Skorların değil olayların konuşulduğu 5 maç

​Skorların değil olayların konuşulduğu 5 maç
​Skorların değil olayların konuşulduğu 5 maç

Futbol maçları bazen saha içinde ve tribünde yaşanan olaylarla hafızalara kazınır. Futbolseverlerin üzerinden yüz yıl geçse dahi unutamayacağı 5 olaylı maç…

19 Nisan’da Fenerbahçe ile Beşiktaş, Ziraat Türkiye Kupası Yarı Final rövanş karşı karşıya geldi. Mücadele yaşanan olaylar nedeniyle 57. dakikada hakem Mete Kalkavan tarafından tatil edildi. Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş’in başının yarıldığı olayın ardından Türkiye Futbol Federasyonu karşılaşmanın kaldığı yerden devam etmesine karar verdi.

İşte hafızalara kazınan, Türk spor tarihinin 5 olaylı maçı;

Fenerbahçe-Galatasaray / 23 Şubat 1934
Fenerbahçe ile Galatasaray ilk kez 1909 yılında karşı karşıya geldi. Bu maçın ardından ezeli rekabet start aldı. İki takım şampiyonluk yarışında sık sık karşıya geldi ve rekabet bu şekilde şimdiki halini aldı. 

 
Takvimler 23 Şubat 1934’ü gösteriyordu; iki ekip Taksim Stadı’nda karşı karşıya geldi. Gerilim henüz dördüncü dakikada başladı. Futbolcular arasındaki sözlü atışmalar dakikalar ilerledikçe fiziksel saldırılara dönüştü. 60. dakikada ise saha adeta savaş alanı gibiydi. Kavga eden futbolcuların arasına tribünden inen taraftarlar da inince karşılaşma tatil edildi. Mücadelenin ardından Fenerbahçeli kaleci Hüsamettin futboldan ömür boyu men edildi. Fenerbahçeli Fikret ile Galatasaraylı Tevfik altışar aylık men cezası aldı. Olaylı maç nedinyle toplam on yedi sporcu ceza aldı.
Fenerbahçe-Galatasaray / 23 Şubat 1934 Fenerbahçe ile Galatasaray ilk kez 1909 yılında karşı karşıya geldi. Bu maçın ardından ezeli rekabet start aldı. İki takım şampiyonluk yarışında sık sık karşıya geldi ve rekabet bu şekilde şimdiki halini aldı. Takvimler 23 Şubat 1934’ü gösteriyordu; iki ekip Taksim Stadı’nda karşı karşıya geldi. Gerilim henüz dördüncü dakikada başladı. Futbolcular arasındaki sözlü atışmalar dakikalar ilerledikçe fiziksel saldırılara dönüştü. 60. dakikada ise saha adeta savaş alanı gibiydi. Kavga eden futbolcuların arasına tribünden inen taraftarlar da inince karşılaşma tatil edildi. Mücadelenin ardından Fenerbahçeli kaleci Hüsamettin futboldan ömür boyu men edildi. Fenerbahçeli Fikret ile Galatasaraylı Tevfik altışar aylık men cezası aldı. Olaylı maç nedinyle toplam on yedi sporcu ceza aldı.
Galatasaray-Fenerbahçe / 19.05.2007

                  Fenerbahçe 100. yılında Ali Sami Yen Stadı’na şampiyon olarak gitti. 90 dakika boyunca sahaya on binlerce su bardağı fırlatıldı. Fenerbahçe’nin 2-1 kazandığı maç tarihe “sulu derbi” olarak geçti. Yıllar geçse de bu derbi hafızalardan silinmeyecek.
Galatasaray-Fenerbahçe / 19.05.2007 Fenerbahçe 100. yılında Ali Sami Yen Stadı’na şampiyon olarak gitti. 90 dakika boyunca sahaya on binlerce su bardağı fırlatıldı. Fenerbahçe’nin 2-1 kazandığı maç tarihe “sulu derbi” olarak geçti. Yıllar geçse de bu derbi hafızalardan silinmeyecek.
Trabzonspor-Fenerbahçe / 11 Şubat 1998

