Yeni nesil Muhammed Ali: Khabib hakkında daha önce hiç duymadığınız 10 bilgi

Müslüman boksör Khabib Nurmagomedov, Conor McGregor karşısında aldığı epik zaferle spor dünyasında Muhammed Ali etkisi yarattı. Değerlerine sahip çıkan takdirlik duruşuyla ve sportif başarını aynı potada eritmeyi başaran Khabib, son yıllarda en fazla konuşulan sporculardan biri olmayı başardı.

BARLAS ATEŞLİ GZT DAKİKADA-OKUNUR
Yeni nesil Muhammed Ali: Khabib hakkında daha önce hiç duymadığınız 10 bilgi
Khabib​ Nurmagomedov, Conor McGregor ile karşılaştığı yüzyılın maçından önce dua ediyor.

Müslüman boksör Khabib Nurmagomedov, Conor McGregor karşısında aldığı epik zaferle spor dünyasında Muhammed Ali etkisi yarattı. Değerlerine sahip çıkan takdirlik duruşuyla ve sportif başarını aynı potada eritmeyi başaran Khabib, son yıllarda en fazla konuşulan sporculardan biri olmayı başardı.

BEĞEN

İrlandalı Conor McGregor'u perişan ederek karma dövüş sanatlarında hafif siklet kemerini korumayı başaran Müslüman boksör Khabib Nurmagomedov, spor dünyasında Muhammed Ali etkisi yarattı.

Dinine,ülkesine ve babasına hakaret eden rakibine kafesi dar ederek karma dövüş sanatlarının ilk Müslüman şampiyonu olan ve epik bir zafere imza atanKhabib Nurmagomedov, spor dünyasına bir kırılma anı yaşattı.

Khabib Nurmagomedov, Conor McGregor'dan yerde puan üstüne puan alıyor.
Khabib Nurmagomedov, Conor McGregor'dan yerde puan üstüne puan alıyor.
Reuters

New York Times ve L'equipe gibi dünyaca ünlü gazeteler Khabib Nurmagomedov'un görkemli galibiyetini manşetlere taşırken 27-0'lık yenilmezlik serisinden ziyade manevi duruşunu ön plana çıkardı.

  • Muhammed Ali etkisi derken?
  • 18 yaşında Roma Olimpiyatları’nda altın madalya kazanan Muhammed Ali, Amerika’ya döndüğünde ten rengi sebebiyle bir restorana alınmamış ve ırkçılığa maruz kalmıştı. Kapıdaki görevlinin, “Burada sadece beyazlara servis yapılıyor” cümlesini haklı olarak hazmedemeyen Ali, altın madalyasını Ohio Nehri’ne atmıştı. Bu olaydan yalnızca 4 yıl sonra ise Müslümanlığı seçti. İslâm Ulusu hareketine katıldıktan sonra "kölelik adım" dediği Cassius Marcellus Clay isminden vazgeçerek Muhammed Ali adını aldı. Muhalif sürecinin devamında ABD ordusu adına Vietnam Savaşı'na gitmeyi reddetti. “Benim onlarla sorunum yok” diyen Muhammed Ali, 5 yıl men cezası aldı ve dünya şampiyonluğu unvanı da geri alındı. Muhammed Ali'yi bir sporcudan daha fazlası yapan işte bu insani duruşu ve değerlerine sahip çıkma erdemiydi. İşte bu noktada Khabib ile Muhammed Ali ortak paydada buluşuyor. Khabib'in McGregor karşısında aldığı epik zaferin en büyük motivasyon kaynağı dinine, atasına ve ülkesine hakaret edilmesiydi.


