FIFA ertelenen ligler ile ilgili kararını 22 Nisan’da verecek

Arşiv
Arşiv

FIFA, koronavirüs sonrası ertelenen ligler ile ilgili tarihi kararın 22 Nisan’da alınacağını duyururken Başkan Gianni Infantino'nun da tüm kulüplere ekonomik anlamda destek vereceğini açıkladı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sonrası Avrupa futbolu büyük bir darbe aldı. Liglere süresiz ara verilirken herkes sezonun tamamlanıp tamamlanamayacağını merak ediyordu. FIFA yaptığı yeni açıklama ile ligler ile ilgili tarihi kararın 22 Nisan’da alınacağını duyurdu.

FIFA yöneticisi Evelina Christillin, FIFA’nın futbolun geleceği ile ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi;

"Kimse hükümetlerin dediğinin dışına çıkamaz"

Sağlık ve güvenlik önceliklidir. 5 büyük lig başta olmak üzere tüm ligler sezonu tamamlamak istiyor ancak kimse hükümetleri, yerel yetkililerin dediklerinin dışına çıkma amacında değil.

İdmanlara devam etme konusu da yerel yetkililere bırakılmış durumda. Belli bir tarihte herkes başlayacak ancak tüm Avrupa’da aynı dönemde başlamasının mümkün olmadığını söyleyebiliriz.

"Karar tüm federasyonlara iletilecek"

22 Nisan tarihinde, Avrupa’daki 55 ülke federasyonu temsilcileriyle birlikte bir video konferans yapılacak. Orada alınacak kararları tüm federasyonlara ileteceğiz.

"Avrupa kupalarını Ağustos'ta tamamlamak istiyoruz"

Avrupa Kulüpler Birliği ve UEFA ile birlikte çalışıyoruz. Bir yol haritası hazır. Öncelik sağlık, sonra ligi tamamlamak, en son da amacımız Ağustos ayında Avrupa Kupalarını noktalamak.

"Kulüplere ekonomik destek verilecek"

  • Daha büyük, daha karmaşık bir problem var ancak başkan Gianni Infantino, bu periyotta ekonomik olarak sorun yaşayan tüm kulüplere yardım edileceğini daha önce duyurdu, gerekli destek verilecek.