Karius'a eleştiri, Burak Yılmaz'a övgü

Şenol Güneş yedek kulübesinde İstiktal Marşı'nı okuyor.
Şenol Güneş yedek kulübesinde İstiktal Marşı'nı okuyor.

Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Beşiktaş'ın teknik patronu Şenol Güneş, 2-1'lik Başakşehir galibiyetinin ardından değerlendirmelerde bulundu. Güneş, Karius'un elektriğinin henüz takımla uyuşmadığını belirtirken; Burak Yılmaz'ın ise Suarez olma potansiyeline sahipken kaybedildiğini söyledi.

Spor Toto Süper Lig'in 28'inci haftasında sahasında Medipol Başakşehir'i 2-1 mağlup eden Beşiktaş'ın teknik direktörü Şenol Güneş, takım olarak maçı kazandıklarını dile getirdi.

Müsabakanın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Güneş, "Yorulduk ama hak ettiğimiz bir sonuçla ayrıldık. Öncelikle bütün oyuncularımı tebrik ediyorum. Taraftara teşekkür edip saygılarımı sunuyorum. Gol yememize rağmen oyundan kopartmadılar. Aksine direncimizi yerine getirdiler. Oyuna iyi başlamıştık. Zaman zaman öndeki baskılarda bireysel kopukluk vardı ama rakip oyuna ortak oldu. Defans takımı görünmesine rağmen ofanstaki becerileri etkili oyuncuları sayesinde daha etkili oldular. Bu durumda alternatiflerine bakarsak fazlasıyla var. Stoperde iki eksikleri vardı, olumsuz bir durumdu. Usta oyunculara karşı kazanmak güzel. Rakibin kısa boylu olmasını duran topta 1 kere değerlendirebildik. İlk yarıda hem ribaund alamadık, hem defansta rakibe uzak oynadık. İlk yarıya göre ikinci yarı oyun disiplininden kopmadan daha doğru yaparak ortaya çıkınca kazanılan bir maç oldu. 10 kişi kalan takıma karşı 70 metreden gol yedik. Hazır değildik. Konsantrasyon yüksek olmadığı zaman her takımın başına gelir" dedi.

"BUGÜN KAZANDIK, BEN HAKLIYIM"

Medel'in sakatlığı ile ilgili gelen bir soruya Şenol Güneş, "Medel zaman zaman iyiydi. Caner - Adem'in kenarda oynaması daha riskliydi. Medel'in daha kontrolü vardı. Değişiklik yaptıktan hemen sonra gol yedik. Yediğimiz golün pozisyonla ilgisi yok. Duran topun uzun kullanılması bizim hatamızdan kaynaklandı. Ortada düşündüğümüz baskıyı yapamamıştık. Medel'i o yüzden ortaya aldım. Gol gelip baskı gelince bunu bozmak da istemedim. İkinci yarı iyi gidince bunu bozmadık. Öndeki oyuncuların bekleri kovalaması gerekiyordu. İkinci yarıda buna izin vermedik. Hataları azaltınca iş düzeldi. Medel'in sakatlığı sonrası Kagawa'yı aldık. Dorukhan'la Atiba'yı ortaya çektik. Ben bir şey söylediğimde siz bana inanmayın, arkasından çok şey söylerim. Bugün bir risk alıyorsunuz ama oyun başında almadık. Adem bugün çok koştu ama oyunu iyi okumanız lazım. Adem, Burak önde top tutmadı, kaptırdıkları pozisyon bize geldi. O zaman Adem'in orada olmasının bir önemi kalmadı ama Adem iyi bir oyuncu. Savunma yönü iyi olmayan bir oyuncu. Bu riski niye aldık? Kazanmamız gerekiyordu. Bugün kazandık ben haklıyım" ifadelerini kullandı.

"BUNDAN SONRA KAZANACAĞIMIZ MAÇLARA BAKMAMIZ LAZIM"

Kazanabilecekleri birçok maçı kaybettiklerini söyleyen deneyimli teknik adam, "6 puan kaybı var. Bundan sonra kazanacağımız maçlara bakmamız lazım. Haftaya Sivas maçının bir garantisi yok. Futbol acımasız. 2 gün takıma izin verdik. Tekrar toparlanmamız, hazırlanmamız gerekiyor. Başakşehir'e saygı duymak lazım. Oyun olarak zaman zaman övülen, tartışılan olabilir. Daha önde hataları daha az yaptığı için puan olarak bizden çok önde. Yarış devam edecek. Biz her maça kazanmak için çıkacağız. Yarın da büyük bir maç var, ligi etkileyecek bir maç. Orada çıkacak bir sonuç her şeyi etkileyebilir" diye konuştu.

"İLK DEFA SERİ OLABİLECEK MAÇLAR YAKALIYORUZ"

Galibiyet serisi yapmaları gerektiğini kaydeden Güneş şöyle konuştu: "O seriyi yapamayınca moral kaybı oluyordu. Bu kazançla ilk defa seri olabilecek maçlar yakalıyoruz. İlk yarıda Göztepe ve Konya'ya 5 puan kaybetmiştik onları yendik. O maçlara göre bu maç daha farklı oldu. İkinci yarıda puan kaybının dışında oyun arzusu çok önemliydi. Duran toplarla ilgili zaten bizim özel olarak başarımızın bir tanesi o olmalı. Kapalı olan takımlara karşı duran top çok önemliydi. Zaman zaman vurduk ama mert çok önemliydi. Arka direğe atılan toplara özellikle çalıştık. İlk defa birkaç maçtır aynı 11'e yakın çıkarıyoruz. Ama değişiklikler bu organizasyonları etkiliyor."

