Şenol Güneş'ten maaş haberlerine tepki

Şenol Güneş, Uluslararası Futbol Ekonomi Forumu'nda konuştu.
Şenol Güneş, Uluslararası Futbol Ekonomi Forumu'nda konuştu.

A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, hakkında çıkan maaş haberlerine tepki gösterdi. Tecrübeli teknik adam, "Türkiye'de euro üzerinden maaş alan Türk var mı? Ben bunlara cevap vermedim, sabırla bekledim" dedi.

Uluslararası Futbol Ekonomi Forumu’na konuşmacı olarak katılan Şenol Güneş, hakkında çıkan maaş haberlerine tepki gösterdi. Bu konuda uzun süre sessiz kaldığını söyleyen Güneş, “Yalan haber üzerine söylenecek bir şey yok. Futbol alanındaki bazı kişilerin yalan haberi, gündemde konuşuldu. Bu 2002’de de yapıldı. Görüyordum bunu ama bir sabır meselesi bu. Herkeste bu sabır olmaz. Bende o sabır vardı. Futbolun dışındaki alanlara girince, sanki para kaçırılıyor, çirkin bir hadise varmış gibi bir durum oldu. Söyleyenler bile ne olduğunun farkında değildi. Bu çok konuşuluyor. Bugün futbolun ekonomisinden bahsedeceğiz. Ben nereden geldiğimi biliyorum” diye konuştu.

Maradona futbolu para için oynamadı

Maradona’nın vefatı üzerine de konuşan Güneş, “Dünya çok önemli bir yıldızını kaybetti. 70'li yılların başında evlerde televizyon yokken, ortak alandan televizyondan Pele’yi izlemiştim. Daha sonra Maradona çıktı. Arjantin’in ekonomisini biliyoruz. Doğal olarak Brezilya ve Arjantin’den futbolcu çıkıyor. Maradona da bunu yaptı. İnsanlar futbolcu oluyorsa, bu gibi karakterler ve markaları örnek alıyor. Meşhur olmak ve marka olmak ayrıştırılmalı. O dönemde çamurda pamuklu malzemelerden, olmayan toptan futbolcu ürettik. Eskiden hiç para yoktu, mahalledeki büyüklerin topladığı paralarla bunlar yapılıyordu. Bugün birçok iş adamı, yönetici var. Her şeylerini ortaya koymalarına karşın yöneticilikleri tartışılıyor. Ben çocukken tozla dumanla bir Dünya Kupası geçirdim. 2002’den sonra katılmadık. Fransa maçını kazandığımızda, 'Fransa’yı yenmiş olmamız bizi yanıltmasın' dedim. Fransa’yı yenince benim Deschamps’tan daha fazla para mı almam gerekiyor? Yalan haber yazanın beni vurmak istemesi bana değil, milli takım hocasına karşı yapılan bir şeydir. Maradona futbolu para için oynamadı. Çocuklarımıza hedef olarak parayı gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.