İlk Aday: Beşiktaş'ın yeni başkanı kim olacak?

Fikret Orman kürsüde üyelere hitap ediyor.
Fikret Orman kürsüde üyelere hitap ediyor.

● Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, düzenlediği basın toplantısıyla görevinden istifa ettiğini açıkladı.

● Beşiktaş'ta ilk başkan adayı da çıkmak üzere. İHA'ya konuşan Hürsel Tekinoktay, yarın yapacakları görüşmenin ardından başkanlığını açıklayabileceğini söyledi.

30 gün içerisinde seçime gitmesi beklenen Beşiktaş'ta yeni başkanın kim olacağı da artık büyük bir merak konusu oldu. Camiada iki isim ön plana çıkıyor; Ahmet Nur Çebi ve Serdar Adalı.

Adı geçen isimlerden birisi olan Yıldırım Demirören ise gündeminde başkanlık olmadığını söyledi. TRT Spor'da Orman'ın istifasını yorumlayan Beşiktaş muhabiri Fatih Doğan, "Sayın Yıldırım Demirören ile telefonda görüştüm. 'Beşiktaş başkanlığı şu an gündemimde yok" ifadelerini kullandı.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, mevcudiyetinin siyah-beyazlı kulübe zarar verdiğini belirterek, görevinden istifa ettiğini.

Fikret Orman, Vodafone Park'ta Sompo Sigorta ile yapılan sponsorluk anlaşması töreninden sonra gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Fikret Orman basın toplantısında açıklamalarda bulunurken.
Fikret Orman basın toplantısında açıklamalarda bulunurken.

Siyah-beyazlı kulüpte göreve geldiği andan itibaren yaptıklarını dile getiren Orman, "Beşiktaş'ta hep iç dinamiklerle uğraşmak zorunda kaldık. Kısır çekişmeler, kulübün yönetimini insanlara farklı göstermek, sosyal medyadan insanların örgütlenmesi... Bunlara muhatap olmak insanı kıran bir şey. Ben ve arkadaşlarım bu kadar emek dökerken, bunlarla muhatap olmak çok yorucu. Yaklaşık 1 sene önce bunlar başladı. Ben o güne kadar Türkiye'nin en iyi ekonomicisiyken, namusumuzla irdelenmeye ve tezahürat haline getirilmeye başlandık. Bu bir pusu kültürüydü." diye konuştu.

Zor zamanlarda kulübe zarar gelmemesine çalıştıklarını aktaran Orman, "Fenerbahçe ile olaylı bir kupa maçımız vardı. O maça çıkmadık. 'O maça çıkmayın, 10 sene şampiyon olmayın.' diyenler, ligi dördüncü bitirdikten sonra 'Yönetim uyuma, kulübüne sahip çık.' demeye başladı. Ben de o süreçte pusu kültüründen işin başka bir rotaya gittiğini anladım." ifadelerini kullandı.

instagram / gztspor

Son süreçte negatiflik ve mutsuzluk gördüğünü vurgulayan Fikret Orman, şöyle devam etti:

  • "Son süreçteki negatiflik ve mutsuzluk, şiddetle bana yansımaya döndü. Cep telefonumun eklendiği küfür grupları kuruyorlar. Sosyal medya üzerinden bana ve aileme ataklar yapıyorlar. Çalışanlar, yöneticiler ve aileleri hedef alınıyor. Her şeyi Beşiktaş'a ve Beşiktaşlılara faydam olsun diye yaptım. Kimse ile kavga etmedim, ettiysem Beşiktaş için ettim. Yanlı olanların yanlarını göstermeye çalıştım. Kavgam Beşiktaş ile alakalıydı. Her şeyi Beşiktaş sevgisi için yaptım. Bundan sonra da 'Bu işi neden yapıyorum?' diye kendi kendime sorgulama sürecini yaşadım. Devamlı olarak kendimi motive etmeye çalıştım. Son seçime girerken aday olup olmamayı düşünüyordum. Ancak ben olmasaydım, Türkiye Bankalar Birliği ile imzalanan anlaşmanın yapılması çok zordu. Bunun mimarlarından biriydim. Onun yapılması lazımdı. Tesisleri yapmamız lazımdı. Hoca ile ayrılmıştık, yeni bir hoca bulmamız, maliyetlerin düşürülmesi, radikal kararlar alınması gerekiyordu. Bunları hiç çekinmeden yaptık. Fakat çok mücadele etmeme rağmen camia bütünlüğünü sağlayamadık."

"Bir kan değişikliğine ihtiyaç var"

Fikret Orman, son 2 yılda yaşadıklarının kendisini kırdığını ve üzdüğünü belirterek, siyah-beyazlı camiada bir kan değişikliğine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Fikret Orman basın mensuplarının sorularını yanıtlıyor.
Fikret Orman basın mensuplarının sorularını yanıtlıyor.

Beşiktaş için çok mücadele ettiklerini vurgulayan Orman, sözlerini şöyle sürdürdü:

  • "Çok mücadele ettik. Görüyorum ki enerjim buna yetmiyor. Bu yorgunluk olarak algılanmasın. Yorgun değilim ama kırgın ve üzgünüm. Bu kadar emek dökmüş, somut icraatlar yapmış birisiyim ama namusumuzla sorgulanır hale geldik. Küfürler, kıyametler var. Ne kötülük yaptım? Ayrılan yöneticiler de böyle. Beşiktaş ile alakalı hırsların olmasını normal karşılıyorum ama Beşiktaş'ın mutsuzluğu üzerine bir şey beklemek doğru gelmedi. Maçlara gidiyorum. 'Fikret gol gol gol.' diye bağırıyorlar. Şehirlere gidiyorum sosyal medya üzerinden gencecik çocukları örgütlüyorlar, 10 kişiyi bağırttırıp yayınlıyorlar. Demek ki bir kan değişikliğine ihtiyaç var."

