Beşiktaş'ın yeni teknik direktörü Fernando Santos kimdir?

Fernando Santos
Fernando Santos

Beşiktaş'ın yeni teknik direktörü Fernando Santos oldu. Siyah beyazlılar Portekizli teknik direktör ve yardımcılarını da resmen açıkladı. Peki Fernando Santos kimdir?

Beşiktaş teknik direktörlük görevine, Portekiz ile EURO 2016'da şampiyonluk yaşayan Fernando Santos'u getirdi.

Siyah beyazlılar, bu sezon Şenol Güneş, Burak Yılmaz ve Rıza Çalımbay ile çalışmıştı.

Geçici olarak Serdar Topraktepe ile 2 maça çıkan Beşiktaş, Portekizli teknik direktör Fernando Santos ile anlaştı.

Santos'un yardımcılıklarını Joao Carlos Viana Cunha Costa, Paulo Jose Ramos Mendes, Justino Fernando, Ricardo Miguel Candido de Sousa Santos, Jorge Manuel Caetano do Rosario yapacak.

Fernando Manuel Costa Santos kimdir?

Dünyaca ünlü teknik direktör Fernando Santos futbola Benfica altyapısında başladı. Estoril'de profesyonel olup kariyeri boyunca takımının formasıyla 216 kez sahaya çıktı.

Santos, Portekiz'in 3 büyük takımı Porto, Benfica ve Sporting Lizbon'da çeşitli dönemlerde teknik direktörlük yaptı.

Porto'yu Lig şampiyonluğuna, 2 kez Portekiz Kupası ve 2 kez Portekiz Süper Kupasına taşıdı. Yunanistan'da AEK, PAOK ve kısa süre Panathinaikos takımlarını çalıştıran Fernando Santos AEK'le Yunanistan Kupası'nı kazandı, AEK ve PAOK'u Şampiyonlar Ligi'ne götürdü.

Yunanistan'da 4 kez yılın teknik direktörü, 2 kez yılın spor adamı, 2000/2010 yılları arasında 10 yılın teknik direktörü seçildi. Yunanistan Milli Takımı'nı Euro 2012'ye götüren Santos orada çeyrek finale, 2014 Dünya Kupası'nda tarihinde ilk kez 2. tura çıkardı.

Ülkesinin başarıları ondan geldi

Daha sonra ülke takımının başına geçen Fernando Santos 2016 yılında Portekiz Milli Takımını Avrupa Şampiyonu, 2019 yılında Milletler Kupası şampiyonu yaptı. Portekiz tarihin ilk büyük başarıları onun döneminde geldi. Son olarak Polonya Milli Takımında görev alan yeni Teknik Direktör Fernando Santos Beşiktaş ile anlaşmaya vardı.