Canlı yayında dev zirve: Başkanlar ne dedi?

4 büyük kulübün başkanı, canlı yayında TFF ve Kulüpler Birliği arasındaki anlaşmazlıklarla ilgili açıklama yaptı.
4 büyük kulübün başkanı, canlı yayında TFF ve Kulüpler Birliği arasındaki anlaşmazlıklarla ilgili açıklama yaptı.

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Galatasaray Başkanı Burak Elmas ve Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Habertürk'te canlı yayına katıldı. Başkanlar, yabancı kuralı ve yayıncı kuruluş sorunu başta olmak üzere federasyonun kararlarıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Süper Lig'in başlamasına sayılı günler kala, 4 büyük kulübün başkanı, Türkiye Futbol Federasyonunun kararlarına karşı canlı yayında bir araya geldi. Habertürk'teki programa katılan 4 başkan, özellikle yabancı kuralı, yayıncı kuruluş sorunu ve bahis gelirleri hakkında dikkati çeken açıklamalar yaptı.

İşte başkanların açıklamalarından satır başları:

Yabancı kuralı

Ahmet Nur Çebi: Yabancı kuralından sonra Türk futbolcuların ücreti 2-3'e katlandı. Alınan her karar kulüplere zarar veriyor.

Ali Koç: Yabancı çöplüğü haline geldik ama bunun çözümü sınır getirmek değil. Bıçak kemiğe dayandı. Süreçten rahatsızız.

Burak Elmas: Son dönemin en iyi milli takımı başarılı olamıyorsa, bu bize yabancı sınırı olarak dönemez. Bu takım yabancı serbestliği döneminde çıktı. Etiyopyalı atlet şampiyon olunca herkes mutlu ama futbola sınır getiriyorlar.

Ahmet Ağaoğlu: Yabancı ve yerli oyuncuyu rekabete sokmadan, yerli oyuncunun gelişimini sağlamadan kalitesini artırmanız mümkün değil. Yerli oyuncunun kalitesini yukarıya çekersek yabancıya gerek kalmayacak.

Yayıncı kuruluş sorunu

Ahmet Nur Çebi: Pandemiden dolayı sürekli indirim istiyorlar. Bu bizi yoruyor. Federasyonun sonuç alamaması bizi üzüyor. Biz indirim kabul etmiyoruz. Yayıncı kuruluşun yarattığı ortam sıkıntılı.

Ali Koç: Son 4 senede Avrupa'daki ilk 5 kulübün yayın geliri yüzde 4,5 artmış, Türkiye'de yüzde 27 inmiş. Yayıncı kuruluşa 5 yılda toplam 564 milyon $ indirim yapılmış, Bu işi biz yapsaydık indirim talep edemezlerdi,

Burak Elmas: Türk futbolunun sahibi biziz. Biz artık seyirci değil, kaptan olacağız. Yayın ihalesini biz yapmalıyız. Anlaşılmaz bir yayıncı kuruluş ilişkisi var. Her sene indirim pazarlığı, ihale yapıyoruz.

Ahmet Ağaoğlu: Yayın geliri Anadolu kulüplerini daha çok etkiliyor. Yayıncı kuruluş “Kurdan, pandemiden etkilendik” deyip indirim talep ediyor. Aslında bizim enflasyondan dolayı artırım istememiz lazım.

İddaa gelirleri

Ahmet Nur Çebi: Çok büyük İddaa gelirleri var. Buradan kulüplerin aldığı pay her geçen gün düşüyor.

Ali Koç: İddaa’nın geliri hep artıyor ama kulüplerin payı azalıyor. 2013’te kulüpler 160 milyon $ pay alıyordu. 2020’de 46 milyon $’a düştü. Yüzde 4,5’ten binde 4,5’e düşürmüşler.