Bilim insanları açıkladı: Lionel Messi daha iyi bir futbolcu

Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo milli maçta oyunun durduğu bir anda birbirleriyle konuşuyorlar.
Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo milli maçta oyunun durduğu bir anda birbirleriyle konuşuyorlar.

Leuven Katolik Üniversitesi, spor istatistik firması SciSport ile birlikte yaptığı araştırma neticesinde Lionel Messi'nin Cristiano Ronaldo'dan daha efektif bir futbolcu olduğunu sonucuna ulaştı.

● Olasık Hesabıyla Aksiyon Değerlendirmesi ismi verilen not sistemi üzerinden her iki futbolcuyu inceleyen yazılım, Lionel Messi'nin VAEP değerinin maç başına 1.2 olduğunu ortaya çıkardı. Cristiano Ronaldo'nun VAEP değeri ise 0.60'ta kaldı.

Yazılım, yalnızca gol ya da asistleri baz almıyor. Bu iki etken dışında şut, pas, top kapma ve dripling gibi futbolcuların saha içerisindeki tüm aksiyonları ve bu aksiyonların skora olan doğrudan ya da dolaylı etkisini inceliyor.

● Araştırmada görev alan doktora öğrencisi Tom Decroos, sonuçlara bakıldığında Cristiano Ronaldo gibi oyuncuların futbol dünyasında var olduğunu ancak Lionel Messi'nin istisnai bir oyuncu olduğunu söyledi.

Belçika'da bulunan Leuven Katolik Üniversitesi ve Hollanda menşeli spor istatistik şirketi SciSports işbirlirliğiyle hazırlanan yazılım, futbol tarihinin en büyük rekabetinde kimin bir adım daha önde olduğunu açıkladı.

Cristiano Ronaldo ve Lionel Messi rekabetini incleyen yazılıma göre; Arjantinli yıldız, Portekizli meslektaşından daha efektif bir futbolcu. Araştırmadan çıkan sonuçlar, efektiflik ve skora etki konusunda Messi'nin Ronaldo'yu ikiye katladığını gösteriyor.

gzt
 • Yazılım, yalnızca gol ya da asistleri baz almıyor. Bu iki etken dışında şut, pas, top kapma ve dripling gibi futbolcuların saha içerisindeki tüm aksiyonları ve bu aksiyonların skora olan doğrudan ya da dolaylı etkisini inceliyor.

VAEP değeri iki katı

Olasık Hesabıyla Aksiyon Değerlendirmesi ismi verilen not sistemi üzerinden her iki futbolcuyu inceleyen yazılım, Lionel Messi'nin VAEP değerinin maç başına 1.2 olduğunu ortaya çıkardı. Cristiano Ronaldo'nun VAEP değeri ise 0.60'ta.

Cristiano Ronaldo, El Clasico'da ezeli rakibi Lionel Messi'yi marke ediyor.
Cristiano Ronaldo, El Clasico'da ezeli rakibi Lionel Messi'yi marke ediyor.

Cristiano Ronaldo'nun araştırmaya dahil olan sezonlardaki performansı

 • 2013-14: 30 maç, 31 gol, 11 asist
 • 2014-15: 35 maç, 48 gol, 16 asist
 • 2015-16: 36 maç, 35 gol, 11 asist
 • 2016-17: 29 maç, 25 gol, 6 asist
 • 2017-18: 27 maç, 26 gol, 5 asist
İki ezeli rakip milli maç seremonisinde tokalaşıyor.
İki ezeli rakip milli maç seremonisinde tokalaşıyor.

Lionel Messi'nin araştırmaya dahil olan sezonlardaki performansı

 • 2013-14: 31 maç, 28 gol, 11 asist
 • 2014-15: 38 maç, 43 gol, 18 asist
 • 2015-16: 33 maç, 26 gol, 16 asist
 • 2016-17: 34 maç, 37 gol, 9 asist
 • 2017-18: 36 maç, 34 gol, 12 asist

Tüm aksiyonlar hesaplanıyor

Araştırmanın başındaki profesör Jesse Davis, futbolcuların verimliliklerinin yalnızca gol ve asist sayıları üzerinden puanlandırılmasının yanlış olduğunu belirterek oyun içerisinde futbolcuların içinde bulunduğu tüm aksiyonların değerlendirilmesi gerektiğini savunuyor.

Jesse Davis (En Solda)
Jesse Davis (En Solda)
 • "Bir futbolcunun değeri attığı gol ya da yaptığı asist üzerinden ölçülüyor. Gol, diğer aksiyonlara nazaran daha nadir gerçekleşen bir olay. Bir futbol müsabakasında ortalama 1.600 aksiyon gerçekleşiyor. Bizim hazırladığımız yazılım işte bu aksiyonların tamamını baz alıyor. Şutlar, paslar, driplingler, top kapmalar ve aklınıza başka ne gelirse. Hepsini hesaplıyoruz."

Messi farkı 2016'da açmış

Üniversitenin doktora öğrencisi Tom Decroos ise yalnızca 2013-2014 ile 2017-18 sezonları arasındaki La Liga maçlarının baz alındığını hatırlatarak, Lionel Messi'nin Cristiano Ronaldo ile arasındaki farkı 2015-2016 sezonunda itibaren açtığını belirtiyor.

 • "Araştırmanın baz aldığı ilk sezonlarda Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo kafa kafaya ilerliyordu. Ancak 2015-2016 sezonundan sonra Arjantinli futbolcu bir adım öne geçti."
Tom Decroos.
Tom Decroos.

"Messi istisnai bir futbolcu"

Tom Decroos, Ronaldo ile Messi arasındaki farkı da şöyle özetliyor; Ronaldo topla az aksiyona girip, büyük etki yaratan bir oyuncu. Messi ise neredeyse oyunun her anında topla aksiyona girip aynı etkiyi yaratan bir oyuncu. Ronaldo tipi oyunculara örnek olarak Paul Pogba ve Harry Kane'i örnek gösterebiliriz. Messi ise istisnai bir futbolcu.

Cristiano Ronaldo ve Lionel Messi'nin araştırmada baz alınan sezonlardaki toplam gol ve asist sayıları

 • Cristiano Ronaldo: 157 maç, 165 gol, 49 asist
 • Lionel Messi: 172 maç, 168 gol, 66 asist
Cristiano Ronaldo, Messi'ye bakıyor...
Cristiano Ronaldo, Messi'ye bakıyor...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tercihi Cristiano Ronaldo

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2018 yılında gzt.com'un özel yayını olan Gençlik ve Teknoloji Buluşması'nda Lionel Messi - Cristiano Ronaldo rekabetinde tarafını seçmişti.

Portekizli futbolcunun saha dışındaki duruşuna dikkati çeken Erdoğan, özellikle Filistin konusunda ortaya koyduğu karaktere hayran olduğunun altını çizerek Ronaldo'yu alkışlamıştı.

 • "Messi mi Ronaldo mu dersen, Ronaldo'yu çok daha farklı görüyorum. Hele hele hat-trick yapması o maçta çok önemliydi. Frikik zaten tartışılmaz. O maçtaki performansı, karakteri hele hele Filistin meselesindeki karakteri çok önemli. Onun için alkışlıyorum."