Süper Lig için tarihi öneri: Robot hakemler yönetsin

Süper Lig için tarihi öneri: Robot hakemler yönetsin​
Süper Lig için tarihi öneri: Robot hakemler yönetsin​

Son yıllarda hakem tartışmalarının tavan yaptığı Türk liglerindeki hata payını sıfıra indirgemek için ilginç bir öneri geldi. A Spor Yayın Koordinatörü Serkan Korkmaz, robot hakem temennisinde bulundu.

A Spor Yayın Koordinatörü Serkan Korkmaz, futbol gündemine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

SuperHaber.com’a özel bir demeç veren Serkan Korkmaz, son yıllarda sıkça eleştirilen hakem kararlarını başka bir boyuta taşıyacak ilginç bir öneride bulundu. Korkmaz, üst düzey rekabetin yaşandığı maçlarda hata payını sıfıra indirgeyebilmek için robot hakemlerin görev yapmasını temenni etti.

Futbola bu kadar teknoloji dahil edilmesi sizce ne kadar doğru?
Futbola bu kadar teknoloji dahil edilmesi sizce ne kadar doğru?

Serkan Korkmaz, “Futbolun ruhuna ters olsa da, üst düzey rekabette, keşke yapay zekalı robotlar maç yönetse ve sıfır hata yapsalar.” İfadelerini kullandı.

Serkan Korkmaz’ın açıklamalarının tamamı şu şekilde;

  • Soru: Video Yardımcı Hakem uygulaması sizce hakem tartışmalarının önüne geçer mi?
  • Cevap: Geçebilir ama yine de hakem tartışması olacaktır. Geçiş süreci biraz sancılı ve yıpratıcı olacak gibi duruyor. Fakat ne olursa olsun desteklememiz lazım. Bundan 30 yıl önce bize “Hepinizin bir mobil telefonu olacak ve bu bilgisayar işlevi de görecek” deselerdi gülerdik. Bu kadar çok paraların döndüğü ve insanların bu kadar çok anlam yüklediği futbolda, maksimum olarak kullanılmalı. Keşke sıfır hata yapan robotlar maçları yönetse. İdeali bu bence. Ülkelerin en üst liginde hatalara tahammül yok, buna milyonlarca dolar harcanıyor. Futbolun ruhuna ters olsa da, üst düzey rekabette, keşke yapay zekalı robotlar maç yönetse ve sıfır hata yapsalar.Bu gidişat bizi şuan V.A.R’a getirdi. Bu yüzden destekliyorum.