Ürdün Kralı Abdullah, Gazze’ye havadan yardım bırakma operasyonuna katıldı

Ürdün Kralı 2. Abdullah'ın, İsrail'in zorla aç ve susuz bıraktığı Gazze Şeridi'nin kuzey bölgelerine havadan insani yardım indirme operasyonuna katıldığı bildirildi.

Ürdün Ordusu'ndan yapılan yazılı açıklamada, “Başkomutan Majesteleri Kral 2. Abdullah, Gazze Şeridi'ndeki halka yardım ve gıda yardımı sağlamak amacıyla Ürdün Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ait uçakların gerçekleştirdiği hava indirme operasyonlarına katıldı.” denildi.

Açıklamada, Kral Abdullah'ın uçakların Kral 2. Abdullah Hava Üssü'nden kalkışından önce hazırlık ve yükleme aşamalarını doğrudan takip ettiğine dikkat çekilerek, “Uluslararası kardeş ve dost ülkelerin çabaları kapsamında, Gazze Şeridi halkının acılarını hafifletmeyi amaçlayan insani yardım operasyonunun bir parçası 3'ü Ürdün Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne, 3'ü de Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Fransa'ya ait olmak üzere 6 adet C130 tipi uçak başkent Amman'dan havalandı.” ifadelerine yer verildi.

Yardımların besin değeri yüksek hazır öğünler de dahil olmak üzere yardım ve gıda malzemeleri içerdiği belirtilen açıklamada, operasyonda yardımların Gazze Şeridi kıyılarına atılarak, doğrudan halka ulaştırılmasının amaçlandığı ve uçakların alçak irtifalarda uçtuğu kaydedildi.

Bu, Ürdün Kralı 2. Abdullah'ın Gazze Şeridi'ne insani yardımların indirilmesi operasyonlarına ikinci katılımı oldu.

Mısır'ın Al-Qaheera televizyonunun adını açıklamadığı resmi makamlara dayandırdığı haberinde, Mısır Hava Kuvvetlerinin BAE ve Ürdün'ün katılımıyla Gazze Şeridi'ne insani yardım ulaştırdığı belirtilmişti.

Ürdün de dün İsrail'in halkı zorla aç ve susuz bıraktığı Gazze Şeridi'nde kıtlık uyarısında bulunarak, Gazze'ye havadan yardım indirdiğini duyurmuştu.