Fikret Orman, mevcudiyetinin Beşiktaş'a zarar verdiği belirterek, "Çok düzgün ve önemli bir hocamız, çok iyi bir takımımız var. Mevcudiyetimin Beşiktaş'a zarar verdiğini görüyorum. Şu andaki negatif hava çoğunlukla benim üzerimden yürüyor. Ben bu işe Beşiktaş menfaatleri, Beşiktaş aşkı ve hizmet için girdim. Bunları da iyi yaptığımı düşünüyorum. Yarın yönetim kurulunu olağanüstü toplayacağım ve divan başkanımız Tevfik Yamantürk ile konuşacağım. Beşiktaş'taki sürecimi tamamlıyorum. Bundan sonraki süreci seçime kadar divan mı götürecek, yoksa olağanüstü genel kurul kararı alıp ona göre mi devam edeceğiz, buna karar vereceğim." açıklamasında bulundu.

Görev süresinde her şeyi Beşiktaş için yaptığını anlatan Fikret Orman, sözlerini şöyle tamamladı:

  • "Milletin bize küfürlerini hak etmiyoruz. 35 senelik kongre üyesiyim. 15 senelik de divan kurulu üyesiyim. Hayatım Beşiktaş'ın içinde geçti. Sporculuk yaptım. Bacağımda bıçak yaraları vardır, Beşiktaş için kavga ettim. Bana küfür eden arkadaşların hiçbiri doğmamışken bu işin içindeydim. Kimseye taviz vermedim. Hiçbir taraftar grubuna taviz vermedim. Yapılandırma yapıldı, bütçe düşürüldü. Beşiktaş'ın yeni bir enerjiye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Ben de bu kırgınlık var. Bütün bunları camia olarak ortadan kaldıramadık. Demek ki problem bende. Çok sevdiğim arkadaşlarımın, dostlarımın, gazetecilerin, bana iltifatlar düzenlerin arkamdan neler yaptıklarını gördüğümde, insanların örgütlenmesini gördüğümde, daha büyük kırgınlıklar yaşamaya başladım. Kimseye bir kötülük yapmadım. Ne yaptıysam Beşiktaş için yaptım, helal olsun."

Burak Yılmaz, Başakşehir maçında attığı golün ardından tribünleri ateşliyor.
Burak Yılmaz, Başakşehir maçında attığı golün ardından tribünleri ateşliyor.

Taraftarlar, yönetimi istifaya çağırmıştı

Beşiktaşlı taraftalar, karşılaşmada kulüp başkanı Fikret Orman ve yönetimini istifaya davet etti. Siyah-beyazlı taraftarlar, Medipol Başakşehir'in golünden sonra "Yönetim istifa" "Fikret gol gol gol" şeklinde tezahürat yaptı.

Teknik direktör Abdullah Avcı'ya da "Söylesene bize hoca, takım niye oynamıyor." şeklinde tepki gösteren taraftarlar, BtcTurk Yeni Malatyaspor'u çalıştıran eski futbolcuları Sergen Yalçın lehine bağırdı.

Beşiktaş'ın yeni başkanı kim olacak?

30 gün içerisinde seçime gitmesi beklenen Beşiktaş'ta yeni başkanın kim olacağı da artık büyük bir merak konusu oldu. Camiada iki isim ön plana çıkıyor. Bunlardan birisi yeni yönetimde yer almayan Ahmet Nur Çebi.

Ahmet Nur Çebi.
Ahmet Nur Çebi.

Daha önce de başkanlık için adı geçen Ahmet Nur Çebi, 'Fikret Orman aday olmazsa düşünebilirim' dediği başkanlık için en fazla öne çıkan isim olarak dikkat çekiyor.

Bir diğer isim ise Serdal Adalı... Daha önce de Yıldırım Demirören yönetiminde görev alan ve son olarak da Fikret Orman'ın son dönem başkanlığında görev yapan Serdal Adalı da başkanlığa aday olabilir.

Serdal Adalı.
Serdal Adalı.

Yıldırım Demirören yalanladı

Adı geçen isimlerden birisi olan Yıldırım Demirören ise gündeminde başkanlık olmadığını söyledi. TFF Başkanlığını birkaç ay önce bırakan Demirören'in Beşiktaş başkanlığına hazırlandığı iddia edilmişti. TRTSpor'da Orman'ın istifasını yorumlayan Beşiktaş muhabiri Fatih Doğan, "Sayın Yıldırım Demirören ile telefonda görüştüm. 'Beşiktaş başkanlığı şu an gündemimde yok" ifadelerini kullandı.

İlk başkan adayı Hürsel Tekinoktay

Beşiktaş'ta ilk başkan adayı da çıkmak üzere. İHA'ya konuşan Hürsel Tekinoktay, yarın yapacakları görüşmenin ardından başkanlığını açıklayabileceğini söyledi. Tekinoktay şu ifadeleri kullandı:

  • "Öncelikle yarınki toplantının sonucuna bakmak gerekiyor. Benim başkan adaylığım konusuna gelirsek, zaten 4 ay önce aday olmuş birisinin, normal olarak bu süreçte aday olması bekleniyor."

Hürsel Tekinoktay.
Hürsel Tekinoktay.
  • Hatırlanacağı üzere Tekinoktay, 13 Mayıs 2019'da yapılan olağan seçimli genel kurulda Fikret Orman'ın rakibi olmuştu.