İlk kupa SSCB’nin

1960 yılında düzenlenen ilk Avrupa Futbol Şampiyonası’nda kupayı müzesine Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği götürdü.

Fransa'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan Euro 2016, 1 Haziran'da başlayacak ve 10 Temmuz'daki final maçıyla sona erecek. 1960 yılından bu yana düzenlenen turnuvanın ilk şampiyonu ise Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'ydi.

1960 yılında başladı
1960 yılında Fransa'da düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası, Avrupa kıtasındaki ilk uluslararası turnuvadır.
1960 yılında başladı 1960 yılında Fransa'da düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası, Avrupa kıtasındaki ilk uluslararası turnuvadır.
Bazı ülkeler katılmadı
Bazı ülkelerin turnuvaya katılmamasından dolayı organizasyona 'Avrupa Uluslar Kupası' ismi verilmişti.
Bazı ülkeler katılmadı Bazı ülkelerin turnuvaya katılmamasından dolayı organizasyona 'Avrupa Uluslar Kupası' ismi verilmişti.
Henri Delaunay'in etkisi büyük
Avrupa Futbol Şampiyonası, dönemin Fransa Futbol Federasyonu Başkanı Henri Delaunay'in, Avrupa'da uluslararası bir turnuva düzenlenmesi fikrinden doğduğu için ilk organizasyona Fransa'nın ev sahipliği yapmasına karar verildi.
Henri Delaunay'in etkisi büyük Avrupa Futbol Şampiyonası, dönemin Fransa Futbol Federasyonu Başkanı Henri Delaunay'in, Avrupa'da uluslararası bir turnuva düzenlenmesi fikrinden doğduğu için ilk organizasyona Fransa'nın ev sahipliği yapmasına karar verildi.
İspanya turnuvadan çekildi
Çeyrek final mücadeleleri öncesinde ilginç bir olay yaşandı. İspanya'nın faşist diktatörü Franco, komünist SSCB ile karşılaşmak istemeyince İspanya turnuvadan çekildi. Böylelikle SSCB, yarı finale yükseldi.
İspanya turnuvadan çekildi Çeyrek final mücadeleleri öncesinde ilginç bir olay yaşandı. İspanya'nın faşist diktatörü Franco, komünist SSCB ile karşılaşmak istemeyince İspanya turnuvadan çekildi. Böylelikle SSCB, yarı finale yükseldi.
Şampiyon SSCB
Final maçında Yugoslavya'yı, uzatmalarda mağlup eden Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği şampiyon oldu.
Şampiyon SSCB Final maçında Yugoslavya'yı, uzatmalarda mağlup eden Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği şampiyon oldu.
Gol karılı Fransa’dan
Turnuvanın gol krallığı listesi ise şöyle; Fransa-François Heutte (2), Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği-Valentin Ivanov (2), Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği-Viktor Ponedelnik (2), Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti-Milan Galic (2), Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti-Drazan Jerkovic (2.)
Gol karılı Fransa’dan Turnuvanın gol krallığı listesi ise şöyle; Fransa-François Heutte (2), Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği-Valentin Ivanov (2), Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği-Viktor Ponedelnik (2), Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti-Milan Galic (2), Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti-Drazan Jerkovic (2.)