Fırat Aydınus'un hakemliği bitebilir

Fırat Aydınus köşe vuruşunu işaret ediyor.
Fırat Aydınus köşe vuruşunu işaret ediyor.

Süper Lig'de yönettiği son maçta yardımcısı Yusuf Bozdoğan’a küfrettiği iddia edilen Fırat Aydınus'un hakemlik kariyeri tehlikeye girdi. Soyunma odasında yaşanan kavgayı duyan temsilcinin durumu TFF Başkanvekili Hüsnü Güreli’ye bildirdiği, Güreli'nin de olayın rapor edilmesini istediği öğrenildi. Fırat Aydınus'a 3 aydan uzun bir ceza verilmesi durumunda hakemlik kariyeri bitecek ve TFF bünyesinde hiçbir göreve getirilemeyecek.

Spor Toto Süper Lig'in 24. haftasında oynanan Evkur Yeni Malatyaspor – Medipol Başakşehir maçında hakem Fırat Aydınus ve yardımcısı Yusuf Bozdoğan arasında yaşandığı belirtilen kavga Türkiye Futbol Federasyonu'nu ayağa kaldırdı.

Türkiye Gazetesi’nden Murad Tamer’in haberine göre; maçtan sonra hakem Fırat Aydınus ve yardımcısı Yusuf Bozdoğan soyunma odasında kavga ediyor. Ses ve gürültü artınca maçın temsilcilerinden Dr. Cenk Altun, durumu Riva’ya telefonla iletiyor.

Durumdan haberdar olan Fırat Aydınus bu defa kendisini şikâyet eden temsilci ile tartışıyor. Cenk Altun, bunun üzerine TFF Başkanı Hüsnü Güreli’yi arayarak durumu anlatıyor. Başkan Güreli de konunun yazılı bir şekilde kendilerine rapor edilmesini istiyor.

KAYITLAR İNCELENECEK

Federasyon, MHK’dan bu konu ile ilgili bütün tarafların dinlenilmesini istedi. MHK da hakemler ve gözlemciden şifahi (sözlü) olarak bilgi almaya çalıştı. Ancak bu MHK’yı tatmin etmedi. Bunun üzerine yazılı savunmaları istendi. MHK ilk tedbir olarak bu hakemlere bu hafta maç vermeme kararı aldı.

Küfür için VAR kayıtlarına da bakılacak olan bu konu, PFDK’ya intikal ederse ve ceza üç ayı geçerse Fırat Aydınus’un hakemlik hayatı dâhil, TFF bünyesinde hiçbir görevde bulunamaması söz konusu. Üç aydan az bir ceza ise sezonu kapatması anlamına gelecek. Fırat Aydınus’un daha önce de benzer olaylar yaşamasını da dikkate alan MHK’nın bu konuda hakemi koruma ya da olayı kapatma tarafında olmadığı iddia edildi.

BU İLK VUKUATI DEĞİL

Süper Lig’in tecrübeli hakemi Fırat Aydınus, tam beş sene önce 9 Mart 2014’teki G.Saray-Akhisar karşılaşmasında, Galatasaraylı Melo ile girdiği bir diyalog sırasında küfrettiği sosyal medyada iddia edilmiş ve bazı görüntüler kamuoyuna yansımıştı. O dönemde Aydınus’un 4. hakem ile aralarındaki tartışmanın Melo’ya küfür olarak yansıdığı iddia edilmişti. Dönemin Federasyonu ve MHK’sı Aydınus’un “Melo’ya küfretmedim” beyanını esas almıştı.

Bu gönderiyi Instagram'da gör

🔴 #Günaydın

gzt Spor (@gztspor)'in paylaştığı bir gönderi ()