Göztepe ve Karşıyaka yeni bir rekora imza attı

Göztepe & Karşıyaka
Göztepe & Karşıyaka

İzmir'in iki ezeli rakibi Göztepe ve Karşıyaka, deprem felaketinde birleşti. Depremzedelere yardım amacıyla, "Tek tribün tek yürek" sloganıyla 'vicdanlarda oynanacak' bir derbi organize edildi. Tanesi 50 TL'den satışa çıkarılan biletlerde rekor satış elde edildi.

Depremin ilk gününden beri depremzedelere yardım seferberliğine koşup afet bölgesine onlarca tır dolusu malzeme tedarik eden Karşıyakalılar ve Göztepeliler, duygusal bir organizasyonda birleşti.

  • İki kulüp, vicdanlarda oynanacak Göztepe-Karşıyaka derbisinin biletlerini 17 Şubat'ta satışa çıkardı. Tanesi 50 TL olan biletlerden 81 bin 316 adet satıldı.

Öneri taraftar gruplarından geldi

Depremzedelere yardım amacıyla organize edilen sanal derbi, Üniversiteli taraftarlar UNİ KSK ve Göztepe UniForce'un ortak önerisiyle hayata geçti. Futbolda 7 yıldır hiç karşılaşmayan iki takım arasında derbi oynanacakmış gibi bilet satılıp gelirinin deprem bölgesine aktarılması fikrine on binler destek oldu.

Vicdan birleştirdi

Dün akşam sonuçlanan kampanyadaki satılan bilet sayısı iki takım arasında 16 Mayıs 1981'de oynanan 80 bin kişilik tarihi derbideki taraftar sayısını bile geride bıraktı.

En başından beri 42 yıllık rekoru kırma hedefiyle başlatılan kampanyada depremzedeler için 4 milyon 65 bin 800 TL gelir elde edildi. Geçmiş yıllarda hem sahada hem tribündeki olaylı derbilerle hatırlanan iki takımın taraftarları, bu süreçte tüm Türkiye'ye birlik mesajı da verdi.

Takımların antrenmanlarını kampanyaya destek için birlikte ziyaret eden taraftarlar, Göztepe-Başakşehir hazırlık maçında inanılmaz bir görüntüyle tribünde birleşti.

İki kulüp, bilet organizasyonunun rekorla bitmesinin ardından, "Rekor yeniden kırıldı. Körfezin ayırdığını vicdan birleştirdi. İzmir #TekTribünTekYürek oldu. 6 Şubat depreminin yaralarını sarmak amacıyla başlattığımız hatıra bileti kampanyasında 81.316 bilet satıldı" açıklamasını yaptı.