Üniversitelilerden karada ve suda giden insansız hava aracı

Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği öğrencileri, arama-kurtarma ve askeri operasyonlarda kullanılabilecek, karada, havada ve suda gidebilen insansız hava aracı (İHA) geliştirdi.

Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği son sınıf öğrencileri Zeki Bilgay Solak, Onur Ateş, Umut Can Uğurlu, Baran Paruldar, öğretim üyeleri Dr. Emre Koç ve Dr. Andaç Töre Şamiloğlu ile birlikte havada, karada ve suda gidebilen İHA geliştirdi.

Öğrencilerin, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu desteğinde geliştirdiği İHA, hem suda, hem de karadaki her türlü arama kurtarma operasyonları ile güvenlik ve çeşitli suçlara yönelik operasyonlarda da kullanılabiliyor. Aynı anda havada, karada ve suda gidebilen İHA, bina içi gibi kapalı ortamlarda da ilerleyebiliyor ve engellerden korunarak operasyonları tamamlayabiliyor. Su üstünde ve su altında tekerleriyle yüzebilen bir yapıda tasarlanan döner kanatlı İHA; bu özelliğiyle göl, deniz, baraj, liman gibi yerlerde kritik operasyonlarda görev alabilecek.