VAR olmasa puan durumu nasıl olurdu?

VAR hakemleri deneme maçında VAR sistemini ilk kez deniyor.
VAR hakemleri deneme maçında VAR sistemini ilk kez deniyor.

Spor Toto Süper Lig'de bu sezondan itibaren hayata geçirilen Video Yardımcı Hakem Sistemi'nin puan cetveline etkisi mercek altına alındı. Eski hakem ve Fanatik Gazetesi yazarı Deniz Çoban, VAR'lı ve VAR'sız puan tablolarını kişisel sosyal medya hesabından paylaştı.

Fanatik Gazetesi yazarı ve eski hakem Deniz Çoban, Spor Toto Süper Lig’de bu sezondan itibaren hayata geçen Video Yardımcı Hakem Sistemi’nin puan durumuna etkisini masaya yatırdı.

Deniz Çoban, VAR sistemi olduğu için Fenerbahçe ve Evkur Yeni Malatyaspor’un 2; Başakşehir,Erzurumspor ve Çaykur Rizespor’un ise ekstra birer puan kazandığını öne sürdü. Çoban’ın hazırladığı tabloya göre Fenerbahçe, VAR’sız sıralamada 17. basamakta yer alıyor.

Deniz Çoban'ın VAR'lı puan durumunda Galatasaray, liderlik koltuğunda oturuyor.
Deniz Çoban'ın VAR'lı puan durumunda Galatasaray, liderlik koltuğunda oturuyor.

VAR'sız puan durumunda Fenerbahçe'nin 3 basamak gerileyerek 17. sıraya gerilediği görülüyor.
VAR'sız puan durumunda Fenerbahçe'nin 3 basamak gerileyerek 17. sıraya gerilediği görülüyor.

Puan tablosunda yer alan 10 takımın sıralaması değişmezken, en zararlı çıkan takımın ise Bursaspor olduğu kaydedildi. Deniz Çoban'a göre VAR sistemi olmasaydı Bursaspor,5 puan daha fazla almış olacaktı ve 17. sıradan 11. basamağa sıçrayacaktı.

VAR hakemleri, VAR Odası'nda ilgili pozisyonları izliyor.
VAR hakemleri, VAR Odası'nda ilgili pozisyonları izliyor.

DENİZ ÇOBAN'IN YAZISININ TAMAMI ŞU ŞEKİLDE;

  • 7. hafta itibariyle; 23 farklı maçta, 32 kez hakem kararına Video Yardımcı Hakemler müdahale ettiler. Bu 32 karardan 23’ü hakemler tarafından değiştirildi. Ofsaytla ilgili 11 müdahalenin tamamı düzeltildi. Penaltılarla ilgili 3, sorunlu gollerle ilgili 3, kırmızı kartlarla ilgili ise 6 karar düzeltilmiş görünüyor. Sistemin takımlara etkisine bakarsak... VAR sistemi olduğu için Fenerbahçe ve Malatyaspor 2, Başakşehir, Erzurumspor ve Rizespor ekstra 1 puan kazandı. "Değişen 23 karara rağmen bu kadar az puan kazancı mı olur?" demeyin. Çoğu maçta VAR müdahalesi kararı değiştirse bile maç sonucu değişmedi. Örneğin 2 kararın değiştiği Trabzonspor-Göztepe maçında; Trabzonspor’un 1 golü VAR ile geçerli sayılırken, bir golü de VAR yardımıyla geçerli sayılmadı. Kasımpaşa-Alanya maçında Kasımpaşa’nın bir golü VAR yardımıyla iptal edilirken, verilmeyen bir golünün VAR yardımıyla verildiği gibi...VAR sistemi olmasaydı, Bursaspor 5, Sivasspor 2, Göztepe ise 1 puan fazladan almış olacaktı. Sistemden “en çok zarar gören takım” durumundaki Bursaspor; Başakşehir’e elle, Rize’ye ofsayttan attığı goller geçerli olsa berabere bitirdiği bu iki maçtan galip ayrılacaktı. 2-1 kaybettiği Fenerbahçe maçında ise penaltıları iptal edilmese belki de maçı berabere tamamlayacaktı. Geriye kalan 10 takım açısından değişen bir durum yok. VAR olmasaydı da puanlarında bir değişiklik olmayacaktı. Sadece averajlarda değişiklik olacaktı. Örneğin Galatasaray maçında Akhisar’ın golü ofsayt gerekçesiyle VAR tarafından iptal edildi. Maç 4-0 değil de 3-0 bitmiş oldu.