ZporHakkı Yeten nam-ı diğer Baba Hakkı'nın 5 efsane hikayesi

Hakkı Yeten'i 'Baba Hakkı' yapan 5 epik hikaye

Beşiktaş'ın eski golcüsü ve başkanı Hakkı Yeten, aramızdan ayrılışının 30. yılında tüm spor camiası tarafından onurla ve gururla anılıyor. Saha içindeki yeteneği kadar adalet timsali karakteriyle kalplere kazanan Hakkı Yeten'in 'Baba Hakkı' efsanesine dönüştüğü 5 hikayeyi sizler için derledik.

HABER MASASI GZT 2 DAKİKADA OKUNUR
Hakkı Yeten'i 'Baba Hakkı' yapan 5 epik hikaye
Hakkı Yeten ve rakibi maç öncesinde gazetecilerle sohbet ediyor.

Beşiktaş'ın eski golcüsü ve başkanı Hakkı Yeten, aramızdan ayrılışının 30. yılında tüm spor camiası tarafından onurla ve gururla anılıyor. Saha içindeki yeteneği kadar adalet timsali karakteriyle kalplere kazanan Hakkı Yeten'in 'Baba Hakkı' efsanesine dönüştüğü 5 hikayeyi sizler için derledik.

BEĞEN

Beşiktaş’ın sembol isimlerinden olan Hakkı Yeten, nam-ı diğer Baba Hakkı, kariyeri boyunca sayısız epik hikayenin kahramanı oldu. Futbol yeteneği kadar dürüstlüğüyle de hafızalara kazınan Hakkı Yeten, günümüzde hala yeri doldurulamayan efsane isimlerden yalnızca bir tanesi.

Babasının izinden gidip asker olmaya karar veren Baba Hakkı, askeri okula yazıldığı yıllarda futbol oynamaya başladı. 1931 yılında Halıcıoğlu Askeri Lise takımında oynarken dikkatleri üzerine çekti. Askeri okula ödenmesi gereken 1500 liralık tazminatın Galatasaray’dan alınan borçla ödenmesinin ardından siyah beyazlı ekibe transfer oldu ve sayısız hikayelerden oluşan kitabın ilk sayfası yazıldı.

  • Teknolojinin olmadığı dönemlerde Arsenal’ın takibine takılacak kadar yetenekli bir futbolcu olan Hakkı Yeten’i dürüstlük ve adalet timsali olan Baba Hakkı’ya çeviren 5 fazla bilinmeyen hikayesini sizler için derledik.
0. GALATASARAY'DAN ALINAN BORÇLA TRANSFER EDİLMESİ
GALATASARAY'DAN ALINAN BORÇLA TRANSFER EDİLMESİ
Baba Hakkı’yı transfer etmek isteyen Beşiktaş, Askeri okula ödenmesi gereken 1.500 liralık tazminatı ödeyecek durumda değildir. Kasada yalnızca 500 bin vardı. Dönemin Beşiktaş Başkanı Şeref Bey, Galatasaray Başkanı Ahmet Kara’dan 1.000 lira borç ister. Bir hafta sonra, siyah beyaz formasıyla ilk kez sahaya çıktığı maçta Galatasaray'a 2 gol birden atar Baba Bakkı. Başkan Ahmet Kara, "Bu çocuğa bu para helal olsun" der ve Beşiktaş'a verdiği 1000 lira borcu geri almayı kabul etmez.
0. DUYDUĞU TEK ISLIKLA FUTBOLU BIRAKMASI
DUYDUĞU TEK ISLIKLA FUTBOLU BIRAKMASI
1948 yılında bir müsabakada taraftarlar kendisini ıslıklayınca,"Bu formayı bana taraftar giydirdi. Şimdi onlar isteyince de çıkarırım" der ve o maçta (38 yaşında) futbolu bırakır.
0. KARİYERİNDE BİR KEZ KART GÖRMESİ
KARİYERİNDE BİR KEZ KART GÖRMESİ
Futbol kariyerinde sadece 1 kez kart görmüş ender oyunculardan biridir. Bir maç sırasında rakip oyuncu yanına gelir ve alçasına tokat atar. Baba Hakkı da buna karşılık rakibinin suratına bir tokat atar. Hakem sadece Hakkı'nın tokadını görünce kart gösterir. Rakip durumu anlatır ve özür diler ancak kart kayda geçmiştir ve kart geri alınamaz.
0. FENERBAHÇE MAÇINDA RAKİP TAKIM KAPTANINI MAÇA ASILMALARI İÇİN MOTİVE ETMESİ
FENERBAHÇE MAÇINDA RAKİP TAKIM KAPTANINI MAÇA ASILMALARI İÇİN MOTİVE ETMESİ
Beşiktaş, Fenerbahçe karşısında 2-0 öndeyken ve ardı ardına ataklara devam ederken Fenerbahçe kaptanın yanına giden Hakkı Baba, “arkadaşlarına söyle biraz maça asılsınlar, bu maçın keyfi böyle çıkmaz. O kadar insan güzel bir maç izlemeye gelmişler siz dökülüyorsunuz. Bir an evvel kendinize çeki düzen verin" der...
0. HAKEME KÜFÜR EDEN TARAFTARLARI SUSTURMASI
HAKEME KÜFÜR EDEN TARAFTARLARI SUSTURMASI

Karambolde çekilen şut ağın yırtık yerinden dışarı çıkıyor. Hakem autu gösteriyor, tribün ayaklanıyor, ne var ne yok sahaya atıyorlar. Hakeme çok fazla küfür edilmeye başlanınca Baba Hakkı tribüne dönüyor ve “susun” işareti yapıyor. Taraftar kızgın, aynen devam ediyor. Baba tribüne doğru yürürken sesler kısılmaya başlıyor. Taraftara bağırıyor “Çıkın dışarı, susmayacaksanız boşaltın hemen.” Beşiktaş maçı alır ancak çıkışta hakemin işi zordur. Hakemler Baba Hakkı'nın eşliğinde sahayı terk eder ve hiç sıkıntı çıkmaz...

0.
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz