20.356 Takipçi

Politikadan dosya habere, yerel haberden özel çalışmalara kadar haberin sosyal medyasındasınız. Bazen 'ciddi mesele' bazen bir dakikalık videolarla gündeme dair önemli detaylarla buradayız.

Suriyeli göçmen, Başbakan Johnson'a seslendi: Bu sizin, bize teşekkür etme biçiminiz

İngiltere'de Boris Johnson Hükümeti, COVID-19 nedeniyle hayatını kaybeden göçmen sağlık çalışanlarının ailelerine daimi oturum izni verme kararı aldı ancak ilk başta temizlik ve sosyal hizmet görevlileri gibi yardımcı çalışanlar düzenlemeye dahil edilmedi. Karar özellikle göçmenlerin tepkisini çektince Johnson Hükümeti kapsamı genişletmek zorunda kaldı.

Tepki verenlerden biri de Suriyeli göçmen Hasan Akkad. Akkad Johnson'a seslendiği videosunda, “İhanete uğramış ve sırtımdan bıçaklanmış hissediyorum. Ancak hastaneden taburcu olduktan sonra daha mütevazı bir Boris gördüm, belki bu mesajım bir şeyi değiştirir” ifadelerini kullandı.

Akkad 2015'te ülkesinden İngiltere'ye yolculuğunu belgesel olarak BBC için çekmiş ve BAFTA ödülünü kazanmıştı. Akkad bugünlerde NHS'ye (Ulusal Sağlık Servisi) yardımcı olmak için temizlik görevlisi olarak çalışıyor.

İLGİLİ HABERLER