Beyaz Futbol ve Derin Futbol'u sponsor şoku: Sanica çekildi

​Beyaz Futbol ve Derin Futbol'u sponsor şoku: Sanica çekildi
​Beyaz Futbol ve Derin Futbol'u sponsor şoku: Sanica çekildi

Rasim Ozan Kütahyalı'nın Boşnaklara yönelik ırkçı ifadeler kullanmasının ardından Beyaz Futbol ve Derin Futbol programlarının sponsoru Sanica Boru sponsorluktan çekildi.

Beyaz TV'de yayınlanan Beyaz Futbol programında Boşnaklara yönelik ırkçı ve iğrenç bir ifade kullanan Rasim Ozan Kütahyalı'ya ve Beyaz TV'ye tepkiler zaman geçtikçe artıyor.

Rasim Ozan Kütahyalı Boşnaklara yönelik ırkçı bir ifade kullanmıştı.
Rasim Ozan Kütahyalı Boşnaklara yönelik ırkçı bir ifade kullanmıştı.

Sanat, spor ve siyasi camiadan gelen tepkilerin ardından Beyaz Futbol ve Derin Futbol programlarının sponsoru Sanica Boru, sponsorluk desteğini çektiğini açıkladı. Sanica Boru Yönetimi'nden şu açıklama yapıldı: "Halkımızın hassasiyetlerine duyarlıyız. 21.11.2017 tarihi itibariyle Beyaz Futbol ve Derin Futbol programlarındaki sponsorluklarımızdan çekildiğimizi belirtiriz."

Diğer yandan Boşnak ve Kosova Dernekleri Platformu da söz konusu olayı kınayan bir bildiri yayımladı. Bildiride;

  • "19.11.2017 tarihinde, Beyaz TV'de yayınlanan Beyaz Futbol adlı programda, büyük Rumeli camiasının saygın ve önemli bir bölümünü oluşturan Boşnak Kardeşlerimiz hakkında hakarete varan ifadeleri nedeniyle Rasim Ozan Kütahyalı'yı şiddetle kınıyoruz. Üstelik saygın bir ulusa hakaret içeren bu ifadelerin bir medya organında, milyonlarca kişinin izlediği bir spor programında dile getirilmiş olması kabul edilemeyecek ölçüde vahimdir. Bu konuda gereğinin yapılması için başta Beyaz TV yöneticileri ve tüm yetkilileri göreve çağırıyoruz. Bir süredir medyada sıkça rastladığımız, etnik kimlik, cinsiyet, dini inançlar üzerinden aşağılamayı ve ayrıştırmayı marifet sayan bu pespaye dile, yüzlerce yıldır bir arada yaşadığımız Türk toplumunun geleceği için Kosovalı Dernekler Platformu olarak tepki gösteriyor ve sonuna kadar Boşnak kardeşlerimizin yanında olduğumuzu kamu oyuna duyurmayı borç biliyoruz." ifadelerine yer verildi.