Ali Sami Yen anılacak

​Ali Sami Yen anılacak
​Ali Sami Yen anılacak

Galatasaray Kulübü’nün kurucusu ve ilk başkanı Ali Sami Yen, ölümünün 66. yıl dönümünde yarın Feriköy’deki mezarında anılacak.

Galatasaray Kulübü’nün kurucusu ve ilk başkanı Ali Sami Yen, ölümünün 66. yıl dönümünde yarın Feriköy’deki mezarında anılacak.

Sarı-kırmızılıların resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, "Kulübümüzün kurucusu, ilk başkanı ve ilk sporcularından Ali Sami Yen’i, ölümünün 66. yıl dönümünde saygıyla anıyoruz. 29 Temmuz Cumartesi günü saat 11.00’de Ali Sami Yen için Feriköy Mezarlığı’nda mezarı başında bir anma töreni düzenlenecektir" denildi.

Ali Sami Yen kimdir?

Sonradan Yen soyadını alan Ali Sami bey, 20 Mayıs 1886'da İstanbulun Kandilli semtinde doğdu. Babası, ünlü edebiyatçılarımızdan Şemsettin Sami'ydi. Galatasaray Lisesi'nde okudu ve futbol oynadı. Ali Sami Yen, sadece Galatasaray Kulübünün kurucusu olarak kalmadı aynı zamanda Türk futbolunun önde gelen örgütleyicilerinden biri oldu.

Yen, 1923 yılında kurulan Türkiye idman cemiyetleri İttifakı'nın kurucuları arasında yer aldı ve başkanlığını yaptı. 1924 Paris olimpiyatlarına katılan Türk kafilesinin başkanı da kendisinden başkası değildi.

1926-1931 yılları arasında Türkiye Milli Olimpiyat komitesinin başkanlığı görevini yürüttü. Galatasaray'da 1905-1918 arasında 13 yıl, 1925'te 1 yıl olmak üzere iki dönemde 14 yıl başkan olarak hizmet verdi.

Ali Sami Yen'in Sarı Kırmızılı kulübe önemli bir katkısı da Galatasaray Müzesi’nin kurulması oldu. 1905 yılında yönettiği Moda-Kadıköy karşılaşması nedeniyle, Ali Sami Yen'in ilk Türk hakem olabileceği de çeşitli kaynaklarda yazılıdır. Milli Takımın Romanya ile yaptığı ilk maçta, teknik adam olarak takımın başında o vardı. Bu görevi de bir süre yürütmüş, yani Türk Milli Takımı’nın ilk teknik direktörü olmuştur.

29 Temmuz 1951 tarihinde vefat eden Türk Spor Tarihinin en seçkin kişilerinden biri olan Ali Sami Yen, Feriköy mezarlığında toprağa verildi.