarına devam edip, bin yıllık kültürlerini yaşatıyorlar.
GZT editörleri Nazgül Kenzhetay ve Emin Karaçak 7'den 70'e Ulupamirli Kırgız Türklerinin eşsiz hikayelerini sizlere aktardı.