10. 2008 yılında bir gecede arka arkaya 3 maç kazanarak Pankration Atrium Turnuvası’nda şampiyon oldu. Bu zafer, ismini tüm Rusya’ya duyururken, kariyerinde kırılma noktası olan UFC için de Amerika kapılarını ardına kadar açtı.
2008 yılında bir gecede arka arkaya 3 maç kazanarak Pankration Atrium Turnuvası’nda şampiyon oldu. Bu zafer, ismini tüm Rusya’ya duyururken, kariyerinde kırılma noktası olan UFC için de Amerika kapılarını ardına kadar açtı.
9. Türklerle arasında bağ kuran detay yalnızca dini değil. Kendisi aslında Avar Türkü...
Türklerle arasında bağ kuran detay yalnızca dini değil. Kendisi aslında Avar Türkü...
8. Lakabı Kartal! Ancak inancı gereği vücudunda lakabına atıfta bulunan bir dövme bulunmuyor. Maçlardan önceki motto açıklaması ise şöyle; Kartal Acıktı!
Lakabı Kartal! Ancak inancı gereği vücudunda lakabına atıfta bulunan bir dövme bulunmuyor. Maçlardan önceki motto açıklaması ise şöyle; Kartal Acıktı!
7. Babası Abdulmanap Nurmagomedov da tıpkı oğlu gibi karma dövüş sanatları ustası. Emekli olalı uzun bir süre oldu ancak hala Rusya’daki en saygın antrenörlerin başında geliyor. Öğrencisi Vladimir Nevzorov’un 1976 olimpiyatlarında elde ettiği başarılar nedeniyle Devler Onur Nişanı almışlığı var.
Babası Abdulmanap Nurmagomedov da tıpkı oğlu gibi karma dövüş sanatları ustası. Emekli olalı uzun bir süre oldu ancak hala Rusya’daki en saygın antrenörlerin başında geliyor. Öğrencisi Vladimir Nevzorov’un 1976 olimpiyatlarında elde ettiği başarılar nedeniyle Devler Onur Nişanı almışlığı var.
6. Her ne kadar eyvallahı yokmuş gibi bir duruşu olsa da evli ve bir kız babası...
Her ne kadar eyvallahı yokmuş gibi bir duruşu olsa da evli ve bir kız babası...
5. Tarzının benzetildiği isim bir UFC efsanesi olan Matt Hughes. O dünyada Matt Hughes'e benzetilmek acayip bir lüks olsa gerek...
Tarzının benzetildiği isim bir UFC efsanesi olan Matt Hughes. O dünyada Matt Hughes'e benzetilmek acayip bir lüks olsa gerek...
4. Sanılanın aksine küçük yaştan itibaren karma dövüş sanatlarıyla ilgilenmiyor. Bu alana 18 yaşında geçti ve ilk maçına da 20 yaşında çıktı. Çocukluk döneminde güreşle ilgileniyordu, hatta ayıyla antrenman yapmışlığı bile var.
3. Otoriteler tarafından kabul edilen en büyük artısı, yer dövüşündeki ustalığı. 3 yıl güreş, 2 yıl judo ve 1 yıl sambo yapmış olması Khabib’i yerde oldukça avantajlı kılıyor. Genel itibariyle puanla maç kazanan Khabib, rakibini yere düşürdükten sonra dövüşü rahat bir şekilde domine edebiliyor.
2. Galatasaray ile çekilmiş fotoğrafı sosyal medyada büyük ses getirdi ancak sarı kırmızılı ekip taraftarı olduğu yorumları tam anlamıyla gerçek değil. Aslında koyu bir Anzhi taraftarı. Futbola özel bir ilgisi olan Khabib’in Juventus, Inter ve Milan gibi İtalyan ekiplerinin formalarıyla da çekilmiş fotoğrafları var.
Galatasaray ile çekilmiş fotoğrafı sosyal medyada büyük ses getirdi ancak sarı kırmızılı ekip taraftarı olduğu yorumları tam anlamıyla gerçek değil. Aslında koyu bir Anzhi taraftarı. Futbola özel bir ilgisi olan Khabib’in Juventus, Inter ve Milan gibi İtalyan ekiplerinin formalarıyla da çekilmiş fotoğrafları var.
1. Tabii her şey bu kadar toz pembe değil… Geçtiğimiz Ağustos ayında evsiz insanlara para karşılığında şınav çektirip arkadaşlarıyla eğlendiği video internete düştüğünde ciddi eleştirilere maruz kalmıştı.


YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
B BARLAS ATEŞLİ GZT Editörü

GZT Spor Servisinin sorumlu editörü. Tarihte Bugün ve Aforizmalar köşesinin yanı sıra haftalık olarak yayınlanan Kadro Dışı isimli programın prodüktörlüğünü yapıyor. Barlas’a barlas.atesli@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

BEĞEN
YUKARİ-DONUN

veri-politikasi-aciklama veri-politikamizi inceleyebilirsiniz