Türkiye bölgesel güç olmayı başarabilecek mi?

Türkiye, yeni yüzyılın ilk on yılını büyük bir büyüme başarısıyla geride bırakmaya hazırlanıyordu fakat dış politikada Türkiye'nin hiç beklemediği bir şey oldu. Yakın çevresinde bulunan Suriye, Mısır, Ermenistan, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan ile birkaç yıl içinde ilişkileri bozuldu ve bir anda Türkiye yalnız ülke konumuna geldi.

Arap Baharı'yla Suriye'de yaşanan trajedi, Mursi'ye ve Mısır halkına yapılan darbe, Kaşıkçı cinayeti, görünmeyen ekonomik yaptırımlar, terörün finanse edildiğine dair güçlü işaretler ve Türkiye'ye yönelik yapılan karalama kampanyaları ve buna karşılık izlenen sert dış politika retoriği.

Siyasette olmaz denilen her şey zamanla olabiliyor. Özellikle dış politika tarihi bunun sayısız örnekleriyle dolu ve bunun son örneği yakın zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Sisi ile el sıkışması oldu.

Peki bu nasıl oldu? Türkiye'de ve bölgede ne değişti? Altı Çizildi'nin bu bölümde Türk dış politikasında yaşanan normale dönüşün somut nedenleri var.