TFF'den İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına VAR başvurusu

Türkiye Futbol Federasyonu
Türkiye Futbol Federasyonu

Türkiye Futbol Federasyonu, Fenerbahçe Yönetim Kurulu üyeleri Selahattin Baki ve Alper Pirşen’in iddialarıyla ilgili gerekli tahkikatın yapılması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulundu.

Süper Lig'in 30. haftasında evinde lig sonuncusu Gençlerbirliği'ne 2-1 mağlup olan Fenerbahçe'de yönetim kurulu üyesi Selahattin Baki ve Alper Pirşen, VAR operatörleriyle ilgili iddialarda bulunmuştu. Selahattin Baki, "FETÖ’cü zihniyet bilerek Fenerbahçe taraftarının sinir uçlarıyla oynayıp, insanları sokağa döküp kaos yaratmak istiyor", Alper Pirşen de "Türkiye'de hem bu yapının hem hakem camiasının mutlaka silkelenmesi gerekiyor" demişti. Konuyla ilgili TFF'den açıklama yapıldı. Buna göre, Fenerbahçeli yöneticilerin iddialarının araştırılması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulunuldu.

“VAR operatörleri hiçbir kararda söz sahibi değildir”

TFF'den yapılan açıklamada VAR operatörlerinin hiçbir kararda söz sahibi olmadığı vurgulandı.

Federasyondan yapılan açıklama şöyle:

"Süper Lig’in 30. Haftasında oynanan Fenerbahçe-Gençlerbirliği maçından sonra, Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeleri Selahattin Baki ve Alper Pirşen açıklamalarda bulunmuştur.

Bilindiği gibi, VAR sistemi Süper Lig’de 2018-19 sezonundan bu yana aralıksız olarak uygulanmaktadır. VAR sisteminin teknolojik alt yapısı, FIFA Dünya Kupası, UEFA Avrupa Şampiyonası, UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi’nin yanı sıra, İngiltere, Almanya, İtalya, İspanya, Fransa, Hollanda liglerinin alt yapısını sağlayan Hawk-Eye firması tarafından yürütülmektedir.

TFF’nin VAR merkezi, uluslararası standarta sahip olmakla beraber, Hawk-Eye görüntü operatörleri maç içerisinde alınan hiçbir kararda söz hakkına sahip değildir. Ofsayt çizgilerinin koyulması ve topa vuruş anlarının belirlenmesi dahil VAR hakemlerinin onaylamadığı herhangi bir işlemi gerçekleştiremez. Tüm bunlar evrensel VAR protokolü gereğince kati kurallardır ve TFF ile IFAB tarafından sürekli denetim altındadır.

Ayrıca Hawk-Eye firması, görüntü operatörlerinin, gereken detaylı geçmiş ve adli sicil taramaları tamamlandıktan sonra işe alındığını federasyonumuza bildirmiştir.

  • Bununla birlikte, Türkiye Futbol Federasyonu, Fenerbahçe Kulübü Yönetim Kurulu Üyeleri Selahattin Baki ve Alper Pirşen’in iddiaları ile ilgili gerekli tahkikatın yapılması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulunmuştur.
  • Fenerbahçe Spor Kulübü’nün, iddialara ilişkin elindeki tüm bilgi, belge ve kanıtları Federasyonumuza ve gerekli mercilere iletmesi gerektiğini kamuoyunun bilgilerine sunarız.
  • Saygılarımızla.
  • Türkiye Futbol Federasyonu