Davos’ta tutulan ayna

Dr. Mehmet Akif Soysal.
Dr. Mehmet Akif Soysal.

Malumunuz iki yıl aradan sonra Davos Zirvesi gerçekleştirildi ve her yıl merakla beklenen Oxfam Raporu yine Davos Zirvesinde açıklandı. Bu raporun ayna tutma özelliği ile müesses nizamın meydana getirdiği yıkımı izah etmesi adına önemlidir.

Konuşma yapan Oxfam International'ın yönetici direktörü Gabriela Bucher, milyarderlerin Davos zirvesine “Şanslarındaki inanılmaz artışı, başlarına konan talih kuşunu kutlamak” için geldiklerini söyledi. Oxfam Direktörü demecinin devamında “Salgın ve şimdi de gıda ve enerji fiyatlarındaki keskin artışlar, basitçe söylemek gerekirse, onlar için bir lütuf oldu. Aşırı yoksullukla ilgili onlarca yıllık ilerleme şimdi tersine döndü ve milyonlarca insan sadece hayatta kalmanın maliyetinde imkânsız artışlarla karşı karşıya” diye ekledi.

Salgın ile konan Talih Kuşu!

Oxfam’ın paylaştığı verilere göre; örneğin, gıda devi Cargill’in küresel tarım pazarının yüzde 70’inden fazlasını kontrol eden dört şirketten biri olduğu bildirildi. Cargill ailesine ait olan şirket, geçen yıl yaklaşık 5 milyar dolarlık net gelir elde etti ve bu, tarihinin en büyük kârı oldu. Şu anda sadece Cargill ailesinde salgın öncesinde sekiz olan milyarder sayısı 12'ye yükselmiş.

Oxfam’ın yaymladığı rapora göre;

Salgının başladığı 2020 yılından Mart 2022’ye kadar dünyada 573 daha fazla milyarder oluşmuş.

Her 30 saatte bir yeni milyarderimiz oluyor.

Her 30 saatte yaklaşık bir milyon kişi, toplamda 263 milyon, 2022'de aşırı yoksulluğa düşebilir.

Sadece “milyarder” sıfatına sahip olan şahısların şu anda toplu olarak 12.7 trilyon dolar değerinde varlıkları olduğuna dikkat çekerken, bu rakamın küresel gayri safi yurtiçi hasılanın yaklaşık yüzde 14’üne eşit olduğu vurgulanmış.

Devamı Z Raporu 37. Sayısında