On binlerce İsrailli esir takası anlaşması talebiyle Tel Aviv'de gösteri yaptı

İsrailliler, Gazze Şeridi'ndeki İsrailli esirlerin geri getirilmesi ve Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin istifası talebiyle başkent Tel Aviv ile Batı Kudüs'te gösteri düzenledi.

İsrailli esirlerin getirilmesi için anlaşma imzalanması çağrısının yapıldığı, Netanyahu hükümetine karşı her hafta cumartesi günü düzenlenen protestolar, bu hafta da geniş katılımla devam etti.

Gösteriler, başkent Tel Aviv ve Batı Kudüs başta olmak üzere pek çok farklı noktada düzenlendi.

Tel Aviv'deki protestoların adresi, Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemelerine karşı yapılan gösterilerde sembolleşen, polisin demir bariyerlerle kapattığı Kaplan Caddesi oldu.

Her hafta düzenlenen merkezi gösteriye katılan on binlerce İsrailli, burada Gazze'deki esirlerin serbest bırakılması için takas anlaşmasının derhal yapılması talebinde bulundu.

İsrail bayrakları taşıyan binlerce protestocu, Başbakan Netanyahu ve hükümetindeki siyasetçiler aleyhinde pankart, afiş ve dövizler taşıdı, caddede kurulan platformda hükümeti eleştiren konuşmalar yapıldı.

Esir aileleri de göstericilere hitaben yaptıkları konuşmalarda, ABD Başkanı Joe Biden'ın açıkladığı ateşkes teklifini kabul edilmesi talebinde bulundu.

Netanyahu başbakanlığındaki hükümetin Biden'in teklifinin kabul etmesinin gerekliliğine vurgu yapan esir aileleri, zaman zaman 'Anlaşmaya evet deyin!' sloganları attı.

Öte yandan, Batı Kudüs'te de binlerce İsrailli, bir esir takası anlaşması için baskı yapmak ve erken seçimlere gitmek amacıyla İsrail Cumhurbaşkanı Başkanı Isaac Herzog'un evinin önünde gösteri düzenledi.

Göstericiler, Netanyahu aleyhinde sloganlar atarak, görevden alınması ve erken seçimlere gidilmesi talebinde bulundu.