Karadeniz’in masalsı sessizliği: Amasra 📍

Karadeniz sahilinde, yeşilin ve mavinin buluştuğu bir köşede yer alan Bartın, doğanın huzur dolu bir resmi gibi. Özellikle doğa ve tarih tutkunlarını cezbedecek pek çok güzellik sunan bu şehir, sakinliği ve tarihi dokusuyla ziyaretçilerine unutulmaz bir seyahat deneyimi yaşatıyor.

Karadeniz sahil yolu üzerinde konumlanan bu şehre kara yolu ile ulaşmak mümkün. Kendine has köy yolları ve vadileri ise sıradan bir seyahati unutulmaz bir keşfe dönüştürüyor. Şehre vardığınızda sizi karşılayan Bartın Kalesi, şehrin tarihi dokusunu yansıtan ve ziyaretçilere geçmişe dair izler sunan önemli bir yapı. Bizans ve Roma ve Osmanlı izlerini taşıyan kaleye tırmandığınızda, çevre manzarasını ve Bartın Nehri'nin sakin akışını izleme fırsatı bulabilirsiniz. Kale, Osmanlı İmparatorluğu'nun fethettiği topraklarda askerî amaçlarla inşa edilen ve savunma amacı güden yapılar arasında yer alıyor.

Bartın'a vardığınızda bir de keşfedilmeyi bekleyen güzellikler meselesi var. Amasra, şehrin en bilinen ve turistik bölgelerinden biri. Eski evlerin denize sıralandığı sokakları, taş döşeli ara yolları ve tertemiz plajlarıyla Amasra, Karadeniz'in büyülü atmosferini yansıtan harika bir nokta. Bartın'ın doğa harikalarından bir diğeri de Ulus Yaylası. Bu yayla, yemyeşil doğası ve serin havasıyla yaz sıcağında bile ziyaretçilerine bir sığınak gibi geliyor. Yaylada yürüyüş yapabilir, doğanın tadını çıkarabilir ve yöresel lezzetlerin sunulduğu yerel restoranlarda keyifli mola verebilirsiniz. Günü nerede batıracağına karar veremeyenler için de harika bir önerimiz var! Bartın Nehri üzerinde yapılan tekne turları, doğanın içinde huzurlu bir yolculuk sunuyor. Yeşilin ve mavinin dansını izlerken, çevrenin sessizliğinin ve güzelliğinin tadını çıkarabilir, güneşin batışını izleyerek günü bitirebilirsiniz.

Harika video için @gobartin 'a teşekkürler!