Dünyanın en eski statlarından biri olan Maracana’nın muhteşem tarihi!

Dünyanın en eski statlarından biri olan Maracana’nın muhteşem tarihi!
Dünyanın en eski statlarından biri olan Maracana’nın muhteşem tarihi!

1950'den bu yana ayakta kalmayı başaran futbol tarihinin en önemli stadyumu Maracana...

Futbol tutkunları için stadyumlar olmazsa olmazdır. Dünyanın en eski statlarından biri de Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde bulunuyor. 1950 yılında kapılarını futbolseverlere açan Maracana, birçok tarihi maça tanıklık etti.

Bir zamanlar unvan O’na aitti

                  
                  
                  Bir zamanlar dünyanın en büyük stadı unvanının sahibi olan Maracana, iki yüz bin kişilik kapasiteye sahipti. Ancak yapılan düzenlemelerin ardından stadın kapasite 88.992'ye düşürüldü.
Bir zamanlar unvan O’na aitti Bir zamanlar dünyanın en büyük stadı unvanının sahibi olan Maracana, iki yüz bin kişilik kapasiteye sahipti. Ancak yapılan düzenlemelerin ardından stadın kapasite 88.992'ye düşürüldü.
1950 Dünya Kupası için yapıldı

                  
                  
                  
                  
                  Brezilya'nın 1950 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapma hakkını almasının ardından Rio de Janeiro kentinde yeni bir stat yapılmaya karar verildi. Kararın ardından stadyumun planları Raphael Galvao ve Pedro Paulo Bernardes Bastos adlı iki mühendis tarafından çizildi.
1950 Dünya Kupası için yapıldı Brezilya'nın 1950 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapma hakkını almasının ardından Rio de Janeiro kentinde yeni bir stat yapılmaya karar verildi. Kararın ardından stadyumun planları Raphael Galvao ve Pedro Paulo Bernardes Bastos adlı iki mühendis tarafından çizildi.
11 bin kişi çalıştı

                  
                  
                  
                  
                  İnşaat çalışmaları sırasında 11 bin kişi çalıştı. 500 bin torba çimentonun kullanıldığı statta 10 bin ton demir bulunuyor.
11 bin kişi çalıştı İnşaat çalışmaları sırasında 11 bin kişi çalıştı. 500 bin torba çimentonun kullanıldığı statta 10 bin ton demir bulunuyor.
İlk maç 16 Haziran 1950’de oynandı

                  
                  
                  
                  
                  2 Ağustos 1948'de temeli atılan stat, taraftarlara kapılarını 16 Haziran 1950'de açtı. Stadın açılış maçında Rio de Janeiro All-Stars ile Sao Paulo All-Stars takımları karşı karşıya geldi.
İlk maç 16 Haziran 1950’de oynandı 2 Ağustos 1948'de temeli atılan stat, taraftarlara kapılarını 16 Haziran 1950'de açtı. Stadın açılış maçında Rio de Janeiro All-Stars ile Sao Paulo All-Stars takımları karşı karşıya geldi.
Didi tarihe geçti

                  
                  
                  
                  
                  Maracana'da atılan ilk golü ise Didi kaydetti. Didi'yi Türk futbolseverler yakından tanır. 1972-1975 yılları arasında Fenerbahçe'yi çalıştıran Didi, sarı-lacivertlilere en çok kupa kazandıran teknik adam olarak tarihe adını altın harflerle yazdırmıştı.
Didi tarihe geçti Maracana'da atılan ilk golü ise Didi kaydetti. Didi'yi Türk futbolseverler yakından tanır. 1972-1975 yılları arasında Fenerbahçe'yi çalıştıran Didi, sarı-lacivertlilere en çok kupa kazandıran teknik adam olarak tarihe adını altın harflerle yazdırmıştı.
Taraftar rekoru kırıldı

                  
                  
                  
                  1950 Dünya Kupası'nda Maracana Stadı'nda oynanan Brezilya'nın Uruguay'ı 2-1 mağlup ettiği maçta taraftar rekoru kırıldı. Karşılaşmaya kaçak girenlerle birlikte, mücadeleyi 199.854 kişi tribünden izledi.
Taraftar rekoru kırıldı 1950 Dünya Kupası'nda Maracana Stadı'nda oynanan Brezilya'nın Uruguay'ı 2-1 mağlup ettiği maçta taraftar rekoru kırıldı. Karşılaşmaya kaçak girenlerle birlikte, mücadeleyi 199.854 kişi tribünden izledi.
17 yılda tamamlandı

                  
                  
                  
                  
                  1948 yılında temeli atılan stat 17 yıl sonra yani 1965 senesinde tamamlandı.
17 yılda tamamlandı 1948 yılında temeli atılan stat 17 yıl sonra yani 1965 senesinde tamamlandı.
90 milyon dolar

                  
                  
                  
                  
                  FIFA standartları gereği kapasitesi düşürülen stat için 90 milyon dolar harcandı.
90 milyon dolar FIFA standartları gereği kapasitesi düşürülen stat için 90 milyon dolar harcandı.
İsmi papağandan geliyor

                  
                  
                  
                  
                  Maracana bir tür papağan adıdır. Halkın stada Maracana demesinin sebebi ise; Rio de Janeiro kentinde Maracana isimli bir nehrin bulunması ve stadın bulunduğu mahallenin adının Maracana olmasıdır.
İsmi papağandan geliyor Maracana bir tür papağan adıdır. Halkın stada Maracana demesinin sebebi ise; Rio de Janeiro kentinde Maracana isimli bir nehrin bulunması ve stadın bulunduğu mahallenin adının Maracana olmasıdır.
Turistler için özel tur

                  
                  
                  
                  
                  Maracana'da her gün onlarca turistin katıldığı tarihi bir gezi yapılıyor.
Turistler için özel tur Maracana'da her gün onlarca turistin katıldığı tarihi bir gezi yapılıyor.