17 futbolcunun ceza aldığı tarihi derbi

​17 futbolcunun ceza aldığı tarihi derbi
​17 futbolcunun ceza aldığı tarihi derbi

1934 yılında oynanan Fenerbahçe-Galatasaray maçında çıkan olaylar nedeniyle 17 futbolcu birbirinden ağır cezalara çarptırıldı.

Dünyanın neresine giderseniz gidin derbiler her yerde ayrı bir öneme sahiptir. Fenerbahçe ile Galatasaray arasındaki rekabet 1909 yılında başladı ve günümüze kadar ateşini yitirmeden geldi.

Tarifi zor rekabet

İki takım arasındaki rekabeti anlatmaya yetecek sözcük bulmak son derece zor. Bu öyle bir rekabet ki biri şampiyonluğa diğeri küme düşme potasında olsa dahi sahada adeta Devler Ligi finalini andıran bir mücadele oynanır.

Alışıldık tablo

İki ekip arasındaki mücadeleler bu kadar önemli olunca da tansiyon bir hayli yüksek oluyor. En ufak bir hareket bardağı taşırabilir, büyük olayların fitilini ateşleyebilir. Saha içindeki futbolcuların gerilimine taraftarlar da dahil olunca yeşil saha, savaş alanına döner. Ne yazık ki yıllar içinde bu durumu defalarca yaşadık.

4. dakikada başladı

Takvim Stadı savaş meydanına döndü.
Takvim Stadı savaş meydanına döndü.

Takvimler 23 Şubat 1934'ü gösterdiğinde Fenerbahçe ile Galatasaray Taksim Stadı'nda karşı karşıya geldi. Mücadele inanılmaz gergin bir ortamda başladı. Ee tabi gazozuna da olsa derbi derbidir. Maçın 4. dakikasında Fenerbahçeli Zeki Rıza Sporel'in müdahalesiyle saha bir anda birbirine girdi. Araya giren hakem olayları güçlükle durdurdu.

Savaş alanına döndü

Karşılaşma bu gergin ortamda devam etti. Mücadelenin 60. dakikasında ise saha adeta savaş meydanına döndü. Galatasaraylı Kadri Dağlı ile Fenerbahçeli Mehmet Reşat bir ikili mücadelenin ardından birbirine girdi. İkilinin kavgasına diğer futbolcular da dahil oldu. Kısa süre içinde tribünden taraftarlar da sahaya indi. Saha savaş alanına dönünce hakem karşılaşmayı tatil etti.

Ömür boyu men

Lig yönetimi 17 futbolcuya ceza verdi.
Lig yönetimi 17 futbolcuya ceza verdi.

Dönemin lig yönetimi maçın ardından futbolculara ceza yağdırdı. Fenerbahçe kalecisi Hüsamettin Böke ömür boyu futboldan men edildi. Galatasaraylı Tevfik ile Fenerbahçeli Fikret ise altışar ay men cezası aldı. Toplam 17 futbolcunun ceza aldığı derbi tarihin en olaylı derbileri arasında ilk sırada yer alıyor.