Fatih Terim'den samimi Gomis itirafı

Tecrübeli çalıştırıcı basın mensuplarının sorularını dinliyor...
Tecrübeli çalıştırıcı basın mensuplarının sorularını dinliyor...

Şampiyonlar Ligi'nde Porto ile oynanacak karşılaşma öncesinde basın toplantısı düzenleyen Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, sezon başında takımdan ayrılan Fransız golcü Bafetimbi Gomis’in takımdan ayrılması hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

UEFAŞampiyonlar Ligi D Grubu altıncı maçında Galatasaray, yarın saat 20.55’te Türk Telekom Stadyumu’nda Portekiz ekibi Porto ile karşı karşıya gelecek. Mücadele öncesinde Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Florya Metin Oktay Tesisleri Turgay Vardar Salonu’nda basın toplantısı düzenledi.

UEFA Kupası’nın alındığı dönemde de Şampiyonlar Ligi’nden gelindiğinin hatırlatılması üzerine Terim, "O günkü takımla bugün takım aynı mı ona bakmak lazım. Niye olmasın? Ümit ederim olur. Önce UEFA Avrupa Ligi’ne kalalım. Yarın Schalke - Moskova maçının sonlanmasının ardından kalıp, kalmayacağımız belli olacak. Eğer kalırsak UEFA Avrupa Ligi Galatasaray’ın daha önce kazandığı bir kupa. Sonuna kadar gitmek isteyecektir. Olur, olamaz bilmiyorum ama iddiası böyle olacaktır. Avrupa Ligi, Şampiyonlar Ligi’nin düzeyine yakın. Çok kolay olmayacak bir yarışma gözüküyor. Hiç mağlup olmadan, Milan maçı ile başlayan serüven Kopenhag’da biten şampiyonluk, ümit ederim tekrarlarız. Ne olursa olsun Avrupa’da olmak isteriz. Galatasaray oralara alışkın bir takım. Şampiyonlar Ligi’nde istediğimiz olmadı. Porto ile oynadığımız maçta normal lig maçında bile o kadar pozisyona girmedik. İlk maçın oyunundan memnunum, skordan değil. Devre arasını da iyi kullanabilirsek her şey olabilir” diye konuştu.

Fatih Terim, Porto maçı öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunuyor...
Fatih Terim, Porto maçı öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunuyor...

"EŞİT KOŞULLARDA YARIŞMIYORUZ"

  • Her toplantıda özellikle dile getirdiğini belirten Fatih Terim, “Bizim durumumuz gerek grubumuzda gerekse mücadele eden tüm takımlardan farklı. Şampiyonlar Ligi’ne de öyle başladık. Cezalarımız ve ligde yaşadıklarımız nedeniyle UEFA cezamızdan dolayı eşit koşullarda yarışmıyoruz. Bazı konuları değerlendirirken onların dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum. Transfer yasağımız var. Siz satmadan alamıyor bir durum içerisindesiniz. Makas çok açıldı. Her şey para değil cümlesi ile üstesinden gelemiyorsunuz. Neden gidemediğimizi değerlendirirken bir bahane değil, bu tespit. Bunun dikkate alınması gerektiği inancındayım” şeklinde konuştu.

KOMPLO TEORİLERİNİ ÖNEMSEMİYORUM

Schalke 04’ün Lokomotiv Moskova’ya sosyal medya hesabından teşekkür etmesi, Moskova’nın da ‘Siz de ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz’ diye cevap vermesinin sorulması üzerine Terim, şöyle konuştu:

  • “Şampiyonlar Ligi çok yüksek bir kalibre oyun içerisinde. Bunları espri olarak kabul ediyorum. Ben Schake’nin sevincinden dolayı böyle bir mesaj attığını düşünüyorum. Bizim mağlubiyetimizi beklemiyordular. Moskova’nın da çok güzel bir espri yaptığını düşünüyorum. Bakalım ne yapacaklarını görelim. Ne yapacaklarını görmek istemiyorsak kendimiz kazanalım. Başka bir niyetin olduğunu düşünmüyorum. Yarın bizim kazanmamız halinde biz UEFA yolunda gideceğimiz için biz kendi işimize bakalım. Çok da öyle komplo teorilerini önemsemiyorum. Gönül isterdi biz mesaj atalım ‘Hadi Moskova’ diye. Porto maçı öncesinde ‘Hadi kalbimiz seninle’ diye. Ama şart böyle getirdi. Onun için ‘hadi Galatasaray’ demekte fayda var.”

