Polonya ordusu hakkında her şey

Polonya'nın tam 123 sene tarih sahnesinden silinip daha sonra tekrar cumhuriyet kurduğunu biliyor muydunuz? Peki, NATO içerisinde savunma bütçesinin GSYH'sine oranının en yüksek devlet olduğunu?

Ya da 2008'den bu yana zorunlu askerliğin kaldırıldığı Polonya'da hedeflenen personel sayısının 300 bin olduğunu...

Özellikle Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasıyla Polonya'nın artan savunma bütçesini ve dikkatleri üzerine çeken Polonya Ordusu'nun tüm yönlerini gelin birlikte GZT'de ele alalım. Tarihi oldukça geriye giden Polonya'nın askeri kuvvetleri de tarihin farklı noktalarda farklı görevlerle birçok kez ön plana çıktı desek yanılmış olmayız. ÖZellikle Polonya - Litvanya Krallığı döneminde İsveç, Rusya ve Osmanlı Devletleri ile verdiği mücadeleyle tarihte yerini alan Polonya Ordusu yine benzer bir görevle Ukrayna - Rusya savaşı sonrası dikkatleri üzerine çekti. Türkiye'den satın alınan Bayraktar TB2 sihalarla da envanterini güçlendiren Polonya, Avrupa'nın en kuvvetli dünyanınsa sayılı ordularından biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Polonya Ordusu'na ilişkin tüm sorular ve çok daha fazlası, Fatih Başar Kutlu'nun hazırladığı serimiz Modern Ordular'ın yeni bölümünde Uluslararası İlişkiler Uzmanı Žiga Faktor ile yanıt buluyor.