SPORUN EN ‘ZIPIR’ HALİNİ SİZLERLE BULUŞTURUYORUZ! TÜRKİYE VE DÜNYADAN TÜM SPOR DALLARINA AİT GELİŞMELERİ KENDİMİZE AİT BİR DİLLE ANLATMAYA DEVAM EDİYORUZ. SPORU TAKİP EDERKEN KEYİF DE ALACAĞINIZA EMİNİZ.

20.356 Takipçi
ZPOR HAKKINDA

Türkiye'nin EURO 2020 rakipleri belli oldu

A Milli Takım oyuncuları antrenmanda çalışma yaparken...
A Milli Takım oyuncuları antrenmanda çalışma yaparken...

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın kura çekimi bugün İrlanda Cumhuriyeti'nin başkenti Dublin'de yapıldı. A Milli Futbol Takımımız Fransa, İzlanda, Arnavutluk, Moldova ve Andorra ile aynı grupta yer aldı.

İçindekiler

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) eleme gruplarının kuraları, bugün İrlanda Cumhuriyeti'nin başkenti Dublin'de çekildi.

EURO 2020 grupları şöyle:

A Grubu: İngiltere, Çekya, Bulgaristan, Karadağ, Kosova

B Grubu: Portekiz, Ukrayna, Sırbistan, Litvanya, Lüksemburg

C Grubu: Hollanda, Almanya, Kuzey İrlanda, Estonya, Belarus

D Grubu: İsviçre, Danimarka, İrlanda, Gürcistan, Cebelitarık

E Grubu: Hırvatistan, Galler, Slovakya, Macaristan, Azerbaycan

F Grubu: İspanya, İsveç, Norveç, Romanya, Faroe Adaları, Malta

G Grubu: Polonya, Avusturya, İsrail, Slovenya, Makedonya, Letonya

H Grubu: Fransa, İzlanda, Türkiye, Arnavutluk, Moldova, Andorra

I Grubu: Belçika, Rusya, İskoçya, Güney Kıbrıs, Kazakistan

J Grubu: İtalya, Bosna Hersek, Finlandiya, Yunanistan, Ermenistan

Türkiye kura çekiminde 3. torbada yer alırken, UEFA Uluslar A Ligi gruplarını ilk sırada bitirerek bu organizasyonun finallerinin play-off aşamasına kalan ülkeler için ise ayrı bir torba oluşturuldu.

A Milli Takımda oyuncular gol sonrası sevinirken...
A Milli Takımda oyuncular gol sonrası sevinirken...

Elemeler iki aşamada yapılacak

EURO 2020 finalleri, Avrupa Şampiyonası'nın ilk kez düzenlendiği 1960 yılının 60. yıl dönümüne denk gelmesi sebebiyle 12 farklı ülkenin ev sahipliğinde düzenlenecek. Takımlar, beşerli 5 grup ve altışarlı 5 grup olmak üzere 10 grupta mücadele edecek. Grupların belli olmasının ardından, tüm eleme gruplarının fikstürleri UEFA tarafından ilan edilecek.

  • 2020 Avrupa Şampiyonası elemeleri iki aşamadan oluşacak. İlk aşamada, grup maçları çift devreli lig usulüne göre Mart-Kasım 2019 döneminde oynanacak. İkinci aşamada ise play-off karşılaşmaları yapılacak.

İlk iki sıra doğrudan gidecek

Eleme gruplarında yapılacak karşılaşmalar sonrası ilk iki sırayı alan takımlar (20 takım), final turnuvasına doğrudan katılma hakkını elde edecek. Kalan dört takım ise, Mart 2020'de oynanacak UEFA Uluslar Ligi'nden gelecek takımların oynayacağı play-off karşılaşmaları yoluyla belirlenecek.

  • Grup elemeleri vasıtasıyla EURO 2020'ye doğrudan katılma hakkı kazanan olduğu takdirde, yerlerini kendi liglerinde en iyi sıralamaya sahip bir sonraki takım alacak. Grup eleme maçları 21-23 Mart 2019 tarihlerinde başlayacak. Gruplardaki 10. hafta maçları ise 17-19 Kasım 2019 tarihlerinde oynanacak ve grup elemeleri aşaması tamamlanacak.

Uluslar Ligi: İsviçre, Portekiz, Hollanda, İngiltere

1.Torba: Belçika, Fransa, İspanya, İtalya, Hırvatistan, Polonya

2. Torba: Almanya, İzlanda, Bosna Hersek, Ukrayna, Danimarka, İsveç, Rusya, Avusturya, Galler, Çekya

3. Torba: Türkiye, Slovakya, İrlanda Cumhuriyeti, Kuzey İrlanda, İskoçya, Norveç, Sırbistan, Finlandiya, Bulgaristan, İsrail

4. Torba: Macaristan, Romanya, Yunanistan, Arnavutluk, Karadağ, Kıbrıs Rum Kesimi, Estonya, Slovenya, Litvanya

5. Torba: Makedonya, Kosova, Belarus, Lüksemburg, Ermenistan, Azerbaycan, Kazakistan, Moldova, Cebelitarık, Faroe Adaları

6. Torba: Letonya, Lihtenştayn, Andorra, Malta, San Marino