Nuri Şahin'den ders gibi açıklamalar: Harvard'a başvurdu

​Nuri Şahin'den ders gibi açıklamalar: Harvard'a başvurdu
​Nuri Şahin'den ders gibi açıklamalar: Harvard'a başvurdu

30 yaşındaki futbolcu milli takımı bırakma sürecinden, son dönemde gündemde olan Cenk Tosun ve Arda Turan transferlerine kadar birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu. Şahin, Harvard Üniversitesi'ne yaptığı başvurunun kabul edilmesi halinde futbolla eğitimini bir arada yürüteceğini dile getirdi.

Futbol hayatını Borussia Dortmun'da sürdüren Nuri Şahin, yeşil sahalara veda ettikten sonraki planları hakkında açıklamalarda bulundu. Harvard'a başvuru yaptığını belirten Şahin, başvurunun kabul edilmesi halinde futbolla eğitimini bir arada sürdüreceğini dile getirdi.

Tecrübeli orta saha oyuncusu çalıştığı teknik adamlardan özel hayatına, Oğuzhan Özyakup'tan Cenk Tosun ve Arda Turan'ın transferine kadar gündemde olan birçok konu hakkında da konuştu.

Hürriyet'ten Koray Durkal'a konuşan Nuri, futbol sonrası kariyeri için hazırlıklara başladığını belirterek şunları söyledi:

MİLLİ TAKIMA VEDA

  • "Ben ülke sevgisinin çok yoğun yaşandığı bir evde büyüdüm. Futbola başlarken en büyük hayalim Türkiye Milli Takımı'nın formasını giymekti. Şükürler olsun ki bu hayalimi gerçekleştirdim. O formayla sahaya ayak bastığım an, hayatımın en özel anlarından biriydi. Her seferinde aynı gururu hissettim ama bu bir bayrak yarışı. Ben, gelişimin gerekliliğine ve değişimin gücüne inanırım. İyi bir planlamayla, önümüzdeki 10-15 senede büyük başarılara imza atacak genç bir jenerasyon var. Zamanında bana verilen fırsatların onlara da tanınması için milli takım kariyerine nokta koymam gerektiğine karar verdim. Her ne olursa olsun, ülkesini bu kadar seven bir sporcu için kolay bir karar değildi. Bu kararı hangi nedenle verdiğimi ve ne hissettiğimi çok iyi ifade etmem gerekiyordu. Bunu başardığıma inanıyorum. Sessiz sedasız değil de olması gerektiği gibi veda ettiğimi düşünüyorum. Beni çok iyi tanıyan, iletişim konusunda tecrübeli ve profesyonel bir ekiple çalışmanın da faydasını gördüm."

HEM FUTBOL HEM EĞİTİM

  • "Son bir yıldır okuduğum kitapların tarzını değiştirdim. Liderlik ve insan yönetimi kitaplarına yöneldim. Beni çok heyecanlandıran bir diğer gelişme de, Harvard Üniversitesi'ne yaptığım başvuru. Kabul edilirsem, futbol kariyerimi üniversite eğitimimle birlikte yürüteceğim."

ÇALIŞTIĞI HOCALARI ANLATTI

  • "Mourinho ne yapar eder, bir yolunu bulur ve kazanır. Brendan Rodgers, futboldan çok iyi anlar. Thomas Tuchel, taktik zekası yüksek bir hoca. Peter Bosz, soğuk görünmesine karşın sıcak bir insan. Jurgen Klopp, iyilerin en iyisidir."

CENK'E ÖVGÜ

  • "Son yıllarda Türkiye'de oynayıp kendini Cenk Tosun kadar geliştiren bir oyuncu daha görmedim. Çok başarılı olacağına inanıyorum. İmza atmadan önce beni aradı; ligi, ülkeyi, şehri konuştuk. Cenk genç bir oyuncu değil, kendini kanıtlamış biri. Ona tavsiyede bulunmama ihtiyacı yok. Ama memleketten zeytin taşımasına gerek yok, ben ona Liverpool'daki Türk marketinin adresini vereceğim."

"ARDA BANA SORMADI"

  • "Arda Turan, Başakşehir'e imza atmadan önce bana danışmadı. Çünkü profesyonel açıdan bu konuda ne düşündüğümü gayet iyi biliyor. Biz ikimiz de Şampiyonlar Ligi finali oynadık ve kazanamadık. Ben ona 'Sakın bu kupayı kazanana kadar Türkiye'ye dönme' demiştim. Ama görünen o ki koşullar bunu gerektirdi. Şu anda hangi takımda oynadığından çok, hangi hocayla çalıştığı önemli. Onu yeniden eski günlerine döndürebilecek isim Abdullah Avcı."