İlkay ve Mesut’a bakan desteği

İlkay ve Mesut’a bakan desteği
İlkay ve Mesut’a bakan desteği

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya Uyum Bakanı Joachim Stamp, Mesut Özil ve İlkay Gündoğan'a destek oldu.

Geçtiğimiz ay Premier Lig'de top koşturan Türk kökenli futbolcular Cenk Tosun, Mesut Özil ve İlkay Gündoğan, Londra'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Söz konusu görüşmenin ardından Almanya'da Mesut Özil ve İlkay Gündoğan hakkında adeta link kampanyası başlatıldı.

Bakan, İlkay forması giydi

Bakan Joachim Stamp, İlkay Gündoğan formasıyla objektiflere poz verdi. nFotoğraf: İHA
Bakan Joachim Stamp, İlkay Gündoğan formasıyla objektiflere poz verdi. nFotoğraf: İHA

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya Uyum Bakanı Joachim Stamp (FDP) Dünya Kupası Almanya-Meksika maçı öncesinde İlkay Gündoğan’ın formasını giyerek, futbolculara yönelik yanlış algının sona erdirilmesi mesajını verdi.

KRV Uyum Bakanı Stamp, sosyal medya hesabından yayınladığı fotoğraf ve yazılı açıklama ile her iki futbolcunun kendi başarıları ile Almanya Milli Takımı forması giydiğini hatırlattı. Stamp, "Özil ve Gündoğan’ın Erdoğan ile görüşmesi Almanya’da uyum konusunda bir ateşli tartışmaya yol açtı. Evet, Mesut Özil ve İlkay Gündoğan’ın, Erdoğan ile fotoğrafı beni hayal kırıklığına uğrattı ve kızdırdı. Her iki futbolcuda pek çok genç için rol modeller. Özellikle, Türk kökenliler için futbolcuların başarısı büyük önem taşıyor" dedi.

"Gündoğan büyük bir futbolcu"


Alman bakan aynı zamanda, herkesin kabul etmek istemediği halde Almanya’nın hala bir göç ülkesi olduğunu hatırlatarak, "On yıllardır kimse entegrasyonu önemsemedi, bu yüzden ilk nesil dil becerilerinin eksikliğini eleştirmek artık çok ucuz" ifadelerini kullandı. Mesut Özil ve İlkay Gündoğan’ı davet etmek istediğini söyleyen Bakan, "Bugün de İlkay Gündoğan forması giymeyi düşünüyorum. İlkay bizden biri. İyi bir adam ve büyük bir futbolcu, bu yüzden Alman Milli Takımı için oynamasına sevindim" şeklinde konuştu.