Şenol Güneş, Pepe’yi şaşkına çevirdi

​Şenol Güneş, Pepe’yi şaşkına çevirdi
​Şenol Güneş, Pepe’yi şaşkına çevirdi

Beşiktaş’ın yıldız futbolcusu Pepe, teknik direktör Şenol Güneş’i yere göğe sığdıramadı.

Beşiktaş'ın yıldız ismi Pepe, siyah-beyazlı takımda mutlu olduğunu ve teknik direktör Şenol Güneş'e hayran kaldığını belirtti.

Sabah Gazetesi'ne konuşan Pepe, birlikte çalıştığı tüm teknik adamları sevdiğini die getirdi. Yetenekli futbolcu, Şenol Güneş ise 'Yaşlı Kurt'a benzetti. İşte röportajda öne çıkan detaylar;

En beğendiğin teknik direktörler hangileri? Şenol Güneş hakkındaki görüşlerin nedir?

Ben çalıştığım bütün hocaları severim, hepsi özel olmuştur. Hepsinden bir şeyler öğrendim. Şenol Güneş hakkında buraya gelmeden önce Quaresma çok güzel şeyler anlattı. Tabii ki, bir antrenörle gün gün çalışmak farklı. Beni çok şaşırttı. Yüksekbir zekaya sahip ve çok uyanık. Bizim Portekiz'de bir laf vardır; akıllı insanlara, "Yaşlı Kurt" derler, aynen öyle...

Pepe, Şenol Güneş'i çok sevdiğini söyledi.
Pepe, Şenol Güneş'i çok sevdiğini söyledi.

Güneş'in disiplin anlayışını nasıl buluyorsun?

Çok disiplinli. Hem antrenmanlarda hem de maçlarda müdahale noktasında da çok iyi. Karşılaşma içerisinde "Hoca görmüyor" dersin. Ama bizim hocamız hep görüyor…

Beşiktaş'ta mutlu musun?

Birçok teklif vardı. Ancak ben Türkiye'deki sıcakkanlı insanları tercih ettim. Benim için maddi şartlardan daha önemli bir etken bu. Başka kulübün formasını giyseydim, bu kadar mutlu olacağımı düşünmüyorum.

Futbolu Beşiktaş'ta bırakmayı düşünür müsün?

Yüksek seviyede oynayabileceğim için iki yıllık sözleşmeye imza attım. Hem kulübe karşı hem de kendime saygımdan dolayı böyle bir karar verdim. Ama bu kontrat bittiğinde imza atmayacağım anlamına gelmiyor. O dönem geldiğinde bireysel anlamda teknik direktöre ve takıma neler verebileceğim noktasını görmek önemli.

Beşiktaş Şampiyonlar Ligi'ne devam ediyor. Süper Lig'de biraz kötü başladı. Şampiyonluk şansınızı değerlendirir misin?

İkisi bir arada gidebilir ama zor olduğunu herkes biliyor. Zirve mücadelesi veren takımlardan sadece Başakşehir Avrupa'da oynuyordu. Diğerlerinin avantajları haftada tek maç yapmaları. Şampiyonlar Ligi'nde yolumuza devam ederken, yarış içinde kalmamız ve liderle arada sadece 3 puan fark olması başarıdır. Şampiyonlar Ligi'nde kulübün tarihinde yer alabilecek bir başarı elde ederek, gruptan lider çıktık. Ancak 2018'in başlangıcı bizim için çok önemli. Lige asılmamız lazım. Bu dönemde liderle puan farkının az olması bizim için iyi.

Bayern Münih'e karşı defalarca mücadele ettin. Beşiktaş'ın şansını değerlendirir misin?

Çok üst düzey bir maç olacak. Bayern Münih, Şampiyonlar Ligi'ni kazanmaya aday takımlardan birisi. Teknik direktörleri de değişti. Biz kendi maçımızı oynayacağız. Alçakgönüllü bir şekilde mücadelemizi vereceğiz. Onların favori olduğunu biliyoruz ama favori kazanmıyor. Sahaya çıkıp, iki maçta da kapasitemizi göstermeye çalışacağız.

Avrupa'da futbol otoriteleri, Beşiktaş için, "Elendi" diyor.. Neler olacağını göreceğiz. Maçlar önceden oynanmaz, düdük çaldığında başlar. Şampiyonlar Ligi'nde her zaman sürpriz bir takım olmuştur. Umarım şanslı takım Beşiktaş'tır.

Real Madrid kariyerinden biraz bahseder misin?

10 senem geçti. Bu kadar devamlılık yakalamak birçok oyuncu için hayal… Çok emek var bunun içinde. Çok sevdiğim bir kulüp Real Madrid. Eski oyuncusuyum ama aynı zamanda Real Madrid taraftarıyım. Real Madrid'in çok fazla sayıda çok kaliteli oyuncusu var. Başarılı olacaklarına inanıyorum ancak Beşiktaş'ın karşısına çıkana kadar… Çünkü her zaman kazanmak isteyen bir insanım.

Kariyerinde 21 kupa ve çok sayıda kulüp var. Sadece Dünya Kupası eksik. Portekiz Milli Takımı ve senin 2018 Dünya Kupası'ndaki hedefleriniz nedir?

Portekiz olarak çapımızı biliyoruz. İnsanın ya da takımın limitlerini bilmesi çok önemli. Diğer yandan kaliteli yönlerimizin de farkındayız. Diğer takımların da Portekiz'den kaliteli tarafları var. Saygımız sonsuz. Geçen Avrupa Şampiyonası'ndaki oyuncu kadromuzla, "Ben değil, biz" olmayı gösterdiğimizi düşünüyorum. 2018 Dünya Kupası'nda çok ciddi rakipler var. Portekiz olarak, bu zamana kadar yaptığımız şeyi yeniden yapmak istiyoruz.

Cenk hakkında ne düşünüyor?

Türkiye'de beğendiğin futbolcu var mı?

Orkan genç bir oyuncu. Beşiktaş'a geldiği döneme göre iyi bir futbolcu olduğunu düşünüyorum. Geleceği olabilir.

Cenk hakkındaki görüşlerin…

Potansiyeli olan bir futbolcu, uzun boylu değil ama maça yoğun tempo koyabiliyor. İngiltere'ye ya da İspanya'ya sıçrama yapması kariyeri açısından iyi olabilir. Beşiktaş, Tolgay ve Oğuzhan gibi çok önemli oyunculara sahip. Babel de çok önemli, onunla da ilgilenen takımlar var.

Ronaldo, "Pepe gerçek bir liderdi. Bizim de liderimizdi" dedi… Bu sözler hakkındaki düşüncelerin…

Bunun için sorumluluğum her zaman var. Kapasiteme ve yapacaklarıma her zaman inandım. Futbolda sıkı çalışmayla her şeyin olabileceğine inanıyorum.