İspanya futbolunda deprem: Federasyon başkanı gözaltına alındı

​İspanya futbolunda deprem: Federasyon başkanı gözaltına alındı
​İspanya futbolunda deprem: Federasyon başkanı gözaltına alındı

İspanya Futbol Federasyonu Başkanı (RFEF) Angel Maria Villar göz altına alındı. İspanyol polisi tarafından düzenlenen operasyonda Villar'ın yanı sıra çok sayıda kişi gözaltına alınırken kayıtlara da el konuldu.

Açıklamada, gerçekleştirilen baskında Angel Maria Villar ve oğlu Gorka Villar ile üç yöneticinin daha gözaltına alındığı belirtildi. Operasyonda federasyon binasının yanı sıra tutuklanan kişilerin evlerine de baskın yapıldı.

Hakim Santiago Pedraz'ın emriyle başlayan operasyonunun ana konusunun yolsuzluk olduğu belirtiliyor. Soruşturmanın 1 yıldan uzun süredir devam ettiği öğrenildi.

İspanya hükümetine bağlı Spor Yüksek Konseyinden 2010 yılında 1,2 milyon euro haksız kamu yardımı almakla suçlanan RFEF Başkanı Villar hakkında soruşturma açılmıştı. İspanyol basınında yer alan haberlerde Villar'ın, 2018 FIFA Dünya Kupası'nı İspanya ve Portekiz'in ortaklaşa düzenlemesine destek sağlamak amacıyla söz konusu yardımı o dönemde aldığı öne sürülmüştü. RFEF tarafından ocak ayında yapılan açıklamada, söz konusu yardımın faiziyle devlete geri ödeneceği ifade edilmişti.

Villar, 1988 yılından bu yana yürüttüğü RFEF'teki başkanlığın yanı sıra FIFA'da asbaşkan olarak görev yapıyor.

İspanya'da baskınlar sadece Kraliyet Futbol Federasyonu'yla sınırlı kalmadı. Tenerife ve Valencia'nın kulüp binalarına da polis tarafından baskın düzenledi.

Kaynak: CNNTürk