                  11 Şubat 1998’de Trabzonspor ile Fenerbahçe, Türkiye Kupası Çeyrek Final rövanş maçında karşılaştı. İlk maç Fenerbahçe’nin 2-1’lik galibiyetiyle sona erdi. Rövanş maçı ise oldukça sert başladı. Ufak tefek olayların yaşandığı mücadelenin 75. dakikasında her şey değişti. Fenerbahçeli Uche kırmızı kart gördükten sonra bir anda tribünler hareketlendi. Fenerbahçe Teknik Direktörü Otto Bariç’in sırtına tribünden gelen bir taş isabet etti. Taşın çarpmasıyla Hırvat teknik adam kendisini yerde buldu. Dönemin başkanı Ali Şen bu olayın ardından takımı sahadan çekme kararı aldı. Hakem ne kadar uyarsa da Fenerbahçe aldığı karardan vazgeçmedi ve maç tatil edildi. Maçın ardından federasyon, Fenerbahçe’nin hükmen 3-0 mağlup olduğunu ilan etti.
Trabzonspor-Fenerbahçe / 11 Şubat 1998 11 Şubat 1998’de Trabzonspor ile Fenerbahçe, Türkiye Kupası Çeyrek Final rövanş maçında karşılaştı. İlk maç Fenerbahçe’nin 2-1’lik galibiyetiyle sona erdi. Rövanş maçı ise oldukça sert başladı. Ufak tefek olayların yaşandığı mücadelenin 75. dakikasında her şey değişti. Fenerbahçeli Uche kırmızı kart gördükten sonra bir anda tribünler hareketlendi. Fenerbahçe Teknik Direktörü Otto Bariç’in sırtına tribünden gelen bir taş isabet etti. Taşın çarpmasıyla Hırvat teknik adam kendisini yerde buldu. Dönemin başkanı Ali Şen bu olayın ardından takımı sahadan çekme kararı aldı. Hakem ne kadar uyarsa da Fenerbahçe aldığı karardan vazgeçmedi ve maç tatil edildi. Maçın ardından federasyon, Fenerbahçe’nin hükmen 3-0 mağlup olduğunu ilan etti.
Beşiktaş-Galatasaray / 22 Eylül 2013

                  22 Eylül 2013'te Beşiktaş ile Galatasaray Atatürk Olimpiyat Stadı'nda karşı karşıya geldi. Mücadele 2-1 Galatasaray üstünlüğüyle devam ederken; taraftarlar sahaya girdi. Müsabaka 93. dakikada tatil edildi. Beşiktaş taraftarının sahaya akın ettiği mücadelenin ardından Türkiye Futbol Federasyonu siyah-beyazlı takımın 3-0 hükmen mağlup ilan edildiğini duyurdu.
Beşiktaş-Galatasaray / 22 Eylül 2013 22 Eylül 2013'te Beşiktaş ile Galatasaray Atatürk Olimpiyat Stadı'nda karşı karşıya geldi. Mücadele 2-1 Galatasaray üstünlüğüyle devam ederken; taraftarlar sahaya girdi. Müsabaka 93. dakikada tatil edildi. Beşiktaş taraftarının sahaya akın ettiği mücadelenin ardından Türkiye Futbol Federasyonu siyah-beyazlı takımın 3-0 hükmen mağlup ilan edildiğini duyurdu.
Trabzonspor-Fenerbahçe / 24 Nisan 2016

                  24 Nisan 2016'da Trabzonspor ile Fenerbahçe lig maçında Avni Aker'de karşı karşıya geldi. Bordo-mavili taraftarların sahaya yabancı cisim yağdırdığı mücadelede bir taraftar yardımcı hakem Volkan Bayarslan'a saldırdı. Bunun üzerine hakem Bülent Yıldırım maçı 89. dakikada tatil etti. Federasyon mücadeleyi hükmen 4-0 Trabzonspor'un kaybettiğini açıkladı.
Trabzonspor-Fenerbahçe / 24 Nisan 2016 24 Nisan 2016'da Trabzonspor ile Fenerbahçe lig maçında Avni Aker'de karşı karşıya geldi. Bordo-mavili taraftarların sahaya yabancı cisim yağdırdığı mücadelede bir taraftar yardımcı hakem Volkan Bayarslan'a saldırdı. Bunun üzerine hakem Bülent Yıldırım maçı 89. dakikada tatil etti. Federasyon mücadeleyi hükmen 4-0 Trabzonspor'un kaybettiğini açıkladı.