Filistinliler Osmanlıya ihanet etti mi?

Filistin'de bir katliam yaşandı mı sosyal medyada hemen, 'Ama onlar Osmanlı'ya ihanet etti ama onlar topraklarını Yahudilere sattı'
diyen bir kitle ortaya çıkıyor. Olay pek de onların anlattığı gibi değil; Şerif Hüseyin'in yanındakileri saymazsak Arapların büyük bir bölümü Osmanlı ordusunda savaşıyordu. 200 bin Filistinli ve Arap şehit, toplam şehit sayısının %30'una tekabül ediyor.
Burada büyük bir çoğunluğun Osmanlı'ya sadık kaldığı ve hainlere karşı savaştıkları söylenebilir.

Yahudilere toprak satışı konusuna gelecek olursak, 1917'ye kadar Yahudilerin bölgeye yerleşmesi ve toprak satın alması Osmanlı fermanlarınca yasaklanmıştı. İsrail'in kurulduğu 1948'e kadar İngilizlerin imtiyazları ile Yahudiler, Filistin topraklarının %6'sını satın aldı. Bu satışların büyük bir bölümü Lübnanlılar ve yabancılar tarafından gerçekleştirildi. Bölgede en fazla toprak, Yunan Ortodoks Kilisesindeydi ve satış yapmak zorunda kaldılar. Çünkü İngilizler, Rus nüfuzunu bölgede istemiyordu. Sonra ne mi oldu? İsrail yönetimleri kanun uydurarak Filistinlilerin topraklarına el koydu ve Filistinlilerin %85'i göç etmek zorunda kaldı.