Çin'den Mesut Özil 'cezası': Kritik maç yayınlanmayacak!

Mesut Özil bu sezon 7 Premier Lig maçına çıktı.
Mesut Özil bu sezon 7 Premier Lig maçına çıktı.

Futbolcu Mesut Özil'in Şincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki insan hakları ihlallerine yönelik eleştirisi, Çin devletinin tepkisini çekti. Çin devlet televizyonu CCTV, Özil'in takımı Arsenal'in bu akşam Manchester City ile oynayacağı kritik maçı yayından kaldırdı.

Çin devlet televizyonu CCTV, Müslüman Uygur halkının maruz bırakıldığı insan hakları ihlallerini eleştiren futbolcu Mesut Özil’e tepki olarak Arsenal ile Çinli futbolseverleri ‘cezalandırdı’. Özil’in takımı Arsenal ile Manchester City arasında bu akşam oynanacak kritik maç yayından kaldırıldı.


CCTV, Premier Lig’in bu hafta en merak edilen maçı yerine, Tottenham ile Wolves arasındaki karşılaşmayı yayınlayacak.

Çin Futbol Federasyonu da ayrı bir açıklama yaparak, Özil’in ‘sözlerinin yanlış olduğunu ve futbol yetkililerini hayal kırıklığına uğrattığını’ savundu.

Mesut Özil iki gün önce Instagram’dan yaptığı paylaşımda, Çin’in binlerce Uygur’u tuttuğu gözaltı merkezlerini ve asimilasyon politikalarının yanı sıra bu duruma tepki göstermeyen Müslüman ülkeleri eleştirmişti. Arsenal ise Özil’in şahsi görüşlerini paylaştığı ve kurumun ‘apolitik’ olduğu yönünde bir açıklama yapmıştı.