Terim, toplantı boyunca sakin görüntüsüyle dikkat çekti.
Terim, toplantı boyunca sakin görüntüsüyle dikkat çekti.

"GOMIS'İN SATIŞI O GÜN İÇİN DOĞRUYDU"

  • Fransız futbolcu Bafetimbi Gomis’in sezon başında transfer olması konusunda açıklamalarda bulunan deneyimli teknik adam, “Ben bu konuda hiç konuşmadım. Koca bir takımı bir oyuncuya bağlamak doğru değil. Gomis iyi bir golcü. Bizde de iyi iş yaptı. Kendisine hizmetlerinden dolayı teşekkür ederim. Koca Galatasaray takımı, Gomis’in yerine iki oyuncu alma niyeti olmasa Gomis’i verir mi? Bir değil, iki oyuncu söylendiği için öyle karar teknik ekip olarak evet dedik. Ayrıca satmadan alamayan takımdan bahsediyoruz. 0’lara bakıyoruz. Her 0 da bize uygun olmuyor. Öyle zaman zaman bazı yerde okuyorum teknik heyet evet dedi. Teknik heyetin evet demesinin bir sebebi var. Galatasaray’ın menfaati neyse teknik heyet evet der. An vardı hayatta. O anlarda onu geri getiremezsiniz. O günün şartlarında verilen karar bugün verilen yanıtlar aynı manayı ifade etmez. O gün idari olarak da teknik olarak da karar verildi. Dururken niye hayır diyelim. Ekonomik, idari sebepleri oldu. Gomis olsa bazı şeyler değişebilir miydi? Evet. Bunu inkar etmememiz lazım. Gruptan çıksaydık hiçbiri aklınıza gelmezdi. Ligde ve Şampiyonlar Ligi’nde kötü sonuçlar alınca doğal. Bir takım şeyler eleştirilmeli, hatırlatılmalı hatta nedeni de sorulmalıdır. Henüz hiçbir şey bitmediği için dikkatli sorulası gerekir. Yolumuz uzun. Bazen çok istedikleriniz olmuyor. Bir tarafa yıkılma çabası görüyorum. O gün için o kararın verilmesi doğruydu. Demekki iki taraf da bunu istedik. Bundan sonra o dedi bu dedi gerek yok” ifadelerini kullandı.

"BİZİM GENİŞ VE DERİN BİR KADROMUZ YOK"

“Ligdeki cezalar ve sakatlıklar herkesin malumu. Ben de sizi özlemişim. Allah’tan Şampiyonlar Ligi var. Ben de saha kenarını özledim” diyen Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, sözlerini şöyle sürdürdü:

  • “Benle ilgili değil, takımın rotasyonunda oturmuş 11’i de yok. Cezalar ve sakatlıklar bunu engelledi. 4 kulvar var. 11 oyuncumuz milli takımlara gitti. Vermekten de şeref duyuyoruz. Emre’nin ayağı kırıldı. Yuto’nun ciğeri söküldü. Futbol hayatımızda görmediğimiz şey denk geldi. Maçların uzak mesafeleri var. Yuto Ocak ayında Asya Kupası’na gidecek. Bizim geniş ve derin kadromuz yok. Bunu kabul edelim. Cezaların başka sıkıntılar da var. Cezalar sakatlık riskini arttırıyor. Belirli oyunculara yük biniyor. Biz de bu konuda istikrar ve dengeyi sağlayamadık. Benin gibi hayatı hücum geçmiş bir hoca yok. Derin kadrolarda kayıp yoktur. Her milli takım dönüşlerinde sıkıntılar oldu. Bundan arayışlar başladı. Fizikçi mi iyi, doktor mu iyi. Hepsi kendini ispat etmiştir” şeklinde konuştu.

"MELO VE SNEIJDER'İN İSİMLERİNİ SÖYLEYİNCE YÜZÜM GÜLÜYOR"

  • Eski futbolcular Felipe Melo ve Wesley Sneijder’in devre arasında gelip, gelmeyeceğinin sorulması üzerine Fatih Terim, “İkisi de bize çok emeği geçmiş büyük oyuncular. Şartlar ne getirir bilmiyorum ama şu ana bu konuda temas olmadı. Onlarla temasımız olması gerekmiyor. Bir çağırsak geleceklerini biliyoruz. Galatasaraylılar bu kadarını bilsin yeter. Onların ismini söyleyince bile yüzüm gülüyor” diye cevap verdi.

Deneyimli hoca, Sneijder ve Melo hakkında gelen soruyu yanıtlıyor...
Deneyimli hoca, Sneijder ve Melo hakkında gelen soruyu yanıtlıyor...