Rio’da neler oluyor?

2016 Yaz Olimpiyat Oyunları, kırılan rekorlar ya da sporcuların performanslarıyla hafızalara kazınacak gibi görünmüyor. Brezilya’da yaşanan zika salgını ve çevre kirliliği şampiyonayı şimdiden gölgelemiş durumda.2016 Yaz Oyunları'na Brezilya'nın Rio şehri ev sahipliği yapıyor. 5-21 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek olimpiyat oyunları, Brezilya'da yaşanan bazı olaylardan dolayı akıllarda soru işaretleri bırakıyor. Zika salgını ve çevre kirliliğinin yanı sıra ülkedeki güvenlik sorunları da hem sporcuları hem de sporseverleri kaygılandırıyor. Brezilya'daki sorunları aktarmak içinse usta isimler birçok karikatüre imza attı.

Tehlike büyük

                  
 Brezilya'da su kirliliği ciddi boyutlara ulaştı. 2015 Temmuz ayı başında yapılan dört aşamalı testlerde, 150 farklı su numunesi incelendi. Çıkan sonuç ise korkutucu. Sularda kronik ve bulaşıcı hastalıklara neden olabilecek birçok tehlikeli madde saptandı.
Tehlike büyük Brezilya'da su kirliliği ciddi boyutlara ulaştı. 2015 Temmuz ayı başında yapılan dört aşamalı testlerde, 150 farklı su numunesi incelendi. Çıkan sonuç ise korkutucu. Sularda kronik ve bulaşıcı hastalıklara neden olabilecek birçok tehlikeli madde saptandı.
Ruslar doping kullandılar

                  2014 yılında Almanya'da yayınlanan bir haberin ardından Uluslararası Anti-Doping Ajansı (WADA) bir soruşturma başlattı ve Rus atletlerin birçoğunun dopingli olduğu ortaya çıktı. Sporcular aldıkları cezalar nedeniyle 2016 Yaz Oyunları'nda yer almadı.
Ruslar doping kullandılar 2014 yılında Almanya'da yayınlanan bir haberin ardından Uluslararası Anti-Doping Ajansı (WADA) bir soruşturma başlattı ve Rus atletlerin birçoğunun dopingli olduğu ortaya çıktı. Sporcular aldıkları cezalar nedeniyle 2016 Yaz Oyunları'nda yer almadı.
Sinekler yoluyla bulaşıyor

                  Sinekler aracılığıyla yayılan zika virüsü, çok güzel bir karikatürle anlatılmış.
Sinekler yoluyla bulaşıyor Sinekler aracılığıyla yayılan zika virüsü, çok güzel bir karikatürle anlatılmış.
Sporcular korkuyor

                  Birçok önemli sporcu, zika virüsü nedeniyle oyunlara katılmama kararı aldı.
Sporcular korkuyor Birçok önemli sporcu, zika virüsü nedeniyle oyunlara katılmama kararı aldı.
Nasıl yarışacaklar?

                  Kano, yelken ve kürek yarışlarının yapılacağı alanlarda kirlilik ciddi boyutlarda.
Nasıl yarışacaklar? Kano, yelken ve kürek yarışlarının yapılacağı alanlarda kirlilik ciddi boyutlarda.
12 milyon dolar harcandı

                  Oyunlar için Brezilya hükümeti 12 milyon dolarlık bir harcama yaptı. Ancak tüm önlemlere rağmen birçok sorun çözülemedi. Olimpiyat köyünde kalan sporcuların paylaştıkları fotoğraflar da bu karikatürden farksız.
12 milyon dolar harcandı Oyunlar için Brezilya hükümeti 12 milyon dolarlık bir harcama yaptı. Ancak tüm önlemlere rağmen birçok sorun çözülemedi. Olimpiyat köyünde kalan sporcuların paylaştıkları fotoğraflar da bu karikatürden farksız.
26 bin vaka

                  Brezilya'nın en önemli kentlerinden olan Rio'da son 7 ay içinde 26 bine yakın zika vakası görüldüğü biliniyor.
26 bin vaka Brezilya'nın en önemli kentlerinden olan Rio'da son 7 ay içinde 26 bine yakın zika vakası görüldüğü biliniyor.
Sinek ilaçlama araçları çalışıyor

                  Virüsü önlemek için Brezilya'nın her bölgesinde sinek ilaçlama araçları dolaşıyor.
Sinek ilaçlama araçları çalışıyor Virüsü önlemek için Brezilya'nın her bölgesinde sinek ilaçlama araçları dolaşıyor.
10 bin 500 sporcu

                  Tüm olumsuzluklara rağmen Rio'da 206 ülkeden 10 bin 500 sporcu başarılı olabilmek için ter dökecek.
10 bin 500 sporcu Tüm olumsuzluklara rağmen Rio'da 206 ülkeden 10 bin 500 sporcu başarılı olabilmek için ter dökecek.