Türkiye'nin taraftar haritası belli oldu

Taraftar haritası
Taraftar haritası

Yaklaşık 50 bin kişinin katıldığı ankette, 81 ilin 60'ında Galatasaraylı taraftarlar çoğunlukta yer aldı. Sarı-kırmızılıları 17 ildeki birincilikle Fenerbahçe takip etti- Beşiktaş, sadece Iğdır'da diğer takımları geçerek birincilik aldı- Yüzde 87,7 rekor oran ile Trabzon'da birinci olan Trabzonspor, Türkiye'de en yüksek oranda kendi şehrinde desteklenen takım oldu- Yüzde 70,9 oranla Trabzonsporlu taraftarlar kendilerini en fanatik olarak tanımladı.

50 bine yakın futbolseverin soruları yanıtladığı anket, bugüne kadar yapılan futbol araştırmaları arasında en geniş katılımlı bilimsel araştırma yöntemi oldu.

Türkiye'nin 81 ilini kapsayan taraftarlık anketinde "Taraftar olduğunuz takım hangisi?" sorusuna verilen yanıtlar arasında Galatasaray ilk sırada yer aldı. 81 ilin 60'ında Galatasaray en çok desteklenen takım olurken, sarı-kırmızılıları 17 ildeki birincilikle Fenerbahçe takip etti.


  • Ankete katılan taraftarlar arasında "Takım tutma tercihinizi hangi faktörler etkiledi?" sorusuna taraftarların yarısı "Hiç kimse." yanıtı verdi.

Taraftarların yüzde 29,4'ü takım tutma tercihlerinde aile içindeki bireylerin etkili olduğunu işaretlerken, arkadaş çevresi diyenler yüzde 8,8 ile üçüncü sırada yer aldı.

En fanatik Trabzonsporlular

Ankete katılan taraftarlar arasında "Taraftarlık seviyenize 1-5 arası puan verseniz hangisi olurdunuz?" sorusuna yanıt verenlerin yüzde 65,6’sı 5'i işaretledi.

  • "Dört büyükler" arasında 5 puanı en fazla işaretleyenler yüzde 70,9 oranla Trabzonsporlu taraftarlar oldu. Bordo-mavilileri yüzde 65,9 ile Galatasaraylı taraftarlar takip ederken, Fenerbahçeli taraftarlar yüzde 65,3 ile üçüncü sırada yer aldı.

Taraftarlık seviyelerine 1-5 arasındaki puanlamada 5 veren Beşiktaşlıların oranı ise yüzde 63,7 olarak araştırma raporu sonuçlarına yansıdı.

En çok takip edilen sosyal medya platformu Twitter

Futbolseverlerin en fazla takip ettiği sosyal medya platformu Twitter oldu.

  • Katılımcıların yüzde 40,8'inin takip ettiği Twitter'ı yüzde 24 ile Facebook, yüzde 21 ile Instagram izledi. YouTube tercihini ilk sıraya yazanların oranı ise yüzde 8’de kaldı.

"Maç izlerken ne yaparsın?" sorusuna "Sosyal medyaya bakarım." diyen taraftarların oranı ise yüzde 34,4 olarak rapora yansıdı.

Taraftarların sadece yüzde 2,8'i bilet ve kombine fiyatlarını ucuz buluyor

Ankette yer alan "Takımınızın bilet ve kombine fiyatlandırmasını nasıl buluyorsunuz?" sorusuna taraftarların yüzde 48’i pahalı ve çok pahalı seçenekleri ile geri dönüş yaptı.

Bilet ve kombine fiyatlarını normal bulanların oranı yüzde 49,1 olurken, katılımcılar arasında bilet ve kombine fiyatlarını ucuz bulanların oranı ise sadece yüzde 2,8'de kaldı.

  • "Dört Büyükler"in taraftarları arasında bilet ve kombine fiyatlandırılması sorusuna yüzde 23,6 oranla "Çok pahalı" veya "Pahalı" seçeneklerini işaretlendi. Bilet ve kombine fiyatında "Çok pahalı" ve "Pahalı" seçeneğini en fazla Beşiktaşlılar işaretledi. Fiyatlandırmaları en fazla oranda makul bulanlar ise Trabzonspor taraftarları oldu.

Anadolu takımlarının taraftarlarının yüzde 80'i ise bilet ve kombine fiyatlarını normal veya ucuz bulduklarını belirtti.

Taraftarların yüzde 83,9'u takımların bazı kararlarında söz sahibi olmak istiyor

Anket kapsamında taraftarların destekledikleri kulüplerle olan karşılıklı etkileşimi ve söz sahibi olma istekleri olduğu görüldü.

Taraftarların yüzde 83,9'u destekledikleri kulüplerin bazı kararlarında söz sahibi olmak istediklerini belirtti.

"Kulübünüzle yeterince iletişim kurabiliyor musunuz?" sorusuna verilen yanıtlarda yüzde 52,7 oranında olumlu yanıt verilirken, "Takımımla iletişim kuramıyorum." diyenlerin oranı da yüzde 22,5 oldu.

Taraftarların çoğu "blockchain" dünyasına yabancı

Futbolseverlerin sadece yüzde 3,7'si kripto paralar, Fan Tokenlar veya NFT'ler konusunda yeterli bilgi sahibi olduğunu dile getirirken, yüzde 94,8'lik kısım yeteri kadar bilgi sahibi olmadığını belirtti.

Kripto paralar, Fan Tokenlar veya NFT'ler konusunda bilgi sahibi olan taraftarların yaş ortalamasına bakıldığında da en fazla 22-27 yaş arasındaki kişilerin olduğu dikkati çekti.

  • Taraftarların "blockchain" dünyasındaki ürün sahipliği konusundaki soruya yüzde 97,7'lik oranla "Hayır" cevabını verdi. Bu oran da sporseverlerin büyük bir çoğunluğunun "blockchain" dünyasında yeterince bilgi sahibi olmadığını ve bu dünyaya yabancı olduğunu gösterdi.

Yüzde 2,3 oranında Fan Token sahibi olan taraftarların en çok aldıkları Fan Tokenlarda ise ilk sırada Galatasaray yer aldı. Galatasaray'ın Fan Tokenı "$GAL Fan Token"dan sonra en fazla alınan Fan Token ise İngiliz temsilcisi Arsenal’in Fan Tokenı "$AFC Fan Token" oldu.