Cenk Tosun'dan itiraf geldi! İşte çok konuşulacak o sözler

​Cenk Tosun'dan itiraf geldi! İşte çok konuşulacak o sözler
​Cenk Tosun'dan itiraf geldi! İşte çok konuşulacak o sözler

Futbol kariyerini İngiltere Premier Lig ekibi Everton'da sürdüren Cenk Tosun kariyeri hakkında birbirinden önemli açıklamalarda bulundu.

Ara transfer döneminde İngiltere Premier Lig ekibi Everton'a imza atan Cenk Tosun, kariyeri hakkında önemli açıklamalar yaptı. S Sports'a konuşan Cenk'in açıklamaları şöyle:

"Rekabetin olmadığı yerde rahatlık çöker. Rekabetin olduğu yerde başarı gelir. Her zaman iyi olmak zorundaydım. Kendime has bir futbolum var. Kendi filosofim var. İstediklerimi sahaya yansıtmak istiyorum."

"Büyük keyif verdi"

"İngiltere, futbolun en iyi ligi. İngiltere ligi de bir Şampiyonlar Ligi gibi. O yüzden zaten en iyi lig diyorlar. Şampiyonlar Ligi'nde de oynamak büyük keyif verdi. Şampiyonlar Ligi'nde goller atmak gurur verici bir şey. Yenilgisiz gruptan çıkmak çok güzeldi."

"Kırmızı karttan sonra..."

Everton formasıyla 7 maça çıkan Cenk 4 kez fileleri havalandırdı.
Everton formasıyla 7 maça çıkan Cenk 4 kez fileleri havalandırdı.

"Bir oyuncudan değişecek bir şey değildi. İlk maçta Beşiktaş ilk 20 dakika çok iyi bir futbol oynadı. Talihsiz kırmızı karttan sonra Alianz Arena yani o sahada oynamak çok zor. Paris Saint Germain bile o sahada çok zorlandı. Farklı olabilirdi mesela 11'e 11 olsa"

“Ondan çok şey öğrendim”

"Hepsinden biraz biraz bir şeyler öğrendim. Mario Gomez'den çok şey öğrendim. Aboubakar'la da birbirimizi çok iyi tamamladık. Ona da ben bir şeyler katmaya çalıştım. Yaşına rağmen çok iyi işler başardı. Kapasitesi çok yüksek bir oyuncu. Mario Gomez'in gol vuruşu çok iyiydi."

“Şenol hoca çok farklı”

"Şenol hocanın bize yaklaşımı çok farklı. Gerçekten bir abi gibi, bir baba gibi bize yaklaşıyordu. Sadece ilk 11'i değil bütün takımı idare ediyordu. Futbol zekası çok iyi bir hoca. Futbolculara yaklaşımı çok iyi bir hocamız."

"Skibbe farkı”

"17 yaşında profesyonel oldum. Bütün klasmanlarda oynadım. Michael Skibbe zamanında biraz şanssız bir zamanda profesyonel oldum. Önümde 3-4 tane kendi ülke Milli Takım'ın da oynayan oyuncular vardı. Skibbe'nin bana kattığı çok şey var."

“Tolunay Kafkas etkili oldu”

"Türkiye'de büyük takımlarda istedi beni. 18 yaşında Frankfurt'ta yok olmak varken Gaziantep'e geldim. Tolunay Kafkas beni çok istiyordu. Kariyerimin başlangıcında onun çok etkisi var. İlk yarım sezonda çok güzel bir performans gösterdim. Gaziantep'e transfer olduktan sonra o güveni bana Tolunay hoca verdi. Ondan sonra kariyerim devam etti. İnişli çıkışlı dönemlerim oldu. Beşiktaş'ta as forvet olmak zordu. İlk sene az oynadım. 2. sene biraz daha fazla oynamaya başladım. 3. sezonda da 34 maçın 31'inde oynadım."

"Dünyanın en iyi ligi"

Cenk, Premier Lig'e uyum sürecini atlatmaya çalıştığını söyledi.
Cenk, Premier Lig'e uyum sürecini atlatmaya çalıştığını söyledi.

İngiltere, dünyanın en iyi ligi. Futbol oynarken çok zevk alıyorsun. Mesela idman tesisleri çok iyi. Tesislerimiz çok güzel. İdman günleri bütün günümüzü orada harcıyoruz. Çalışma sistemleri buradan biraz daha farklı. Gerçekten çok profesyonel bir hayat yaşıyoruz. İngiltere'de idmanlar biraz daha yoğun. Ama haftada iki gün iznimiz oluyor."

“Çok mutluyuz”

"Sevinçler iki tarafta da aynı. Yenilgi de mesela burada 'spor' olduğunu unutabiliyoruz. Çok abartılıyor. Biz hepimiz çok mutluyuz Türk olduğumuz için. Oraya gidip sosyalleşmek lazım. İngiliz hayatına ayak uydurmak lazım, o kültüre alışmak lazım. Abdullah hocaya o konuda katılıyorum. Cengiz'de gidip yaptı onu"

“Dezavantaj oldu”

Tottenham gibi bir maçla başlamak benim için dezavantaj oldu. İkinci devre kötü oynayınca öyle bir skorla maçı kaybettik. Hoca beni koruma amaçlı kenara aldı. Devam eden lige geldiğim için hazır değildim. Fizik açığımı kapattığımda hoca beni maçlarda düzenli olarak oynatmaya başladı"

“Bana güveniyor”

"Hocamızın gerçekten bana güveni var. Beni arayıp baskı da yaptı. Yardımcı hocalar olsun, hoca olsun ekstra çalışma programları uyguladılar."

"Rooney'i takdir ettim"

"Şimdi takım arkadaşlarımı daha iyi tanıyorum. Top alınca ne yapacağım biliyorum. İlk başta onun zorluğu oldu. Adapte olunca takım arkadaşlarımı şimdi daha iyi tanıyorum. Rooney'in karakterini takdir ettim. Bu kadar başarıyı elde edipte bu kadar alçak gönüllü olmak takdir edilesi bir durum. Onunla oynamak bizim için büyük bir şans. Kulübü çok seviyor. Orada profesyonel olduğu için elinden gelen her şeyi yapmak istiyor."