Cumhurbaşkanlığı Kupası Anadolu Efes'in oldu

Anadolu Efes forması giyen oyuncular kupa seremonisinin ardından gazetecilere poz verdi.
Anadolu Efes forması giyen oyuncular kupa seremonisinin ardından gazetecilere poz verdi.

Anadolu Efes, Fenerbahçe'yi 65-62 mağlup ederek Cumhurbaşkanlığı Kupası'nın sahibi oldu. Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı en çok müzesine götüren takım konumundaki Anadolu Efes böylece 11. kez mutlu sona ulaşmış oldu.

Basketbolda 34. Erkekler Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı Fenerbahçe'yi65-62 yenen Anadolu Efes kazandı.

Karşılaşmaya Ahmet Düverioğlu'nun savunma ve hücumda etkili oyunuyla başlayan Fenerbahçe, ilk 4 dakika geride kalırken 6-2 öne geçti. Sert savunma yaparak pota altını koruyan ve sarı lacivertli ekibi top kaybına zorlayan Anadolu Efes, dış atışlar ve pota altından bulduğu sayılarla 6 dakika geride kalırken skorda 9-9 eşitliği sağladı. Maçın ilk 9 dakikasında Fenerbahçe, sadece Sloukas ( 5) ve Ahmet Düverioğlu (6) ile sayı buldu. Maçın ilk dakikalarının ardından Doğuş Balbay'ın oyuna girmesiyle hücum ve savunma dengesini kuran Anadolu Efes, ilk periyodu da 17-15 önde tamamlamasını bildi.

Anadolu Efes, Fenerbahçe galibiyetiyle gelen kupanın ardından böyle sevinç yaşadı.
Anadolu Efes, Fenerbahçe galibiyetiyle gelen kupanın ardından böyle sevinç yaşadı.

İkinci periyoda da top kayıplarıyla başlayan Fenerbahçe karşısında Anadolu Efes, hızlı hücumlarla sayı üretti. Anadolu Efes'e pota altından bulduğu sayılarla karşılık veren sarı-lacivertli ekip, periyotta 4 dakka geride kalırken 24-23 öne geçerek rakibine mola aldırdı. Maçta skor 25-25 ve 28-28'de yeniden eşitliklenirken karşılaşmanın ilk yarısı 30-28 sarı-lacivertli ekibin üstünlüğüyle sona erdi.

Maçın 2. devresi de ilk yarının genelinde olduğu gibi dengeli başladı. Sloukas'ın boş durumda kötü atışı ve yaptığı top kaybının ardından Anadolu Efes, üst üste bulduğu 2 basketle 37-33 öne geçti. İkinci devrede sayı üretmekte zorlanan Fenerbahçe, 9 dakika geride kalırken sadece 4 sayı bulabildi. Rakibinin boş hücumlarını, hızlı ataklar sonucunda boyalı alandan bulduğu basketlerle cezalandıran Anadolu Efes, farkı açarak 3. periyodu 44-36 önde bitirdi.

Anadolu Efes forması giyen oyuncular kupayla fotoğraf çektirmeyi ihmal etmedi.
Anadolu Efes forması giyen oyuncular kupayla fotoğraf çektirmeyi ihmal etmedi.

Fenerbahçe, maçın son bölümüne de boş hücumlar ve top kayıplarıyla başladı. Sarı-lacivertli ekibin suskunluğunu 1,5 dakika geride kalırken Sinan Güler, 3 sayılık atışla bozdu ve farkı 5'e düşürerek skoru 39-44 yaptı. Beaubois'in boyalı alanın dışından attığı şutta potadan dönen topu hızlı oyuna sokan sarı-lacivertli ekip, Datome'nin 3 sayılık basketiyle hücumu sonlandırdı ve bitime 4 dakika kala skor 44-52'de Anadolu Efes'e mola aldırdı. Lauvergne ve Datome ile basketler bulan Fenerbahçe'ye Micic ve Simon ile karşılık veren Anadolu Efes, son 4 dakikaya girilirken skoru 48-58'e getirdi ve sarı-lacivertli ekibe mola aldırdı. Fenerbahçe, molanın ardından Lauvergne'nin smaç basketiyle maça başladı ve ardından da Sloukas ile sayı buldu. Fenerbahçe karşısında dengeli oyunun sürdüren Anadolu Efes, Beaubois'in faul atışından bulduğu basketle skoru 62-65'e getirdi ve karşılaşmadan galibiyetle ayrıldı.

Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı en çok müzesine götüren takım konumundaki Anadolu Efes, 11. kez mutlu sona ulaşmış oldu.