Atiba Hutchinson'ın performansına ilişkin olarak Şenol Güneş, "Bugün sahanın en iyilerinden bir tanesi. Olumlu işler yaptı. Yaşın futbolda kötü oynamanın sebebi olmadığını gösterdi. İstenildiği zaman oynanılabiliyor. Orta sahada Emre, Mossoro ve İrfan aslında defansif görünmeyen ama defansif oyun oynayabilen oyuncular. Bunlara Visca ile Caiçara'yı koyarsanız etkili bir takım. Ezbere oyun oynamıyorlar. Visca bekledi, bizimkiler de durdu gol yedik. Orta sahada zaman zaman eksik kaldık" dedi.

"KARIUS'UN TAKIMLA ELEKTRİĞİ TAM OTURMADI"

Karius ile ilgili görüş bildiren Güneş şu ifadeleri kullandı: "Takımla elektriği tam oturmadı. Hala da oturmadığını düşünüyorum. Bu bir olumsuzluk değil, karakter meselesidir. Mesela Lens ilk geldiği sene çalışırken bile duygusu yoktu. Şimdi çok çalışıyor, eksik kalıyor. Oyuncu ile ilgili olumsuzluğu kamuoyuna paylaşarak gitmem. Takım içindeki uyumu, birlikteliği, sıcaklığı kayboldu. Çok sahiplenen oyuncu kopabilir. Oyunculuk kadar ilişkilerinde öne çıkması gerekiyor güven duygusu ile birlikte. O günden beri daha iyi gidiyor."

Oyuncuların eleştirilmesi hakkında konuşan Güneş, "Kötü oynanan maçlarda oyuncular ile ilgili ne mesajlar geldiğini biliyorum. Bunlar olacak. Biz yanlış bir yerden giriyoruz. Bu Arda için de, Gökhan için de, Caner için de, Mehmet Topal için de geçerli. Biz onların iyi olmasını sağlamak yerine aşağıya çekiyoruz. Dünya çapındaki bir oyuncuyu kaybettik. Suarez'i, bir başkasını seyrediyorsanız bu bizim kaybımız. Buralarda taviz vermeden eleştiri yapabilirsek bunları yukarı çıkarırız. Burak bu yetenekleriyle dünya çapında bir oyuncu. Başarıları var başarısızlıkları var ona bağlı eleştiriler var. Bugün Burak yaptığı konuşmasında çok güzel konuştu. Can Bartu'yu idol alması çok güzel bir şey. Can Bartu abiye de yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Böyle olabilmek kolay değil. Keşke Burak da, diğerleri de öyle olsa. Saha içerisinde bu kadar enerji sonucunda hatalar yapılabiliyor. Kayıp futbolcuları biz kaybediyoruz" açıklamasını yaptı.

"TAKIM OLARAK KAZANDIK"

Takımın performansı hakkında Güneş, "Başarılı olan istikrarlı oyuncular tutulur, diğerleri değiştirilir. Bugün Başakşehir'in forvetinde Demba Ba, Adebayor ve Bajic var. Bunları çok sık değiştirdiğinizde de sorun olur. Ana iskeleti bozduğunuz zaman her takım tartışılır hale gelir. Ben yenmedim biz yendik Başakşehir'i. Beşiktaş takımı olarak maçı kazandık. İlk yarıda ve geçen senedeki kaybettiğimiz maçlarda kazanabilecek maçlardı. Buradan Şenol hoca başarısız ya da bugün yendik başarılı denilmez. Takım olarak kazandık. Hataların sorumlusu benim" yorumunu yaptı.
Oyun planlarının maç içerisinde büyük etken olduğunu ifade eden tecrübeli çalıştırıcı, "Ama oyuncularla, insanlarla iş yapıyoruz. Bunların sürdürülmesi çok önemli. İlk yarıda düşünceler doğru ama uygulama kötü. İlk 15 dakikada baskı yaptık, daha çıkamadılar, gelemediler ama ondan sonra rakip gelmeye başladı. Orta sahada geç basıyoruz, geri gelmiyoruz. Önde top tutmayan, atak yapamayan bir takımdık. Ama ikinci yarı bunlardan arınmış şekilde çıktık. Ama ikinci yarının son bölümünde gene yaptık. Artıların fazla olmasının sebebi baskıları iyi yaptık. Rakip sayısal olarak az gelse de hücumda etkili geliyordu. Biz bunları ikinci yarı gayet iyi yaptık. Konsantrasyon, motivasyon, kendine güven düşüncesi olduğu zaman tepkilerinizde sonuç ne olursa olsun kazanma şansınız daha fazla olur. Rize'de de hatalarımız var ama kazanmak isteyen bir takımız. Oyuncuların duygulara futbol oynamaya daha dönük. İlk yarıdaki oyunu kabul etmem mümkün değil" diyerek sözlerini noktaladı.