Şoke eden gerçek! 5 yılda 356 sporcu doping yaptı

​Şoke eden gerçek! 5 yılda 356 sporcu doping yaptı
​Şoke eden gerçek! 5 yılda 356 sporcu doping yaptı

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak yasaklı madde tespit edilen sporcularla ilgili açıklamalarda bulundu.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak son 5 yılda 356 sporcuda yasaklı madde tespit edildiğini açıkladı. Bak, sporcuları dopinge karşı bilinçlendirmeye çalıştıklarını da dile getirdi.

Milliyet'in haberine göre; CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Bak, doping kontrollerinde, kural ihlalinde bulunan ve hakkında cezai işlem yapılan sporcu sayılarını açıkladı. İhlal iddiasına ilişkin bildirim yapılmasının ardından sporculara savunma yapma hakkı sunulduğunu anlatan Bak, “Bir yasaklı madde ya da yöntem kullanıldığının tespitinden sonra konu tüm boyutlarıyla komisyonumuzun ilgili birimleri tarafından araştırılmaktadır. Karşılaşılan pek çok örnek göstermektedir ki sporcular sportif başarı için yasaklı maddelere yönelmektedir” diye konuştu.

Federasyonlara da mesaj vermeyi unutmayan Bakan Bak şöyle devam etti: “Soruşturmalar neticesinde sorumluluğu bulunan sporcular gibi antrenörlerin (eğitimciler) ya da diğer personelin tespit edilmesi halinde bu kişiler hakkında gerekli disiplin süreçleri çalıştırılmaktadır. Ayrıca federasyonların da dopingle mücadele konusunda gerekli hassasiyeti göstermeleri ve üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmeleri konusunda Dopingle Mücadele Komisyonu kendileriyle işbirliğini her safhada sürdürmekte ayrıca Bakanlığımız ile de gerekli durumlarda koordinasyon sağlanmaktadır.”

'Bilinçsiz kullanım var’

Bakan Osman Aşkın Bak, sporcuların yasaklı maddeleri bazı durumlarda da bilinçsizce kullandığını söyledi.

Dopingle Mücadele Komisyonu tarafından sporculara, her ilacın içerik bilgisi verilmekte olduğunu belirten Bakan Bak, “Sporcuların bilinçsiz olarak yasaklı madde içeren ilaç kullanımları söz konusuysa ve bu kullanım tıbbi uygulamalar kaynaklıysa; gereklilikleri karşılandığı takdirde bu tür kullanımlara yönelik Tedavi Amaçlı Kullanım İzni verilebilmektedir” dedi.